Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Záchrana dat po nedokončeném scandisku

Při startu WIN98 naběhl scandisk a nahlásil nějakou chybu, manželka bez přečtení hlášky odklikla opravit a pak dala vytvořit záchrannou disketu a zavolala mě... potom scandisk asi hodinu marně něco bušil do diskety a pak ztuhnul. Po restartu hlásil scandisk neplatné adresáře na disku a nabízel opravu s uložením... to jsem radši stornoval, není to systémový disk. Nechal jsem naběhnout systém, ale chybné adresáře jsou nedostupné. Scandisk ve WIN nabízí opravu s tím že odstraní neplatné data, tak jsem ho radši preventivně nespouštěl. Poraďte mi prosím co mám dělat, nerad bych o ta data přišel, je tam stavební dokumentace a fotky... Díky

Toto vypadá na rozsypání části FS, což je celkem lahůdka. Obnovte data ze zálohy, kterou máte určitě na stole :-). Podívejte se co Vám zbylo a vypalte třeba na DVD. Zkuste to nechat tím scandiskem opravit a uložit
Jinak doporučuji program Restoration či podobný, ale nedávám Vám moc velkou naději, protože ta data už asi jsou v pokročilém stádiu rozkladu a s největší pravděpodobností to tady nevyřešíme Pokud jsou ta data důležitá, přenechat firmě na obnovu disků, což jsou řády tisíců až desetitisíců Kč.

No hlavní problém je ten, že jsem tu dokumentaci a fotky ještě zazálohované neměl, bylo to tam nově, chtěl jsem si to zazálohovat zítra:-( (vymstilo se mi známé "co můžeš udělat dnes...") disk jsem zatím odpojil a sháním nějaký na který bych si udělal bitovou kopii, kterou teprve nechám tím scandiskem opravit, jenže čím pak případně dostat soubory ze souboru .chk? Chkmate z toho dostane jen něco, třeba dwg neumí...

Soubor chk to jsou ta neplatná data co nalezl scandisk po opravě scandiskem je můžeš smazat,jinak W98 jsem používal 10let a scandiskem jsem žádný problém neměl ,nechal jsem opravit ani zálohu jem nedělal a vše fungovalo jak mělo.

1) poděkovat manželce
2) obnovit data ze zálohy - nebo snad nezálohuješ?! Ode dneška už třeba budeš...

Jestli jsou ta data opravdu důležitá, bude lšpčí obnovu přenechat odborníkům - jakékoliv amatérské zásahy mohou situaci ješět zhoršit.
Pokud si troufáš, můžeš použít nějaký program na obnovu souborů - dobré reference jsou třeba na PC Inspector File Recovery
pci-file-recovery

pro příště: důležitá data nikdy pod windows9x a nikdy na fat32 - to správné slovo je ntfs

ze souborů *.chk může jít něco obnovit, pokud se člověk podívá jak vypadá hlavička *.dwg souborů, případně pokud jde určit i konec. čili zobrazit klávesou f3 v normálním správci souborů) - a pak to ořezat v hexa-editoru.
podobně se dá jít na .jpg fotky

Nekecej že na tom nerozjedeš Win2000! Win2000 mi celkem solidně jely i na fosílii s P166 a 64MB RAM. Jinak FAT32 a NTFS jsou souborové systémy. Ty s rychlostí počítače nemají vůbec nic, možná že comp s NTFS jede rychleji. NTFS má tu výhodu, že se Ti jenom tak z ničeho nic nerozsype a kontroluje známky poškození systému už v samém zárodku (tzv. kontrola konzistence disku).

Tak se mi podařilo zjistit, co to bylo za hlášku scandisku. Že je třeba zkontrolovat jestli je zaplnuto LBA, na to dala, že ano (což opravdu je) a pak to hlásilo, že nemúže najit poslední cluster, tam dala opravit. Pak už to hlásilo jen poškození některých adresářů a tam se také potvrdilo opravit a výsledkem je, že teď nejsou vidět, ale místo na disku dál zabírají. Vidět je jen jeden adresář a včechny soubory co byly v kořeni.

já na tom disku neměl systém, ten je na jinym a maká normálně. A když ten disk připojím tak vidím jen soubory co byly v kořenovym adresáři a jeden (zrovna zbytečnej) adresář. Takže s tou zálohou to vidim bledě, chtěl bych zkusit GetDataBack, ale nejdřív bych si chtěl udělat bitovou kopii a zkusit to spustit na ni... co byste mi na tu kopii doporučili za soft? Díky

kludne pouzi dd z linuxu, ak ti linux nesedi pouzi DriveImage XML, ktory podporuje raw mod, ktory je pre teba nevyhnutny:

Raw Mode - If you select raw mode, DriveImage XML will create a sector-by-sector image of your drive, i.e. of all the sectors on your drive, even the unused ones.

Včera v noci jsem na vypůjčený disk nainstaloval winXP a postahoval DriveImage XML a File Scavenger 3.0 a další programy na obnovu dat, tak to dnes zkusím naklonovat a z klonu něco vytáhnout. Držte mi palce.

Našel jsem, ale taky info, že zadáním příkazu SCANDISK/UNDO v DoSu by se měly vrátit poslední změny, které scandisk udělal, máte s tím někdo nějaké zkušenosti?

Nezkusit to ani na klonu disku? Tam si to asi troufnu, když se zadaří tak budu mít o problém míň, když se to nezdaří, udělám snad nový klon a pro příště budu chytřejší. Jen jsem chtěl vědět, jestli to už zkusil někdo přede mnou abych neexperimentoval zbytečně.