Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Tesla coil

MAM OTAZKU: DA SA ZO ZAPALOVACEJ CIEVKY VYROBYT TESLOVA CIEVKA ??? Myslim ze nie lebo vykon je extremne maly ale aj tak sa pytam

Zapalovacia cievka je tusim len cievka. Teslova cievka nie je cievka, ale dva transformatory. Tak si to preber.
Vykon cievky, to je nejaka nova velicina? Mozes nam ju zadefinovat predtym ako si ju das patentovat? :)

P.S. A akakolvek cievka sa da vyrobit z patricne izolovaneho dratu, takze nechapem otazku.

Skusal som strelnu bavlnu :-)A islo to. ALe to patri inde. No a prave preto ze je to pomerne nebezpecne ak by som pouzil povedzme napajanie z TV ci monitora tak chcem najprv skusit nieco slabsie--zapal. cievku. Z nej je to neskodne pretoze samotny zasah z tej cievky je relativne bezpecny a ne este ked zvysim frekvenciu a znizim prud (aj ked V sa zvysi). No a co sa poctov tyka tak je fakt ze si to este budem musiet kus prestudovat. Pytam sa ale takto dopredu aby som aspon kusa vedel ako som na tom ci je to vobec realne.

No trocha som to studoval a prisiel som na to ze budem mat pravdepodobne problem s naladenim primarnej cievky na vhodnu rezonanciu. Nevie niekto ako tento problem vyriesim? CI upravou kapacity kondenzatora ci frekvenciou pulzov na primarnej cievke ci ako vlastne.

Zapalovaci civku pouzit mozne je (v nejakem Amaterskem radiu ze 60tych let byl navod na TC prave s auto-civkou). Tato civka je stejne jen zdrojem VN pro VF okruh, ktery se resi vzduchovym transformatorem. Ctvrtvlnna rezonance sekundaru TC lze ladit napr. doutnavkou pri snizenem vykonu, aby se sekundar pri ev. vyssi rezonanci neprorazil.

Jiskriste (jeste lepe nekolik jiskrist v serii pro zvyseni ucinnosti) byvalo u TC v drevnich dobach, kdy nebyly k dispozici vhodne spinaci prvky. Je to sice velmi vtipne reseni, nicmene dneska tam je pulsne spinany tranzistor. Na tom videu si nekdo hraje s frekvenci budice.
Je to v podstate tzv. jiskrovy vysilac, viz napr.
www.physics.otago.ac.nz

Nejdriv by to ale asi chtelo nastudovat nejaky zaklady z elektrotechniky :-x:-)

No ano tie zaklady to hej to by asi chcelo Ale sak studujem :-) zatial neskladam ked budem vedie tak poskladam :-) Ale uvazoval som o iskristi preto ze nechcem kupovat drahe tranzistory a sa mi to vydi jednoduchsie A hlavne te zapojenie Nemam plosne spoje ani nic take

Jee, to je to Amaro :-D:-D
Kdysi jsem si s TC hral, jen misto zapalovacich civek bylo po ruce trafo 220V/5kV 750W ]:) Fungovalo to skvele, vysokofrekvencni vykon mohl byt par desitek W, ale vzhledem k dost tvrdymu VN to bylo znacne riskantni.
V kazdym pripade to chce pri experimentech s TC znacnou opatrnost!!

Mna len jedna vec zaujima. AKy mam pouzit zhruba rozmer sekundarnej cievky vzhladom na to ze vykon zdroja ( zostrojeny zo zapalovacej cievky) je pomerne nizky. AK budem vediet priblizne rozme r sek cievky zvisok dopocitam tak aby to uz rezonovalo.