Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Instalacia Ubuntu skonci pri Running local boot script /etc/rc.local

Dobry den, tak som sa rozhodol najst si cas a instalovat Ubuntu, avsak sa vyskytol problem.

Instalaciu robim z originalneho CD Ubuntu 7.10 (takisto som skusal origos 7.04, Edubuntu 7.04 aj 7.10, ten isty problem), dam bootovat z CD, nacitava, zacne sa POST a cele to konci pri vypise:

Running local boot script (/etc/rc.local) [OK]

a dalej sa ani nehne (konzolu ctrl+alt+f1) zapnut viem, avsak ja sa v konzole este neorientujem.

Na nete som nasiel niekolko navodov, ako problem riesit:

ako prve som nasiel diskusiu so znamymi tvarami: tu, kde MIA odporucuje Vladimirovi sa prepnut do konzoly a normalne sa prihlasit. ja s tym mam v zasade 2 problemy:
a) nepoznam prikaz na prihlasovanie
b) nepoznam prihlasovacie udaje (ja sam so este ziadne nezadaval)

Podla dalsieho navodu je potrebne znova nakonfigurovat Xserver v konzole, a to takto:

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg -> enter
ponastavovat (povacsine som ponechal defaultnu volbu)
po skonceni:
startx -> enter

s tymto navodom je jediny problem: po pokuse o start Xservera mi vypisalo log a na konci chybu: Fatal server error: no screens found.

Podla posledneho objaveneho navodu je potrebne zeditovat niekolko suborov:

etc/event.d/tty1 (az tty4)
z povodneho:
respawn
/sbin/.../tty1

na nove:
exec /sbin/getty 38400 tty1
respawn

S tymto navodom mam v zasade jeden problem: neviem ako tie subory editovat a ako priselec z WinXP som notepad nikde nenasiel, marne som sa snazil dozvediet sa, ako obsluhovat prikaz edit, gedit, vzdy mi hlasilo nejaku chybu. (viem, ze nejaku nie je vobec presne, ale hlasilo to po kazdom daco ine, potrebujem napisat, ako by ten prikaz mal vyzerat)

Takze ako na to? Rad by som si ho este dnes nainstaloval. Len konstruktivne, prosim.

A vopred dakujem :-)

Running local boot script (/etc/rc.local) [OK]

Takze jestli dobre chapu, tak po instalaci si vyzada restart a pri nabehu do noveho systemu to povida tohle.

Pokud vim, tak pri instalaci si to zada zadat uzivatelske jmeno a heslo, netvrd, ze jsi nikde zadne nezadaval.

OK, zle ste pochopil, mozno som to blbo popisal.

ziadna instalacia neprebehne, pretoze tieto Ubuntu potrebujem najprv nabootovat a instalaciu spustit az z beziaceho LiveCD, pomocou odkazu na ploche.

Vlozim CD, dam bootovat > nacitava sa mi (ten behajuci pruzok, podobny je znamy aj z WinXP), zacne POSTovat a vypise toto (Running local boot script (/etc/rc.local) [OK]) a dalej nic. Do systemu sa nenabootujem.

snad som to uz napisal OK.

teda uz neviem sputit ani LiveCD. predtym som mal iny PC a toto LiveCD mi behalo v poriadku, skusal som otestovat integritu CD, je 100% OK.

edit // este dodam, ze som skusal aj Edubuntu, tam je pri uvodnom boot menu moznost priamo instalovat, avsak po niekolkych krokoch mi to spadne do toho sameho problemu: No screens found.

predtym som mal GK od Nvidia (GeForce 4 MX440) a teraz mam integrovanu Ati Radeon X1250, zrejme sa mu nepaci ta Ati GK? som pocul, ze v linuxe s nimi moze byt problem...

Pozorne cist, co to po vas vubec chce.

povazujte za samozrejme.

Uz stahujem to Alternate Install CD, snad pomoze.

Inak k problemu, o tej chybicke sa pisalo kde-tu, je to chyba vydania a v novej Alpha verzii 8.04 (?) (neviem jej meno) tu chybu uz opravili. ta oprava sa da spravit vyssie spominanou upravou suborou, ale to asi este nie je pre zaciatocnikov.

cca za hodinu sa ozvem, ci pomohlo, zatial vdaka.

nuz, nepodarilo sa mi to vcera spravit, nemal som dost casu, az dnes:

Stiahol som si Alternative CD > vypalil > nabootoval > vymazal som a znovu vytvoril ext3 particiu pre novy linux > vytvoril som ucet (+heslo) > prebehla zakladna instalacia > prebehli nastavenia apt > pytalo sa ma na podporu jazykov a Volby a instalacia SW, potvrdil som > instalacia GRUB zavadzaca > dokoncenie instalacie > restart.

Nasledne sa mi zobrazil Grub zavadzac s Ubuntu, Ubuntu Recovery Mode, Memtest86 a Windows XP. WinXP bootuje bez problemov. Ked som sa pokusil spustit Ubuntu, narazil som na ten isty problem, co pri bootovani LiveCD.

A to, ze mi pri tom "linux POSTe" zostane visiet pri "...local boot scripts..." a nehne sa dalej.
Pomocou Ctrl+Alt+F1 sa viem dostat do command line, a po zapisani:

sudo login > enter
zadam login > enter
zadam heslo > enter a prihlasi sa mi (ovsem, len do command line - zobrazi sa mi moje prihlasovanie meno pred prikazom)

pri tty1 mi vypisuje ze loading, pls wait, pri dalsich tty2... (CTRL+ALT+F2,...) mi tu cakaciu hlasku nevypise. Ked sa prihlasim, ako mam spustit Gnome GUI?

Skusal som prikaz "Startx" avsak konci uz znamou hlaskou Fatal error: No screens found.

Co s tym? Ako zeditovat tie potrebne subory, ci ako sa prihlasit?
(ze tu nechodi okolo Vladimir ci Mia :-/)

Ve start scriptech bude pravdepodobne script pro autokonfiguraci X serveru a ten bude mit potize s detekci hardware. Jaka je pouzita graficka karta? Muzete sem postnout vypis /etc/rc.local :

takhle...

prihlas se do prikazove radky
#sudo cat /etc/rc.local

a pokud je tam neco jineho, nez radky zacinajici znakem "#" nebo radek exit 0, tak mi to sem napis

Pouzivam integrovanu Ati Radeon X1250-ku na MB ASRock 1333FullHD.

tento vypis som si uz spravil, nic, okrem commentov za znakom # nie je. az na konci uz spominany exit 0.

pozrel som sa aj do /etc/X11/xorg.conf do casti Section Device, ci mam pri GK nastavene vesa (co bola rada z oficialnej ubuntu stranky) a vesa tam uz nastavene je, napriek tomu "startx" nefunguje a pise to tu istu chybu servera: No screens found.

este dodam, ze som skusil restart Gnome Desktop Manager-a

sudo /etc/init.d/gdm restart

vypisalo mi, ze GDK bezi [OK], teda som skusil zas startx a to ta ista chyba.]:(

podarilo sa mi problem vyriesit, za VELKEJ pomoci chalanov z ubuntu@conf.netlab.cz.

postup popisem neskor, musim si dohladat potrebne postupy, aby som vsetko spravne napisal. islo o to, ze sme z konzoly nainstalovali drivre k Ati karte a vsetko prebehlo v poriadku. no a teraz uz pisem z Ubuntu a konecne z GUI.

Taky jsem se dnes pokoušel nainstalovat Ubuntu na nějaký svůj stařičký notebook a rovněž to selhalo na GK.
Našel jsem sice návod, jak to obejít nějakým postupem za použití příkazu "Sudo", ale ten se mi bohužel v řádce hlásil jako neexistující. Tak jsem se na Ubuntu vykašlal a nasadil osvědčené štěně Puppy.

Jinak zvláštní poznatek: To Puppy vynalezl nějaký geniální australský profesor. Už ale jenom název distribuce a skutečnost, že se jmenuje, jak se jmenuje a přístupové heslo k systému je "hafhaf", svědčí, že Linuxáci jsou lidé jiného ražení.

Nehnevajte sa, ale bolo to dost zlozite a pre mna, ako pre zaciatocnika dost narocne. Vyssie mate uvedeny Jabber kontakt, kde vam chalani krok po kroku ochotne poradia, ako aj mne.

Ale este lepsie riesenie je si objednat/stiahnut verziu vyssiu Ubuntu, v nej tento problem uz fixli. Aspon teda ja mam take informacie.