Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Fanless PC

Chtěl bych si postavit "fanless PC", tedy počítač bez jediného větráku. Máte to někdo? Jaké byste mi poradili komponenty? Uvítal bych nízkou spotřebu energie a možnost komponenty podtaktovat, aby nehřáli. Procesor nejlépe nějaká mobilní verze od Intelu nebo AMD, kterou lze podtaktovat.

PC bude používán na internet, psaní dokumentů, přehrávání hudby a videa, prohlížení fotek, hry vůbec nehraji. PC bude převážně neustále zapnut kvůli stahování torrentů.

Fanless PC se ti z mobilní varianty asi postavit nepodaří (anebo to bude stát hodně peněz). Osobně bych ti doporučil postavit to na AMD BE-2350 a čipsetu AMD690. Obojí lze uchladit pasivně (a to i při standardních frekvencích), nicméně musíš zajistit průtok vzduchu, takže tě alespoň jeden velký větrák na kejsu nemine. Otázka taky je, kolik do toho chceš vrazit, pokud bys tam strčil např. (pod)vodníka, nemusíš ani ten jeden velký větrák.

edit: pokud by ti nevadil nízký výkon (nepostačující např. k přehrávání HD videa), možná by tě uspokojila platforma VIA Eden (ale výkon je opravdu zlomkem řešení od AMD.

Souhlasim s TW. Severni mosty dnesnich vykonnych chipsetu topi jak peklo samo. Tady bude docela problem s odvodem tepla (never tomu, ze staci sofistikovany windtunnel!) - jeden pomalobezny ventr /nejspis "vysavaci" na prdeli bedny/ tam bude muset byt. CPU (hlavne nizkoprikonove AMD) pasivne uchladis.

to jo, ale jak říkám - na to že tam je grafika, tak je to prostě úžas... Když to srovnám třeba s Intelem... ono to má i co společného s tím, že tam není řadič pamětí (a tady je na místě aplaus pro AMD, že dokázali vyrobit CPU s řadičem, který má maximálně (!!) 45W příkon. A navíc je škoda, že se nedají už koupit starší X2 s 35W..

A navíc je škoda, že se nedají už koupit starší X2 s 35W

No jestli! Ja jsem ty X2-3800+EE s TDP 35W mel objednane i pro sebe, ale nejak se na me nedostalo. Tohle by byl idealni CPU pro respondenta! Stavel jsem s tim HTPC (pouze jedno, kdyz CPU jeste byly) a s heatpipe passivem mel procesor teplotu okoli...

nemá cenu dělat šílenosti kvůli tichému provozu, když stejně disk a dvd mechaniku uslyšíš.
můžeš v bedně vyzkoušet buď bazarovou desku s integrovaným chipsetem pIII + i815, bude ti stačit velký pasiv cpu, malý chladič na chipsetu, a jediný řízený 12cm větrák ve zdroji nasměrovaný na chladič cpu (mám to tak)
nebo sáhnout po modernějších boardech, ale tam nemám přehled.
pochopitelně mechaniky stejně uslyšíš podle toho, jak tuhá je bedna - čím větší tím horší, nebo musíš hledat mnohem dražší fest-provedení.
taky jde jako noční stahovadlo využít domácí router s pevným diskem, asus se tím zabýval, pohledej.

a co todle: http://www.czechcomputer.cz/fulltext.jsp?query=litt le&type=stockitem

celeron na tom osazenej mi s 512mb ram krasne stahuje i prehrava video.. minus muze bejt jen 2kanalovej zvuk, ale pc neslysim, zere + - 30w a torrentuje jako o zivot. Priznam se teda, ze v nem mam jeden vetrak, ale ja jsem paranoidni. Pokud nejsou vnu pokojovy teploty, tak mi to Vadi. Ale je to za 1400,- s dani kompletni pc dostatecneho vykonu uspokojujici vsechny tve pozadavky.

Je to fakt tak dobrý, jak se to zdá? Mě se to strašně líbí, docela rád bych si to pořídil jako druhý PC (ale zatím má přednost novej byt). Zajímá mě, jestli ta integrovaná grafika zvládá alespoň nějakou 3D akceleraci, aby to umělo nějaký jednodušší hry - protože už i jednoduchý klikačky dnes používají akceleraci a na starým krámu s integrovanou grafikou to nejede, bo ta grafika nic neumí.

Pro mě je v tomto případě důležitý, aby to bylo lepší než starý integrovaný grafiky typu "Ati Rage II". Takže pokud to alespoň něco umí, tak je to dobrý. Jen mě trochu na tom vadí, že když si k tomu koupím ten malej case, tak bude dražší, než samotná deska. To už to raději hodím do krabice od bot. Jen k tomu sehnat nějakej malej zdroj.

Používá ta deska -5V? Já mám doma starej 110W zdroj od Dellu, krásně tichej, ale Dell nepoužívá (vlastně vůbec ve svých zdrojích nemá) těch -5V. Kdyby to s ním jelo, měl bych po problému se zdrojem. Ten zdroj v pohodě utáhne sestavu PIII 800MHz, jeden disk, CD-ROM a GF2MX. Tak ten Celeron by pro něj měla být hračka.

Právě slabinou Asus routerů s pevným diskem je ten jejich Download Manager a jeho torrent funkce. Údajně s tím jsou problémy (časté zasekávání, nemožnost pokračování po přerušení a pauze apod.) a je třeba jít po upravených firmwarech. V každém případě je takový router s DL/UP 24/7 nejlepším řešením. Dnes jdu pro jeden takový Asus router a bouchnu k němu externí disk a zkusím jak to funguje (nic si od toho neslibuji). Router s interním diskem stojí šest litrů, jinak dobrý router bez disku příjde na dva litry.

Dalším řešením je hodit skříň na neutrální půdu, kde řev nevadí a přístup k mechanikám není tak častý, třeba na chodbu jako u mě. LCD display na dvou prodlužovacích kabelech funguje, prodloužená myš a klávesnice funguje, protažené audio taky bez problémů. Jo, ale to záleží na domácnosti :-).

Ne ne ne, žádný větrák tam mít opravdu nechci, ani ve zdroji. Určitě to musí jít i bez větráku. Proto píši, že chci "fanless PC". Mám notebook s procesorem Intel Core Solo, ten notebook funguje také bez větráku. Věřím tomu, že v PC skříni se takový mobilní procesor uchladí sám od sebe ještě lépe než v těsném prostoru notebooku.

no, proto pisu o desce Intel Little Lake. Mas na ni pasivne chlazenej ntb Cpu celeron 1.2Ghz, 2xSATA, 1xIDE, zvuk+grafiku+sitovku ->kdyz to das do slusneho pekneho case s fanless zdrojem (daj se sehnat), tak to mas komplet. Ventilatoru bych se ale nebal, bude delat mensi bordel nez ten disk co tam das. Vysledek bude mnohem vykonnejsi nez jakakoliv Via Epia a mnohem chladnejsi nez EE(BE)AMDcka a za zlomek ceny.

Zdroj ale bude drahej. (treba zde: product.jsp )

tady je Prasaku ten muj case: http://www.barbone.cz/index.asp?stiid=43189&strsort =&str=0&tit=CA%20CASE%20DESKTOP%20KME%20CM-6785%20s ilverblack%20230W%20ATX%20P4

malem bych zapomel, tak moc se angazuju protoze jsem chtel pred pul rokem podobne pc. Aby bezelo 24/7, sosalo, prehravalo multimedia a browsilo. Zaroven kdyz se nevypina, aby jeho provoz byl co nejlevnejsi. Kdyz pak clovek chce, aby to pc zaroven moc nestalo, je ten mrnous od intelu asi vazne jedina volba. A v noci slysim jen disk kdyz hrabe (na SSD nemam :-) )

zaroven to ma prehravat multimedia... Tzn u me DVD mechanika a 120GB IDE disk plny divXu a mp3jek. Ja nejak linux okusil, ale jinak jsem liny win user, takze mimo praci tucnaky netento. Takze tyhle ficury jsou uz na kazdym. jen zduraznuju ze tadle deska pro stavbu podobnejch systemu nema konkurenci.

Apropo, mam 4GB CorsairVoyagerGT (takova chytrejsi fleska) se kterou mi to bootuje bez disku do klikaciho Ubuntu. Jde to, ale neni zadny driver ke grafice SiS Mirage a s Vesou to moc video neakceleruje -> jako multimedia station pod tucnakem to tedy zatim nebude. Widle jsou ale v pohode.

Já mám k dispozici jeden desktopik PIII 800MHz, ale přecejen je to už starší kousek a zvládá to tak akorát 60GB disk a paměti do něj sehnat se už taky moc nedají. Asi ho ještě trochu přepracuju, hlavně chlazení, je tam opravdu málo místa. A zkusím do něj nacpat Linux, počítám, že to bude jen na pokusy a na net.

člověk si odskočí na kousek silvestrovského chlastu, a hle jak se debata rozvine:
4 z 5 brtníků hlásají - větráku bych se tolik nebál; máš velkou jistotu že nic neupečeš, a 26db větrák ve zdroji [630 s dph], když máš case fouklý pod stolem, nemáš šanci slyšet pokud tvé druhé jméno není batman.
fak ti tvrdím že hlučnější jsou případné vibrace disku než zbytek toho krámu.
tož brum.

S normálníma komponentama jako obyčejná skříň obyčejnej cpu nejlíp dvoujádro a fanless zdroj je to bez jediného ventilátoru dost těžko realizovatelný. Potom je celá skříň ohřátá a pasívní chladiče se prostě rozpálí na těch 90stupňů i víc protože to teplo prostě nikam neuteče.

S nějakýma úpravama typu velká díra do case a velká díra pod zdroj - aby se vevnitř aspoň trošku hýbal vzduch je to možný.

Myslím že použití kvalitního zdroje s tichým větřákem je rozumnější řešení.

Ne ne ne, použití větráku nebo jakéhokoliv jiného aktivního chlazení je nepřípustné. Chci postupně odstranit jakýkoliv zdroj hluku, základem bude tedy fanless PC. HDD později nahradím také něčím nepohyblivým. Mechaniku neřeším, ta se stále netočí.
Ten nápad s otvorem dole a druhým otvorem nahoře PC skříně může být dobrý, tomu bych se rozhodně nebránil, vznikl by tam asi tzv. "komínový efekt", tedy že teplý vzduch stoupá automaticky vzhůru a tím by mohla vzniknout ve skříni taková lehká obměna vzduchu zezpoda nahoru, kudy by ohřátý vzduch unikal otvorem pryč. Ale to budu muset asi nejdříve sám otestovat, jestli to takto bude fungovat.

Většina skříní mívá pod zdrojem místo na 8-12cm ventilátor s různě kvalitním žebrováním- mřížkou už vyvrtaných otvorů. Dá se to vyříznoout a dát tam pěknou mřížku. Potom by chladič procesoru byl dost blízko aby to mělo nějaký efekt. Samozřejmě díru nebo komínek jde na horní část case dát taky ale tohle by se mě zdálo lepší třeba kvůli nalití vody.

Aha, ale zas když o tom přemýšlím, tak si myslím, že ten zdroj asi bude také vydávat nějaké teplo a pak by tou dírou pod zdrojem asi kvůli tomu přicházel studený vzduch ke zdroji místo toho, aby tudy unikal teplý vzduch ven z PC Case. Pak by asi ten komínový efekt nefungoval.

No jeden zákazník si chtěl jednou taky udělat fanleess pc a komponenty si vybral sám. Byl tam prescot 3,2ghz a topil jak svině, k tomu měl nějakou /tehdy/ 6600GT v pasívu-myslím. S chladičem freezer to bylo pořád skoro na maximu a při zatížení to throtlovalo. Když se na tom chladiči zapl vetřák na minimální otáčky tak to moc nepohlo akorát se točil vevnitř horkej vzduch. Skříň byla nahoře rozpálená na 50-60. Zdroj stačil tak akorát na uchlazení sebe a rozhodně ta skříň nemohla dýchat. Pak souhlasil s tím že se tam přidá jeden větřák. Ten sem dal asi 12cm větřák na pět voltů a pod zdroj. Efekt to nemělo skoro žádný protože ten větřák začal tahat teplo z toho zdroje dovnitř do case. No ale už to potom nějak jelo. Měl sem z takhle zkurvenýho počítače fakt radost....

Takže podle mě jedině udělat v case díry.

Samozřejmě že budeš mít energeticky o polovinu méně náročné cpu ale i tak. Na celedenní a noční stahování bych si sehnal nějaký starý počítač, ten bych potrápil a na hry jiný, lepší.

jestlis už ten zdroj zkusil a neslyšíš ho, můžeš klidně spát. Já slyšel už dva a oba exempláře tichounce, ale vytrvale a velmi vysoko pištěly. Faktem je, že kamarád to neslyšel. Mně trochu bolela hlava. Ale jinak mám normální slovanské boltce, nevím, co se dělo.

Ten komínový efekt... no nevím. Aby to mělo nějaký rozumný tah, tak metr žádná délka. Stoupání teplého vzduchu by pomoct mohlo, pozor ale na to, že studený komín moc netáhne a než se rozjede, mohlo by pro komponenty být pozdě.

Nicméně Ti fandím, sám jsem tak před 4 lety fanless PC postavil. Největší hluk dělala Barrracuda, tehdá ještě z nejlepší, skoro neslyšitelné série. :-) Bylo to v obyčejném kejsu a částečně zvenku na něm. Viz foto. Ventilátor tam je jen z historických důvodů. Výkon nic moc, ale na XP a jakžtakóžní práci to stačilo.
To byly časy...

[img=http://img216.imageshack.us/img216/8625/fanlessyy3.jpg]http://img216.imageshack.us/img216/8625/fanlessyy3. jpg[/img]