Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Obvod pro vyrobení impulsu

Stojím před problémem, jak vyrobit krátký impuls po sepnutí spínače. Mám magnetický kontakt jako čidlo reagující na polohu, v jedné poloze předmětu je rozepnutý, ve druhé sepnutý. Nechci, aby v té druhé poloze zůstal sepnutý, ale aby vyrobil pouze krátký impuls. Uvažoval jsem o klasickém MKO se dvěma tranzistory a relátkem, ale to není to pravé, ten je sepnutý po celou dobu, kdy je sepnutý řídící prvek a až po rozepnutí se za určitou dobu překlopí zpátky. Oddělit to nějakým kondíkem? A co to udělá při rozepnutí kontaktu, nevyrobí to další puls? To bych právě nechtěl. Jak na to, víte někdo? Dík.

edit: potřebuju nutně, aby výstupním prvkem bylo relátko, kvůli galvanickému oddělení a taky proto, že miniaturních relátek mám tři prdele :-D

Takže nakonec jsem spáchal něco takovýho:

[pulse.gif]

dělá to přesně to, co potřebuju a jednodušší už to být ani nemůže. Na přesné délce pulsu mi v podstatě nezáleží, potřebuju aby byla kratší než 250ms a delší než 50ms. Relátko po připojení pouze cvakne a kondík se po odpojení napětí vybije dostatečně rychle. V tomto případě si myslím, že ochranná dioda není potřeba, ve schémátku není, ale na relátku ji stejně mám :-D