Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bezpečnost WiFi

Zdar,
chtěl bych se zeptat jak je bezpečné netové připojení k nějaké neznámé, volně přístupné (nic se neplatí) venkovní WiFisíti (k přístupu nepotřebuji kód, k síti se připojím normálně po chytnutí signálu)? Může správce této sítě, nebo nějaká podobná osoba zjistit například mé heslo k e-mailu, nebo jiná hesla?
Jsem úplný laik, díky.

Je vždy třeba přistupovat k takto volnému AP (klidně i šifrovanému spojení), že odchytává/filtruje komunikaci ve váš prospěch. Doporučuji používat jen na obyčejné brouzdání po netu, pokud byste chtěl využívat i freemaily tak jedině přes zabezpečený protokol HTTPS/FPTS nebo komunikovat přes šifrované privátní tunely .... :x:

Třeba ho bude štvát, že mu sosám zadarmo wifi a bude se chtít pomstít

Připojení na cizí síť bez souhlasu majitele je nezákonné! A to i v případě, že jde o síť nezabezpečenou. Takže na to pozor. Když nechám odemčené auto, taky to neznamená, že se v něm můžete projíždět.

To je pak ale blbost majitele. Já nemůžu za to, že mi to počítač automaticky načte. A můžu argumentovat tím, že mi nemá jeho síť co otravovat v mém éteru, v mém bytě... Myslím, že s autem se to moc přirovnávat nedá. PS: Nic nestahuju, jen brouzdám po netu.

No já bych na něj zas tak přísnej nebyl ;-)
Je prostě faktem, že normální poskytovatel WiFi si své připojení zabezpečuje, aby mu tam nelezli neplatící "kunčofti"... takovejch se samozřejmě všude najde dost. Čili používá nějakou bezpečnostní politiku - ať už jen filtruje MACy, používá WEP, lépe WPA či WPA-2, některý to doplní přihlašováním jménem a heslem... to už je jedno, dává prostě jasně najevo, že nemá zájem o neplatící klienty. Naopak jsou i tací, kteří kromě placeného připojení umožňují i free použití pro náhodné "pocestné v nouzi", jak já tomu říkám... někteří to umožňují zcela jasně tím, že lze použít pro přihlášení jméno a heslo "free", jiní ani to nechtějí... zpravidla je jen to free připojení nějak omezené, někdy jen rychlostí (třeba jen 32 kbit/s), nebo tím, že se to free po 15 minutách shodí a je třeba se znova přihlásit... V každém případě takoví jsou (třeba já mám v dosahu hned 2 takové a jsem rád... pokud mi náhodou klekne kabelové UPC, mám nouzovou zálohu, na mail a tak to stačí) - a pokud takoví jsou, je třeba to vzít na vědomí a přiklánět se spíš k tomu, že pokud není acces point nijak zabezpečen, pak je to zřejmě záměr majitele a dává ho tím k dispozici 8-)
Ne - nijak tím nechci hájit zloděje signálu, ani "hackery", co hrdinně s pomocí staženého programu lámou WEP a následně kradou konektivitu - to skutečně zloději jsou... a zpravidla je to přejde spolu s akné :-D
BTW - docela se mi líbí ten jeho argument o nezabezpečeném AP, co mu leze se signálem do jeho soukromého bytového prostoru - vlastně má pravdu 8-)

Pokud nejsi schopný na svém počítači rozlišit, jestli jsi připojený ke svému providerovi nebo k nějaké cizí síti, popř. když nejsi oficiálně připojen nikde a najednou brouzdáš po internetu, je to hodně chabá výmluva.

Nic nestahuju, jen brouzdám

Takže chceš říct, že žádná data neputují do tvého počítače přes zařízení někoho cizího? ::)

vlastník by se měl starat o zabezpečení, pokud využíváš jeho zdrojů a vlastník o tom nevím, tak co? kdyby to vlastníkovi vadilo, tak udělá opatření, zašifruje, sníží výkon, dá překážky, v nejhorším si podá žalobu, když se mu to vyplatí.... nechal bych řešení na majiteli, potažmo na soudu, každý přece nese důsledky svých činů, ne? a mě je do toho h*vno co se tam u vás děje :-D

třeba na lupě najdeš zajímavé poučné tutoriály o wifi, šifrování apod.
tutorialy.lupa.cz

a tady jsou články na téma odposlouchávání
http://www.lupa.cz/serialy/odposlouchavame-data-na- prepinanem-ethernetu/