Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Poraďte, prosím, vhodný bootmanager pro dual či trial boot, jen Windows

Dobrý den, potřeboval bych mít v počítači dva či tři různé operační systémy, a to tím způsobem, že na disku (120 GB) budou tři primární partitions, každá cca 6 GB, a pak jedna rozšířená partition zabírající zbytek disku. Do primárních partitions budu instalovat operační systémy (windows xp či windows 2000), a chtěl bych při startu vždy zvolit, který OS se nabootuje. Také bych rád, aby z jednoho nabootovaného operačního systému nebylo vidět na ostatní dvě primární partitions, aby na nich nemohlo dojít k poškození dat.

A to celé musí být bezpečné, nechci to co měsíc přeinstalovávat.

Kdysi dávno jsem používal nějaký program boot magic, ale byly s tím problémy a taky už jsem k němu ztratil veškeré registrační údaje - ale princip toho programu byl z uživatelského hlediska dobrý.

Budu vděčný za každý tip, děkuji.

Nechci být jedovatý, ale většinou když někdo vymýšlí trial boot, bývá to nějaká zhovadilost která se dá řešit buď virtualizací nebo omezeným uživatelským účtem. Ještě jsem neviděl oprávněný trial boot... (vývojáři HW driverů nechť pomlčí prosím :-))

No, co to je virtualizace, nevím, a když si udělám neadministrátorský účet, nejede mi v tom korektně homesite, což je sice obstarožní aplikace, ale jsem na ni zvyklý.

A ty další dvě partitions potřebuju jednu na zpracování videa a zvuku jako "čistou" a druhou jako záložní, když se s hlavním systémem něco stane.

Vaše hovado.

Jenze kdyz pracujes a neco se ti stane se systemem a ty musis druhej den praci odevzdat, neni nic lehciho nez se resnout do druheho systemu a v praci pokracovat dal.

viry napadajici MBR - vono to neni tak horky

pro tazatele: dualboot ano, spousteni homesite pod administratorskym uctem ne. To se resi tak, ze si bud napises skriptik nebo pokud nejsi programator, tak existuje prikaz runas nebo proste prave tlacitko mysi a spustit jako. Spustis si teda s administratorskym opravnenim jen ten homesite a neohrozujes celej system.

Dualboot XOSL: Win2000 + WinXP - 1.part Win2000, 2.part XOSL, 3.part WinXP
WinXP + WinXP - libovolne, nejmene zadrhelu muze nastat pri XOSL na 1.partition.

XOSl nezviditelni ostatni partition, to muzes udelat ve windows tim, ze odeberes ve spravci zarizeni pismenko disku, ktery nepouzivas. Pak takova partition neni vubec videt a nemuze se nikterak podelat (krome fyzicky likvidace disku), pridelit ji pismenko muze jen admin.

Zalezi, kolik mas instalovanyho softu, vono to pak chvili trva. Jo a dobry je, kdyz si udelas zalohu partition a protoze ji mas vetsi nez 4.7GB, tak to nechas na disku a von ti ten zalohovaci program pri obnove napise, ze soubor je porusen a obnova nebude provedena (true image byl v tomto spolehlivy 3-[)

Mas mat zalohu systemu a potrebnych programov napr. tam kde mas data. Ak je potom poskodena zaloha tak su poskodene aj data (praca ktoru robis) tak potom mas uplne jedno aku zalohu tam das, o pracu si prisiel tak ci tak. A ak mas taky zalohovaci program tak skus iny, ktory funguje :) Alebo mas vadnu RAM apod.
Inac zaloha mojho systemu a programov (kompresovana) tusim nema viac ako nejake 2GB. To co tam instalujes za programy? Hry zaberajuce gigabajty alebo napr. MSDN ktore ma zvycajne niekolko GB si mozes instalovat na D: aby si to nemusel zalohovat so systemom...
P.S. a obnova trva snad nejakych 10minut, to ako je vela?

Pavel + MM..

Vy jste proste priznivci imagu! A ja vam to nevymluvim, mate samozrejme pravdu, ale s tema 10 minutama se budu hadat (trva to dyl, zvlast kdyz to nedelas casto), a reset je 1 minuta.

Ale netvrdim ze image NE, jen proste nainstalovat 2 systemy v dualbootu je taky moznost.

S kolegy rovněž nemohu souhlasit. Image ANO, ale odmítání dualbootu je nesmysl. Při mnoha dysfunkcích je dualboot tou nejlepší diagnostickou pomůckou, která snadno a rychle napoví, zda se jedná o problém softwarový či hardwarový. Neoddiskutovatelně to ušetří mnoho času a nervů. Argumentů PRO by se našla ještě celá řádka.

Jeste virualizace:

programy virtualbox (zdarma) nebo vmware (placeny)

Nainstalujes program, do nej nainstalujes libovolny system, nastavis, spustis a jedes.

Instaluje se to na virtualni disk - typicky se vytvori soubor, kterej se ti v tom virtualnim systemu tvari jako disk, takze dostatecne velkej, aby se tam ten system vesel. K datum na normalnim disku pristupujes pres sitovou slozku - tohle byl dlouho kamen urazu virtualizace, ale ve vmware je to ted uz poreseny, takze to funguje bezvadne, ve virtualboxu je nastaveni porad slozitejsi, ale da se to.

Jedina nevyhoda je ze nejede 3D a potrebujes minimalne 1GB RAM.

Ale jako zkusebni system na kterym muzes radit, jak chces je to dobry.

A taky muzes vyzkouset linux ;-) (Jo ale v soucasny dobe je vetsina distibuci linuxu ve fazi sebedestrukce, tak asi nebudes nadsenej - jakztak funguje openSuse, pripadne Ubuntu - ale to ma problemy s nadupanejma masinama).

Mandriva 2008 a Fedora 8 zapomen. Des a hruza, ja jsem totiz priznivec tehlech dvou distribuci, ale ty me tak rozcili!

openSuse 10.3 docela jde.

Jinak Ubuntu jsem mel problem, kdyz byl pocitac se 4GB RAM.

Jsem mel v praci kolegu, kterej mi rikal: vsechno je pomijiva komerce, jenom Debian tu bude navzdy, no hadal jsem se s nim, ale asi mel pravdu, jenze to je spis serverovej system.

(sorry jsem trochu odbocil od tematu)

Podle toho co píšeš by mohlo stačit tohle: čistá instalace operačního systému, ovladače a hotfixy. Pak záloha (obraz, image). V případě problémů se systém obnoví ze zálohy.

Pak dosinstalovat všechny aplikace a udělat druhou zálohu (třeba rozdílovou).

Virtualizace - použití virtuálního počítače (VMware, Virtual Box, Virtual PC).

Pavel

Já jsem to vyřešil tak, že mám bootovací USB Flash disk s distribucí Linuxu Puppy a přes něj se kdykoli dostanu na jakékoli diskové zařízení na PC. Navíc tam mám nainstalované i prostředí pro spouštění windowsovských programů.

Jediné co to vyžaduje, je schopnost PC bootovat z toho Flash disku.

Dobrý den, jestli ještě můžu mít prosbu, tak mi to vykrystalizovalo tak, že by mi stačilo, kdybych měl nějaké bootovací CD, pomocí kterého bych nastavil aktivní diskový oddíl (řekněme, že bych v počítači měl dva nezávislé primární oddíly s nainstalovanými operačním systémem, jeden aktivní, druhý skrytý, a tím bootovacím cd bych jejich status přehazoval).

Existuje něco takového, pokud možno jednoduchého na obsluhu?

Předem dík za tipy

já opravdu miluju lidi, kteří si dokážou mastit ego plkánim o píčovinách, když se na ně nikdo neptá. Jestli umim číst tak otázka směřovala na radu ohledně bootmanageru, nikdo se tu neptal, jestli je to třeba. A muj názor k tomu je - jestli víš, a umíš poradit (nebo se ti zrovna chce), poraď. Jinak di do prdele a veď tyhle řeči u matky na hajzlu, protože k ničemu nejsou. Mít čistý vokna jen s vyzkoušenýma aktualizacema z hlediska výkonu rozhodně neni k zahození, druhý můžou bejt na normální provoz - net, zkoušení apod. V době kdy je půltera disk skoro norma tě nějakejch 40GB na tři systémy rozhodně nijak nezasáhne. Jo a abych se nepřidal ke kecalům,který nesnášim, zkus paragorn, nebo acronis.