Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Regulator napatia s LM317

Potrebujem regulovat napatie na zdroji ktory ma ale prud az 4 A. LM317 je tak do 1,5 najviac. Cim mam nahradit to LM317 aby som mohol regulovat napatie od 1,2 do 24V ale aby mohol tiect prud tych 4 A ???

a) dva tranzistory su zbytocne (s chladenim ti to nijak nepomoze).
b) tie hodnoty odporov su zle. Pouzi hodnoty priblizne take ako boli v scheme co som ti dal. Priblizne znamena pouzit najblizsiu kupitelnu hodnotu, napr. 0.47 namiesto 0.5ohm. Hodnoty odporov su dolezite aby to zapojenie malo prudovu ochranu pri ca 4A.
c) tie poistky su nezmysel. Ak tam chces poistku tak jednu (napr. 5A) a na vstup, moc to ale nema zmysel. Navyse ta poistka 1A ti len sposobi ze budes musiet izolovat LM317 a tranzistor na chladici.
d) BD243 je NPN, ty potrebujes PNP tranzistor!!! Vidis to predsa zo schemy ze to je PNP. Takze ked uz BD, tak napr. BD244.

Preco silou mocou chces robit nieco s el.tech ked nemas ani absolutne zaklady? Akokeby som chcel postavit auto a nevedel ani co to je motor.

P.S. e) ako uz pisal Pytlik vystup LM317 zablokuj proti zemi aj 100nF keramickym kondenzatorom. Ten 10uF elektrolyt tam nechaj tiez.

tam nedavaj kondenzator ziaden, ten by robil len problemy, kurnik, pozri si schemu co som ti dal.
http://ourworld.compuserve.com/homepages/Bill_Bowde n/317pass.gif

Spodna cast je trafo a usmernovac, ak mas zdroj jednosmernych 24V tak spodnu cast nepotrebujes. Nepotrebujes ani 36000uF na vstupe, to uz je v zdroji, prip. ti tam staci 470, ale na vstup, nie za odpor.

P.S. dufam ze mas pripraveny poriadne velky chladic, poriadne velky myslim (zbrucha odhadujem) aspon 20cm x 20cm s hustymi rebrami, ak nemas tak to ani nemusis robit, pri prude 4A sa to s malym chladicom uvari.

http://ourworld.compuserve.com/homepages/Bill_Bowde n/page12.htm

posun stranku smerom dole, druha schema z vrchu.
A daj tam aj tu diodu, nie je tam pre srandu (myslim ze je to ochrana pri indukcnej zatazi).
hodnoty odporov najblizsie ake sa daju kupit, t.j. napr. 0.33ohm namiesto 0.3, a 0.68ohm namiesto 0.7, a nech su tiez na potrebny vykon ! (2W, 3W)
bude od nich zavisiet ze pri akom prude sa aktivuje nadprudova ochrana, takze ak zistis sa to vypina uz pri <4A, tak bude treba znizit ten 0.33ohm na 0.27ohm.

Cim nizsi odpor ten co je v scheme "0.3ohm", tym neskor (pri vyssom prude) zapne ochrana.

ano. Ked rozmyslam nad tou diodou, ani nejako neviem co tym autor chcel povedat, ale radsej ju tam nechaj.
Az to budes mat, tak otestovat kedy sa aktivuje nadprudova ochrana a pripadne R2 skorigovat.

Stabilizator si chcel LM317 ak sa nemyslim, a tranzistor BD244.

P.S. joj este som zabudol, na vystup LM317ky dat 100nF paralelne k tomu 10uF ! Nie je to jedno.

Nechaj R2=0.33ohm, R3=0.68ohm
Kup si preistotu aj 0.27ohm odpor, ak to bude vypinat moc skoro (pri <4A) zmenis R2 na 0.27ohm.

Medzi vystup LM317 a zem daj 100nF keramicky kondenzator.
Medzi vstup LM317 a zem daj 100nF keramicky kondenzator.

Diodu tam radsej daj tak ako je, nie som si isty co tym autor schemy myslel, radsej ju tam daj.

ano, to by malo byt ok :-)

To ze je zdroj 35V nevadi ani tranzistoru ani LM317 (ten by mal zvladnut do 40V), ale cim vyssie budes mat vstupne napatie tym viac sa ti budu LM317 a BD244 zahrievat.
Zahrievanie (stratovy vykon) = (Uvstupne - Uvystupne) * prud
takze cim vacsi bude rozdiel vstupneho a vystupneho napatia, tym vacsie zahrievanie (pri danom prude).