Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Novy PC a Win VISTA Ultimate

Dobry den,
chtel jsem se informovat jak nejjednoduseji a legalne vyresit nasledujici zpusob.
Objednal jsem si komponenty z kterych si poskladam pc.
Chci si zakoupit OS WIN VISTA ULTIMATE(OEM protoze je o par 1000 levnejsi)
Ruzne na forech jsem cetl ze tato verze je pouze urcena pro stavitele pc a ze neni dodavano CD.
Mezi stavitele PC asi nejsou zahrnuty obycejni lide(tak jsem to pochopil ja)ale pouze firmy
Muzete mi prosim napsat zda muzu OEM verzi zakoupit i kdyz si pc poskladam sam.
Jde mi o to aby mi nedodali pouze seriove cislo ale i DVD abych mohl provest kompletni instalaci-

Vista koupená v oem balení obsahuje dvd /lze z něj nainstalovat všechny verze/a instalační číslo ke koupené verzi. Akorát jsou dvě možné verze dvd 32bit a 64bit. Číslo jak se funguje na obě:-) Čili jedno dvd v té plastové krabičce je.

Dvd s instalací nedávají někteří velcí výrobci notebooků dávají různé recovery dvd nebo záchranné odíly na disku.Odtut máš asi tu fámu. DVD není taky u office 2007 oem.

Já osobně do OEM.Technickou podporu nepotřebuji.OS nemám důvod přenášet na jiný PC.Prázdné krabice stejně vyhazuji.Jen si vyzjistit podmínky OEM.Tuším že u XP tenkrát bylo,že k zakoupené myši,klávce apod. bylo možno i OEM XP-teď si přesně nevybavuju jestli to byla akce nebo to bylo furt.

Hlavny rozdiel medzi OEM (prip. SB) verziu a krabicovou verziou je ten, ze OEM/SB je viazana na zakl.dosku, takze zaktivujes ju pre jednu zakl.dosku, a ak vymenis dosku tak uz ich (zevraj) nezaktivujes a mozes si kupit aj nove Win. MS je vraj tolerantny takze to ide vraj aj viackrat (3x ?) ale je to obmedzene. "Krabicovu" zaktivujes (zevraj) kolkokrat chces, problem ale je ze krabicova je tak 3x drahsia. Tak to bolo u XP, neviem ako je to u visty.

To si si nemohol kupit notebook uz aj s Windows?
Neviem bolo by treba pozriet si text licencnej zmluvy. Nemyslim si ale ze by si nieco porusil, licencia bude viazana na ten notebook (na jeho motherboard) a hotovo. Podporu si budes poskytovat sam sebe :-) Nutnost predavat OEM len s hardwarom myslim uz dnes v licencii nie je, ale neviem to naisto a studovat MS dristy sa mi nechce...

... podla tohoto
http://www.microsoft.com/cze/windows/legalizace/def ault.mspx
mozes kupit OEM verziu na "legalizaciu" Win:

Uživatelé, kteří zjistí, že užívají nelegální Windows a chtějí tuto skutečnost napravit, mohou nyní zakoupit OEM licenci operačního systému Windows XP nebo Windows Vista.

a mas tam k tomu aj FAQs:
http://www.microsoft.com/cze/windows/legalizace/faq .mspx
Takze z toho mi vyplyva ze ak kupis OEM verziu, nainstalujes si ho na NB + zaktivujes, a nalepis certifikat pravosti na ten NB, tak to podla toho tam ma byt legalne. Nebudes mat ale narok na podporu ani od MS ani od predajcu, tu ich "podporu" ale asi nikto zdravy nevyuziva.

Ve firemním prostředí bych se nejdříve domluvil s IT, zda ve Vista bude vše fungovat jak má (dost firem má speciální programy, které často pod Vista nefungují). Osobně se spíš divím na co potřebujete v práci Visty (než tomu proč firma kupuje NB s XP - to mi přijde normální)?

Bral bych OEM. Přínos krabice v ničem nevidím. Někdo tu zmínil "nelze kontatkovat support microsoftu"- tak tam vám stejně s problémy moc neporadí:-)

OEM je vázaná na základní desku. A kdybych upgradl desku tvrdil bych jim že se mi stará pokazila,pak jde winy aktivovat znovu. Tak to aspoň teď při instalaci jde udělat.

No, protože je řeč o Vistách a ty už jsou teďka taky skoro starý, když už Mrkvosoft zastrašil s Windows 7 (Vienna), což je v podstatě to samý, jen bez zpětné kompatibility na 32-bitové aplikace, bych v tomhle případě asi bral tu OEM.
Malá rekapitulace:
XP jsou na trhu od r.2001, takže sedmej rok a už sou v háji s dechem, ukončení podpory je v podstatě na obzoru. S Vistama to bude ještě kratší, odhad zhruba o 2 roky méně, takže není co dodat, pokuď uživatel bude chtít být "In" s aktuálností OS a nemění často HW, což za asi 5 let by moh tak 1 až 2x, tak to by šlo ukecat při "reaktivaci" u Mrkvosoftu. Nevidím logickej důvod vyhazovat prašule za "krabici", jak je již zde avizováno...

:beer::beer::beer:

oem verziu visty možno zakúpiť aj bez hardwaru buď za účelom legalizácie alebo na normálne použitie,v tom sa licenčné podmienky visty trošku zmenili oproti wxp,kde sa bez hardwaru.resp.bez plne assemblovanej pc zostavy dali po určitú dobu zakúpiť iba tvz.legalizačné balíčky-akcia už myslím bola ukončená,už to nesledujem.OEM verzia visty je viazaná na 5 komponentov v pc,z ktorých je vytváraný digitálny hash,OEM verziu je možné preniesť na iný pc max.3x,pričom v novom pc sa musia nachádzať min.2 komponenty z predchádzajúceho pc,na ktorom bola prevedená prvá aktivácia,aktivovať znovu je možné už len telefonicky,online sa dá aktivovať len raz,wxp oem je viazané na zákl.dosku,vymeniť v prípade oem wxp možno všetko okrem zákl.dosky,inak oficiálne licencia zaniká,obvyklý oficiálny postup je ,že pri výmene dosky si vyžiadajú zaslanie fotokopie potvrdenia zo servisu o nutnosti výmeny zákl.dosky dohodnutým spôsobom a oem verziu zaktivujú,kto má šťastie,tomu ju znovu zaktivujú aj bez tejto procedúry,to závisí len od toho,na koho momentálne na linke natrafíte,pri viste prebieha kontrola legálnosti aktivácie na pozadí každých 180dní,pokial je všetko ok,užívatel nič nezbadá,pokial je niekde zádrhel,je nutná telefonická reaktivácia,táto nová kontrola legálnosti aktivácie bude zahrnutá aj do sp3 pre wxp,takže máme o prekvapenia postarané

ešte doplním: oem vista sa v našich krajinách dodáva výlučne ako jednoverzia-t.j. buď oem 32-bit alebo oem 64-bit,dvojverzia sa dodáva len do Velkej Británie,Irska a Nemecka,je ovšem možné si chýbajúce xy-bitové inštalačné dvd dodatočne doobjednať u microsoftu za manipulačný poplatok cca 11 euro