Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hodnoty SMART u HDD Seagate

Ahoj chtěl jsem se zeptat jak je to s hodnotami smart u Seagate disků. Mám 2 HDD Seagate 7200.10 a ačkoliv fungujou bez problému ukazuje hlavně hodnota chyby v hledání (seek eror rate) jen 48 a 58% ze 100% jeden disk je rok a druhej půl starej. Nevím jak moc mě zajímat pač v seatoolsu je vše ok.

Tak to ta utilita blbo znazornuje alebo prepocitava na nezmyselne hodnoty, takze ci to je OK alebo nie ti nepovie asi nikto kedze je to nejake nezmyselne hausnumero.
Dolezite je to ci ti BIOS alebo Win alebo seatools hlasi SMART Warning a ze si mas urychlene vymenit disk. Ak ti nic nehlasia tak su hodnoty OK, a nema zmysel sa s nimi zaoberat.

Ak sa bojis ze disk odide, tak to nejaky cas sleduj ze ci sa to zhorsuje. Inac ak seatools pisu ze disk je OK, a ak nie su s nim ziadne problemy, tak ti to predpokladam nikto nevyreklamuje, takze aj tak nemozes robit nic ine len cakat ze ako sa tie SMART hodnoty disku budu dalej casom "vyvijat".

ID Popis atributů Meze Hodnota Nejhorší Data Status
01 Raw Read Error Rate 6 111 100 31448094 OK: hodnota je normální
07 Seek Error Rate 30 100 253 35116 OK: hodnota je normální
Přesně o tyto hodnoty mi jde až tak úplně se v těch hodnotách neorientuji sice vím co znamenají ale ... např toto je 1den starý Seagate7200.10 750GB
tyto hodnoty nejsou v HDD life označeny procentem 100% ale 54 a 94% zdraví

U Seagatu bych se tim nevzrusoval... Me hlasil speedfan u noveho disku cca 80 procent. Druhy disk (take seagate) po pul roce nedokazal cist z jednoho mista na disku (ten mel fitness pres 90 procent). Zkusil jsem Seatools. Kdyz to doslo na 37 procent, kouslo se to. Po restartu to zkontrolovalo a disk je udajne OK. V OS vsak dany soubor samozrejme opet nesel precist... Ted je na reklamaci.

Jinak mam tu stary Seagate 4,3GB a ten ma 100 procent 8-)

Ale to sa ti moze stat aj keby boli vsetky hodnoty smart na 100%. Staci napr. ked pocas hrania hry (ked ta hra nasere) do PC kopnes, a HDD to nemusi rozchodit :))
Sleduj tu hodnotu smart nejaky cas a uvidis ci sa zhorsuje, ak sa nezhorsuje tak je to podla mna akceptovatelne a nevzrusoval by som sa nad tym.