Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem FAT16 jak naformátovat?

Potřebuji nainstalovat Windows 95 do starého stroje (PC486, 32 MB RAM)
Jenže, provedl jsem formát pomocí startovací diskety z WIN98 a zřejmě se to naformátovalo do FAT32 a nevím, jak z této diskety mám ten HDD naformátovat do FAT16?
Existuje nějaký parametr pro to?
Děkuji.

Vypnul jsem podporu velkých disků, vytvořil 2 GB oddíl FAT16 a nainstaloval 95, potřebuju ještě WIN98 můžu teď tu podporu velkých disků zapnout a vytvořit v FDISKu 1 GB oddíl (Disk je 4 GB) jterý bude ve FAT32 tak aby to neovlivnilo první oddíl s WIN95?

mám pocit že win95b už umí fat32. ale protože nezvládají podporu mass storage device, ani bych se s instalací takového svinstva nezdržoval.
jinak normální postup je vytvořit nějaký oddíl čistě jen pro systém, pro win9x tak 500mb-1gb. zbytek nechat pro logický disk jen s daty, případně image-soubor se zálohou.

"potřebuju ještě WIN98" - to má znamenat dva systémy win9x na jednom disku? bez bootmanageru třetí strany to nepůjde. anebo rovnou zruš ty w95.

..nainstaloval 95, potřebuju ještě WIN98 můžu teď tu podporu velkých disků zapnout a vytvořit v FDISKu 1 GB oddíl (Disk je 4 GB) jterý bude ve FAT32 tak aby to neovlivnilo první oddíl s WIN95?

je jasné že autor vůbec neví co chce, omezení fat16 jsou pro něj novinkou, když nainstaluje nesmyslné win95 zjišťuje že potřebuje i win98.
nepředpokládám, že by věděl cokoli o bootmanagerech, resp. bez jejich použití o nutnosti mít win9x pouze na prvním primárním oddílu.
přestože ty systémy včetně třeba odpovídající verze office zaberou kolem 500mb, autor vyhrazuje rovnou 2gb, a vůbec nepočítá s odděleným datovým diskem od systému. čili po pár nešetrnějších zásazích až pošle systém do kytek a bude ho potřebovat zformátovat, kam dá svoje data? na flashku? s windows95?

čili otázka proč byla zcela na místě.

Situace se má tak: Zapnul jsem podporu velkých disků, nicméně furt to jde formát už jen ve FAT16 - což je dobré, pro instalaci 95 se to hodí, ale jak jsem tam chtěl dát 98 tak jsem paradoxně nemohl přijít na to, jak to vrátít zpět na FAT32... Vytvořil jsem extended oddíl, 1 GB ale neumím ho naformátovat, písmenko v dosu přiřazené nemá. Jak ho naformátuju v tom FDISKU?

Chci ho smazat - nejde, píše že existuje primární oddíl a že nelze mazat
Chci smazat teda ten primární a vše nahrát znova, píše že nejde smazat protože existuje extended oddíl.

Nejde tedy v fdisku smazat ani jeden, vždy to odkazuje na ten druhý oddíl, ale nepříšel jsem na to proč.

fdisk, který vytvářel rozdělení disku, zřejmě jednou zapíše do master boot recordu umístění a typ oddílů, a formát to už nedovede změnit.
pro tyto věci používám bootovací cd s partition managery typu pqmagic, acronis disk director, případně free cd ultimate boot cd 4 - umí jak rozdělit disk, tak formátovat, případně i konvertovat některé typy souborových systémů na jiné (fat16 -> fat32 by mělo jít).
fdisk umí mazat oddíly jen postupně odzadu, je to jen velmi jednochá utilita. extended oddíl se maže tak, že zrušíš nejdřív logický disk v něm, potom ten extended (a pak teprve tě pustí ke smazání primárního oddílu).

po několikáté doporučuju zavrhnout win95a, a nahradit opravenou verzí osr2 (win95b), fat32 už umí.

pokud máš ale vážně v plánu provozovat na stejném disku i win98, pak protože tyto systémy jen špatně podporují multiboot, t.j. více verzí operačních systémů - přes pochybnou volbu "předchozí verze os", která bývá nefunkční po pádu systému, raději bych volil pouze werzi win98, a tu ještě "opravenou" s méně chybami - win98 se.

nebo se projdi po bazarech nebo obvolej známé, kdo má starý board s pentiem mmx nebo pII a 128mb ram, a nacpi tam raději win me - budeš mít nejmenší problémy s kompatibilitou chipsetu a dnešních periferií.