Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Operační zesilovač.

Ahoj. Tak nejak studuju funkci operačního zesilovače zapojeného jako invertujici zesilovac napeti. Nerozumim jedne veci. Vsude se pise, ze na vstupech je nulove napeti (virtualni zem) a ze do vstupu netece zadny proud. Nechapu to... Jak muze byt zesilene napeti na vystupu toho "trojuhelniku" kdyz do nej v podstate nic netece... Kam tedy tece ten proud, ktery jde pres vstupni odpor R1? Do te zpetne vazby asi tezko, kdyz se v ni vraci signal z vystupu... Pomozte mi prosim... Jsem z toho zmateny... :.(

loading...

Presne jak jsi mi sem hodil ten odkaz, tak je to cerpano z knizky, kterou mam. Stale tomu vsak nerozumim. Vteka tedy do toho invertujiciho vstupu nejaky proud nebo ne? Ctu tady, ze je na nulove napeti na vstupech (virtualni zem) a proud je nulovy... Tomu fakt nerozumim...

Netecie. vsetky prudy tecu cez odpory, to je prave cely princip, prud tecie cez odpory a teda odpormi nastavujes zosilenie. Hovori ti nieco ohmov zakon? Ak ano tak ho prosimta pouzi. Ubytok napatia na odpore = prud cez odpor * hodnota odporu. ak je na vstupe 0 tak ubytok na R1 sa rovna ubytku na Rzp.

Inac mimochodom do vstupu idealneho operacneho zosilovaca nikdy ziaden prud netecie. Operacny zosilovac "zosiluje" rozdiel napati na vstupoch, prud do vstupu nemusi tiect ziaden (a snaha vyrobcov OZ je aby tam ani takmer ziaden netiekol).

P.S. Ked sa takto pytas tak evidentne si vobecnepochopil ako funguje OZ, tak si najprv precitj nieco o tom ako OZ funguje, predtym ako zacnes studovat akekolvek zapojenia s OZ.

P.S.2. a v tom clanku (na ktory ti dal link karel) mas vsetko jasne vysvetlene, tak si to prosimta precitaj.

No dekuju. Ale jo studoval jsem princip OZ. Ale jsem fakt laik... Tak si rikam teda, k cemu ten operacni zesilovac je? Kdyz stejne ho vsechny proudy obejdou... To tam muzu misto toho zapojit "nekonecne velky odpor" a vyjde to nastejno.

Aby zosiloval rozdiel napatia. Napatie. Uz si to slovo pocul? :-)
Bez OZ by ti to urcite nefungovalo :-)

P.S> v skutocnosti na tom druhom vstupe nebude presne nula ale malicke napatie, to sa ale v principe da zanedbat, princip ostava. vystupne napatie = zosilenie * rozdiel vstupnych napati. Zosilenie byva v radoch milionov takze preto to tak funguje ako to funguje a napatie na vstupe bude takmer nula.
Takzvany idealny OZ (ktory samozrejme v realite neexistuje) ma nekonecne zosilenie a teda u neho by teoreticky na oboch vstupoch bola v ustalenom stave nula.

OK diky moc... A jeste mi neni jasny smer proudu zpetnou vazbou u toho invertoru. Pres ten vstupni opor R1 tece proud do te virtualni zeme... A pak to pokracuje teda smerem k vystupu tou zpetnou vazbou nebo presne naopak? Ze do te virtualni zeme to tece z vystupu? Snad mi rozumite... To je ma posledni otazka, pak uz dam pokoj... dekuji.

Smer prudu zavisi od toho ci na vstup nacpes zaporne alebo kladne napatie. Prud netecie do ziadnej virtualnej zeme, ale z/do vystupu OZ (alebo opacnym smerom zavisi od polarity napatia na vstupe). Napatie na vystupe OZ sa ustali na takej hodnote, aby na zapornom vstupe OZ bolo napatie take iste ako na kladnom vstupe OZ (=0V), lebo proste to je to co od OZ clovek chce.

ked to chces este polopatisticky vysvetlit tak takto:
Predstav si ze na to zapojenie mas pripojene na vstup 0V, na vystupe OZ je 0V, vsade je 0V.
Teraz zacni napatie na vstupe znizovat, takze na zapornem vstupe OZ sa zacne kvoli delicu R1/Rzp objavovat napatie nizsie ako 0 (povedzme ze o miliontinu voltu menej ako 0), na to OZ zareaguje tak, ze zvysi vystupne napatie (pretoze kladny vstup OZ > zaporny vstup OZ => vystupne napatie stupa). Tym padom kvoli delicu R1/Rzp na zapornom vstupe OZ napatie stupa, a ustali sa to na bode ked vystupne napatie/Rzp = -vstupne napatie/R1 (to je to co chceme od invertujuceho zosilovaca), a na zapornom vstupe OZ bude zas priblizne 0.

Staci tak? Lebo laickejsie to uz napisat neviem.