Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Operační zesilovač.

Ahoj. Tak nejak studuju funkci operačního zesilovače zapojeného jako invertujici zesilovac napeti. Nerozumim jedne veci. Vsude se pise, ze na vstupech je nulove napeti (virtualni zem) a ze do vstupu netece zadny proud. Nechapu to... Jak muze byt zesilene napeti na vystupu toho "trojuhelniku" kdyz do nej v podstate nic netece... Kam tedy tece ten proud, ktery jde pres vstupni odpor R1? Do te zpetne vazby asi tezko, kdyz se v ni vraci signal z vystupu... Pomozte mi prosim... Jsem z toho zmateny... :.(

loading...

No dekuju. Ale jo studoval jsem princip OZ. Ale jsem fakt laik... Tak si rikam teda, k cemu ten operacni zesilovac je? Kdyz stejne ho vsechny proudy obejdou... To tam muzu misto toho zapojit "nekonecne velky odpor" a vyjde to nastejno.

ked to chces este polopatisticky vysvetlit tak takto:
Predstav si ze na to zapojenie mas pripojene na vstup 0V, na vystupe OZ je 0V, vsade je 0V.
Teraz zacni napatie na vstupe znizovat, takze na zapornem vstupe OZ sa zacne kvoli delicu R1/Rzp objavovat napatie nizsie ako 0 (povedzme ze o miliontinu voltu menej ako 0), na to OZ zareaguje tak, ze zvysi vystupne napatie (pretoze kladny vstup OZ > zaporny vstup OZ => vystupne napatie stupa). Tym padom kvoli delicu R1/Rzp na zapornom vstupe OZ napatie stupa, a ustali sa to na bode ked vystupne napatie/Rzp = -vstupne napatie/R1 (to je to co chceme od invertujuceho zosilovaca), a na zapornom vstupe OZ bude zas priblizne 0.

Staci tak? Lebo laickejsie to uz napisat neviem.