Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem SD karta - 4 GB - problem rozpoznania FAT32 v mobile

Zdravim,

( ked som nepotreboval, tak som nasiel dobry tip na opensource SW, ktory dobre manazuje s USB flash diskami (format atd), teraz to neviem najst. :-[ )

Ide o to, ze kolega si kupil 4GB SD kartu, ktora je naformatovana v celku na FAT32.

Jeho mobil nepozna FAT32, len FAT16.

Vo Windowse v manageri diskov to nejako nevedel rozdelit, aby tam mohli byt pouiztie aj FAT16 particie.

Preto chcem pouzit nejaku vhodnu utilitku, ktora optimalne pracuje s kvazi FLASH diskami (partitions delenie formatovanie a pod.)

Mohli by ste poradit nejaku vhodnu util., ktora mi spravne rozdeli 4GB nanapr. 2G+2G na SD karte?
(cez citacku pripojenu na USB2.0, kde je strcena ta SD karta (micro SD) )

vopred diky za posun k cielu

každé zařízení neumí číst 4gb sd karty - s tím nenaděláš nic
a jak píšeš, stejný problém je že ty krámy neznají fat32 (pro menší kapacity jim stačí fat16)

rozdělovátko a formátovátko - libovolný partition manager. některý kvůli podpoře usb bude fungovat až nainstalovaný ve windows, některé (napadají mě produkty acronis) by to mohly zmáknout ze svého boot cd.

Diky za info,

aspon nebudem zbytocne nieco skusat,

inak medzitym, ako sem prisli nejake odpovede som skusal rozne SW, partition magic vo Win - vobec neukazal FLASH disk oblast (len HDD)

-Microsoft flash utility - totalny trapas - nic o rozdelovani - len akysi smiesny backup a restore (t.j. copy sem , tam )

este asi stiahnem Acronis trial - neskor, ale nieco jednoduchsie by to chcelo.

zatial dik,

budem cakat na dalsie tipy.

Naco ti su utility, spravca diskov nestaci? (pravy klik na tento pocitac - spravovat). Urob tam len 2GB particiu, prirad jej pismeno, a z prikazoveho riadku by mohol zafungovat prikaz
format pismeno: /fs:FAT
a mal by ti to naformatovat na FAT16. Prip. mozes skusit formatovat rovno zo spravcu diskov, mozno ti da na vyber ze aky chces filesystem.
FAT16 vpodstate dovoluje max 2GB particiu, 4GB sa da len s velkostou clusteru 64k co nie vsetky OS/zariadenia podporuju, skusit to ale mozes aj so 4GB oddielom ak chces, napoveda k prikazu format - zadaj si v prikazovom riadku
format /?

Beriem poznamku (prikaz format),

lenze ja som si netrufal na FLASH pouzit tento prikaz (aby som nieco ne...)

v spravcovi diskov je to uzasne :), je tam moznost akurat znova formatovat dane pismeno,
nie uvolnit priestor, nie prerozdelit, nie vyber file systemu (FATx).

na rozdelenie zo 4GB na 2+2GB je potrebny asi nejaky nastroj iny ako format (mozno sa mylim)
typoval by som nieco ako fdisk (ale zase - mam od tohoto prikazu nejaky odstup pre FLASH disk)

dobra poznamka je, ze aj FAT16 moze mat 4GB pri max clusetroch 64k

mozno skusim aspon format /? :)

dik.

este stale si neviem spomenut na ten spravny nastroj na flash

Aha sorry, zabudol som na to ze Win je dementny OS, niekedy tam je volba odstranit particiu fakt neaktivna.
Kam mas strcenu tu flash kartu, do nejakej USB citacky? Ak ti BIOS podporuje aj tu USB citacku, tak by sa dalo stiahnut si spustaciu disketu/CD Win9x (www.bootdisk.com) a nabootovat Win9x DOS a tam pouzit normalne fdisk, alebo ranish partition manager (ale to je DOS utilita, neskusaj ju v prikazovom riadku Win) apod.
Ale ako som pisal v DOSe to bude vidiet tu flash kartu len ak BIOS ma podporu pre prislusne USB storage (zvycajne ma ale na 100% iste to nie je ze to ma aj tvoja doska).

Alebo ak nie tak nabootovat nejaky linux (skus nejake live CD, ubuntu apod), tam by to malo ist, fdisk apod.

P.S. najprv ale by som skusil prikaz format s parametrom /FS (t.j. nechaj tam zatial 4GB oddiel a skus format pismeno: /FS:FAT), mozno zvladne aj 4GB naformatovat na FAT16. Ale nie je iste ze to pochopi ten telefon ak tam bude 64kB cluster (to uz nie je standardna velkost clusteru pre FAT16, standard bol tusim max 32k cluster), takze to bude treba vyskusat potom v telefone.

dik za dalsie tipy. boot sys z usb flash drive - mozno to podporuje (uvidim zajtra)

-ten linux je tiez dobra myslienka, aspon trochu sa v nom orientujem. snad najde tu horeuvedenu citacku kariet

tiez som najprv marne tukal na (odstranit part :) )

linux vyzera byt asi najlepsi tip (ak hw nebude brblat)

jen pro info:
ke svýmu starýmu mobilu jsem si stáhl ovladač SDHC karet a přeflashoval jeho paměť s novým ovladačem. Kartu jsem tam nacpal 8 Giga, mobil četl i zapisoval, jen zobrazoval v nějakým svým manažeru velikost karty jako 4 Giga.
Takže bych asi taky začal od mobilu...