Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem je přetaktování procesoru v pořádku?

Mám Intel Core 2 Duo E6750 2.66GHz, základovku ASUS P5KC a přetaktoval jsem procesor na 3.25GHz....V BIOSu mi ukazuje rychlost procesoru 3.25GHz,ale třeba v programu CPU-Z mi ukazuje střídavý takt CPU - násobič taktu skáče střídavě z hodnoty x6.0 /2430MHz/ na hodnotu x8.0 /3400MHz,takže vůbec nevím zda je tohle kolísání v pořádku,nebo je to běžný jev...Děkuji za pomoc...

mas nejaky problem s chapanim?
Zmena nasobica je vporiadku. Ci je tvoje pretaktovanie vporiadku zistis az vtedy ked to zatazis naplno (napr. prime95 torture test) a nevypise to chyby a ani sa to neuvari. S tvojimi znalostami a chapanim by som radsej nic nepretaktovaval.

omyl. jedine spravne teploty ukazuje thermal analysis tool. Vsetky ostatne teploty su hovadiny (zaujimava je prave core teperature, ziadna ina).
P.S. cim blizsie je to k maximalnej teplote tym je ta teplota co ukazuje TAT (pre kazde jadro zvlast) presnejsia. Presnost u nizkych teplot zavisi od BIOSu (on totiz ma skalibrovat tie digitalne merace teplot pre kazde jadro pre nizke teploty - nizke teploty ale nikoho nezaujimaju).

v miestnosti byva 20stupnov, 23 je realne. Pisem ze na nizke teploty to kalibruje BIOS, tam to nemusi byt uplne presne (nizke teploty nie su zaujimave). Ak sa to ale blizi 85 (maximum u desktopov) tam je to hardwarovo skalibrovane a nic presnejsie nie je (a mera to priamo core temperature), teda malo by to byt presne ak to intel hardwarovo neposral :-) Softwarovo to pre tu max.teplotu ovplyvnit/kalibrovat nejde.

ja neviem co to mas za verziu TAT a aku teplotu si pozeras, pozerat treba teplotu jadier, tu ktora je pre kazde jadro zvlast.
P.S. TAT by mal ukazovat presne to iste co core temp (DTS hodnoty pre kazde jadro zvlast), ak neukazuje tak mas nejaku staru verziu TAT ktora nepozna tvoj CPU alebo co.
P.S.2. inac neviem odkial mas vobec TAT, http://softwarecommunity.intel.com/isn/community/en -us/forums/thread/30237276.aspx

Any third party offering this program for download is doing so in violation of the NDA.

pre desktopy radsej pouzivaj core temp, kedze nemas k dispozicii spravnu verziu TAT.

Mám verzi 2.05.2006.0427 a procesor E6750 na desce Gigabyte P35-DS4. Na stránkách Intelu nevidím stažení pro TAT (asi je už moc pozdě na mě:-)), ale přes googlu se to dá stáhnout.

Edit: Jestli to číslo 2006 ve verzi označuje rok vydání programu, pak je to jasné a máš pravdu. Nevím ale, kde stáhnout novější verzi, abych zase nestáhnul nějakou starou.

TAT nie je pre beznych pouzivatelov a intel ju nikdy nevypustil. To co stahues cez google je nejaka stara hovadina, tak to nepouzivaj, nepozna to tvoj procesor (pentium M je 3roky stary a s C2D nema nic spolocne). Som sa cudoval ze odkial mate TAT, ked to mam v praci len priamo od intelu.

P.S. akykolvek program pouzivas tak hlavne nech je novsi ako tvoj CPU :-), ak zobrazuje DTS teplotu tak to je to spravne. TAT mozes pouzit na vytazenie, ale skor by som pouzil nieco co aj kontroluje spravnost spracovania, napr. prime95 som pisal vyssie, alebo na dualcore asi lepsie orthos (ten nepoznam nasiel som len googlom)

Neviem zhlavy ale musi to poznat tvoj CPU, ak nepozna tak to nepouzivaj :-) Na vytazenie skus orthos beta2.htm

P.S: z januara je nejaka verzia 2.17, urcite pozna mobilne C2D (s nimi robim), na desktopove C2D som ju neskusal. Je ti to ale nanic dat ti ju nemozem, pouzi akukolvek inu utilitu ktora cita DTS teplotu a ktora spravne identifikuje tvoj CPU.

Naopak, teprve v dnešní době tím lze získat skutečně zajímavé procento výkonu navíc, a to bez zvláštních úprav na systému chlazení. Obzvláště u "šizených" procesorů typu DualCore, kdy ty už zřejmě pro vysokou kvalitu výroby nevznikají z méně povedených kousků, ale ze stejně kvalitních základů jako verze plnohodnotné. Sporné ovšem je - a na to zřejmě narážíš - jaké procento uživatelů dokáže přidaný výkon navíc skutečně smysluplně využít. Malé, protože výkon tak nějak předběhl dobu (=potřeby běžného uživatele).

Ano souhlasím s Kráťou ale i s poslední větou. To, že někde nasyslí, výkon procesoru ještě nic neříká o navýšení výkonu celé sestavy a zejména ne v konkrétní činnosti, kterou uživatel provádí. Někde jsem četl nádhernou větu: "Všichni máme přetaktované stroje tak, že větráky třesou i se stolem a používáme ty stroje k hádání se tady na netu, jestli to k něčemu je."

Podle mě to mělo smysl v dobách, kdy si zvednul takt procesoru ze 700 MHz na 1000 MHz a Word mu startoval o setinu vteřiny rychleji. Tím je vlastně i zodpovězeno, že záleží na tom, co se na počítači dělá. Pokud běžné věci, je taktování zbytečné. Smysl to možná může mít, když si chce člověk zahrát nejnovější hry a jeho počítač na to nestačí, jelikož nový si koupí až za dva měsíce. :-)

Přesně tak v dnešní době výkon CPU pro většinu lidí dostačuje a proto se podle mě ještě AMD drží docela dobře i když má intel rychlejší CPU ale většina lidí to už nepotřebuje a tak si raději koupí levnější AMD X2 a bohatě jim to stačí a ani nepocítí že by to chtělo rychlejší procesor. Sice se Intel snaží dělat rychlé CPU ale to bylo lákadlo dříve když bylo znát na výkonu ale ted už je to zbytečné.

O kolko ma intel rychlejsie CPU ako AMD? O par % za dvojnasobnu cenu?
Ziadna normalna firma sa nesnazi delat rychle CPU. Keby sa snazili tak je rychlost CPU dnes uplne inde. Kazda firma vcetne intelu sa snazi len o jedno: vytvarat financny zisk. To je jediny ciel kazdej firmy, nikdy nic ine cielom nebolo, a ani nebude.