Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Notebook a problem s HDD.

Dostal se ke mne notebook Toshiba win xp home. Po spusteni najede do tabulky kde si mohu vybrat

Nouzovy rezim
Posledni znama....
a jeste nevim co je to totiz v nemcine, pokud dam vybrat cokoli zacne to najizdet a pak to hodi modrou smrt,
a nejaky vypis pameti 0000032x1 apod.

Po nabootovani win live! nevidim disk.
Po nabootovani ubuntu nevidim disk.
Po nabootovani instalacky win xp je disk ptazdny a jevi se jako neznamy oddil.

Maji tam byt data.. Co navrhujete..?

Dekuji

Problém je teoreticky úplně jasný - máte špatné (nebo žádné) ovladače pro SATA HDD. Praktické řešení je najít na webu výrobce ty správné - to může být oříšek, pokud nemáte zkušenosti. Vůbec jste nenapsal typ ntb, takže víc Vám zatím nepomohu

Patrně zbořená partition. Záleží na majiteli jak hodně si cení svých dat. Pokud je oželí je postup jednoduchý. Pokud ne, dá to zabrat ty data dostat ven. Vyndat disk z NB, přes redukci zapojit jako další disk do stolního PC a pak se pokusit některým z programů na obnovu partition data vydolovat.

Ano ,, trochu jsem googlil a prisel jsem na to...

. u te me redukce chybi napajeni mam jenom ten plast s tema pinama, bez tech dvou dratku s molexem.
http://www.alza.cz/redukce-pro-pripojeni-2-5-disku- na-40pin-ide-radic-bez-kabelu-d56763.htm

.. jeste by mne zajimalo ktery kam prijde na redukci je z jedne strany pismeno B a z druhe R (black a red??)
... a dale jak ho mam napojit na normalni 3,5 kabel kdyz prostredni dira je zaslepena..

Dekuji

Ak tam nemas molex tak ta redukcia je ti naprd. Potrebujes redukciu s napajanim (napajanie (5V) su piny 41 az 44 na tom dlhom ("datovom") konektore 2.5" disku). 3.5" IDE konektor ma len 40pinov, 2.5" IDE konektor ma 44pinov.
Dalsie 4piny na disku ktore su "bokom" (oddelene) nie su napajanie !

Orientacia je taka ze pin1 IDE konektora zvykne byt na strane pri tych 4pinoch co su "bokom" (pre jumpre).
Tie 4piny ktore su bokom - dvoma z nich sa nastavuje disk na slave. Mas to zvycajne nakreslene na disku. Ak tam nie je strceny jumper tak vtedy je disk nastaveny na master.
Prebyvajuci prostredny pin mozes odstiknut (len si najprv poriadne over ze to mas spravne orientovane nech neodstiknes pin v nespravnom rade. Spravna orientacia: pin 1 je na opacnej strane ako napajanie), alebo pouzit IDE kabel ktory tam ma dieru (aj take kable existuju).

podla toho co si pisal tak nemas poskodeny suborovy system, takze by si ten disk mal normlane vidiet (aspon v sprave diskov a priradit mu pismeno ak nepriradi automaticky), a mal by si vediet normalne z neho vykopirovat data. To by som vyskusal ako prve.
Ak to v sprave diskov vypise suborovy system RAW alebo neznamy tak smola, potom asi len skusat tooly napr. GetDataBack for NTFS (ak si tam mal predtym NTFS) apod.

Souborovy system byl poskozen protoze se hlasil jako ,,neznamy,, a prazdny disk.
Jinak se mi to podarilo pripojit, vyse zmineny program pouzivam casteji jen sem nevedel jestli bude umet precist data kde neni oddil, umi to v pohode.
Dalsi vec je, v jakem stavu budou zachranena data.

Dekuji vsem za podporu.