Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Obvod pro vyrobení impulsu

Stojím před problémem, jak vyrobit krátký impuls po sepnutí spínače. Mám magnetický kontakt jako čidlo reagující na polohu, v jedné poloze předmětu je rozepnutý, ve druhé sepnutý. Nechci, aby v té druhé poloze zůstal sepnutý, ale aby vyrobil pouze krátký impuls. Uvažoval jsem o klasickém MKO se dvěma tranzistory a relátkem, ale to není to pravé, ten je sepnutý po celou dobu, kdy je sepnutý řídící prvek a až po rozepnutí se za určitou dobu překlopí zpátky. Oddělit to nějakým kondíkem? A co to udělá při rozepnutí kontaktu, nevyrobí to další puls? To bych právě nechtěl. Jak na to, víte někdo? Dík.

edit: potřebuju nutně, aby výstupním prvkem bylo relátko, kvůli galvanickému oddělení a taky proto, že miniaturních relátek mám tři prdele :-D

Když tak nad tím dál přemýšlím, tak mi by úplně stačil nějaký obvod, který když se připne na napětí, tak sepne na nějakou dobu relé. Jo, vybitej kondík, kterej když se nabije, tak překlopí tranzistor do opačnýho stavu. Nakopnul jsi mě správným směrem, dík :-)

napr.

--kondik--odpor1-----BazaTranzistora
                  |--odpor2--zem

Tranzistror je NPN, emitor je na zem, kolektor na rele.
Odpor2 je tam na to, aby sa kondik v neaktivnom stave (0V na vstupe) relativne rychlo a uplne vybil (cez tranzistor by sa nevybil). Volil by som asi odpor1=odpor2, podla zosilenia tranzistora, prudu cez rele, a napati tak asi 10k prip. u rele s vacsim prudom 1k ale potom treba omnoho vacsi kondik. Treba mat na pamati ze kondik sa bude vybijat ca 2x pomalsie ako sa nabija, ak odpor1=odpor2 (je to kompromis, prilis maly odpor2 by sposobil potrebu velmi velkeho kondiku, prilis velky odpor2 by sposobil pomale vybijanie kondiku). Da sa to riesit aj lepsie/zlozitejsie, ale toto je IMHO riesenie s najmenej suciastkami.

P.S: ak bude kondik elektrolyt tak plus je vlavo (na vstupe).
P.S.2. namiesto odpor2 moze byt aj dioda v zavernom smere. Vyhoda: staci mensi kondik, nevyhoda: kondik sa nevybije uplne ale len na ca. 1V, a teda pri opakovanom aktivovani/deaktivovani budu kratsie impulzy na vystupe ako po dlhotrvajucom deaktivovani (ked je kondik uplne vybity samovybijanim).

Ach, ano ked kontakt tak na vstup dalsi odpor na zem.
Este som samozrejme zabudol napisat ze treba aj ochrannu diodu paralelne zapojenu na rele, v zavernom smere, bez tej diody hrozi odpalenie spinacieho tranzistora. Predpokladal som ze ak chcel robit MKO tak take veci vie, teraz uz o tom pochybujem tak to radsej pisem...

zakmity sa daju riesit malym kondikom medzi B a E toho tranzistora, ale ak s tym spina dalsie rele tak by zakmity IMHO vadit nemali, rele IMHO tak rychlo nezopne.

P.S: este ak by chcel inspiraciu MKO ktory funguje tak ako potrebuje (nezavisle na dlzke trvania vstupneho pulzu) tak napr. http://www.antonine-education.co.uk/Electronics_AS/ Electronics_Mod2/topic_2_2/topic_2_monostable_circ u its.htm
ako inspiracia, samozrejme principialne sa to da urobit aj tranzistormi apod. (hradlo Z potom nebude potrebne a hradlo Y sa da urobit tranzistorom ktory moze rovno spinat rele (nezabudnut odpor na bazu, a ochrannu diodu cez rele)..., hradlo X sa da tusim urobit 2tranzistormi, prip. 2diodami a tranzistorom...).

Takže nakonec jsem spáchal něco takovýho:

[pulse.gif]

dělá to přesně to, co potřebuju a jednodušší už to být ani nemůže. Na přesné délce pulsu mi v podstatě nezáleží, potřebuju aby byla kratší než 250ms a delší než 50ms. Relátko po připojení pouze cvakne a kondík se po odpojení napětí vybije dostatečně rychle. V tomto případě si myslím, že ochranná dioda není potřeba, ve schémátku není, ale na relátku ji stejně mám :-D