Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Instalace SCSI řadiče

Zdravím, tak jsem si přinesl domů SCSI řadič (použitý) a instaluju ho......Windows si ho nainstaloval v poho sám ale při startu kompu když je nabídka že můžu vstoupit do BIOSu řadiče tak po stisknutí požadovaných kláves to napíše že nemám nainstalován žádný řadič a to je celý.....a když ty klávesy nestisknu tak to po chvilce napíše že BIOS not instaled a naběhne sice komp v poho ale co z toho.....mám disk ale když ho nemůžu v BIOSu řadiče nastavit tak ve Windows stejně neni.....dočetl jsem se že je to asi IRQ u PCI ale nevím jaké hodnoty nastavit.......jinak je to Adaptec AHA-2940 tak pls help me. Dík.

problém je v tom, že ten řadič nenalezl na SCSI sběrnici žádné zařízení, a proto se vypnul (to je hláška, kterou jsi sem poněkud nepřesně přepsal).

Na tvém místě bych se přesvědčil, že máš korektné zaterminovánu sběrnici (pozor, 2940ek je více typů, takže pozor, pokud máš wide verzi a narrow zařízení na terminaci horních 8 bitů sběrnice) na obou stranách, dále že na té sběrnici je připojen alespoň jeden disk s korektně nastaveným ID (doporučuju ID0) a že nekoliduje s ID řadiče (standardně mají řadiče ID7).

Díky kluci....konečně někdo kdo tomu rozumí....ale tak tedy stejně moc nevím co s tím...na disku mám ID0, a ta hláška je přesně takto:
An AHA-2940/2940W PCI To SCSI host adapter was not detected in your system.

*Make sure the card is propertly seated

Please any key to exit
A ten disk by měl být funkční a je to typ IBM dcas-34330....ta terminace mi nic neříká....vím že je nějakej terminator ale k čemu je nevím....já jsem právě nikde nic o SCSI nenašel......ale možná mám ten disk na špatným konektoru že? Jsou tam tři....a tady je popis řadiče z Everestu:

[ Adaptec AHA-2940/W (AIC-7870) Fast/Wide SCSI-2 Controller ]

Vlastnosti zařízení:
Popis zařízení Adaptec AHA-2940/W (AIC-7870) Fast/Wide SCSI-2 Controller
Typ sběrnice PCI
Sběrnice / Zařízení / Funkce 1 / 0 / 0
ID zařízení 9004-7178
ID subsystému 0000-0000
Třída zařízení 0100 (SCSI Controller)
Revize 00
Fast Back-to-Back Transactions Podporováno, Deaktivováno

Možnosti zařízení:
66 MHz prac.kmitočet Nepodporováno
Bus Mastering Aktivováno

díky za další rady

já jen přidám radu abys v BIOSu desky vypnul všechny integrované řadiče na motherboardu, protože ty mohou s externím řadičem kolidovat.

Jinak terminace viz předřečník, ujisti se, že řadič má v BIOSu korektně aktivován terminaci, protže wide verze jsou právě průchozí (dělají redukci wide na narrow)

Než jste napsaly tak jsem si to o té terminaci našel......ale na konci kabelu mám ten disk od začátku.....teď jsem zkoušel dát jinej disk (mám tři ale už jen jeden napajejí konektor od zdroje....musím koupit redukci abych mohl zapojit všechny tři) a přehodit řadič do jiného PCI a je to pořád stejný.....ještě zkusím vypnout ty řadiče na desce a na tom odkazu ten soubor pdf stáhnout nejde.....hází to chybu, vím co jsou jumpery tak jenom napište kam ho mám dát (je tam samolepka s popisem jednotlivých pozic a já ho měl celou dobu na tom ID0 a zkusil jsem dát ID1 a nic....jinak je to postavenej komp starej ani né půl roku....

Edit: tak jsem zkusil vypnout řadiče na desce-nic.......přehodil jsme jumpery na pozici 6(SCSI term on) a nic.......vidím to na ty IRQ ale jak? To že to může být IRQ píší na Adaptecu...tady ještě přikládám "důkaz" že ve Windowsu je vše v poho (co se řadiče týče)
[download.php]

Edit2: Tak jsem zkoušel přehazovat ty jumpery různě a u některých variant to udělalo akorát to že to trvalo strašně dlouho než to napsalo to Bios not installed a k tomu ještě něco jako že vypršel čas.......

Je to jedno, za předpokladu, že ten kabel nemá terminaci (tj. poslední konektor je jakoby "zaslepený"). SCSI je sběrnice, a tedy kabelu je jedno, jak jej zapojíš, pokud na něm nejsou "volné konce". Standardně se zapojuje tak, že zařízení s terminátorem je na jednom konci kabelu a řadič s aktivovaným terminátorem na druhém konci. Samozřejmě u Wide+Narrow (nebo u externího připojení zařízení) zapojení bývá karta uprostřed, ale to tě nemusí s jedním diskem zajímat.

Prosím, když jsi tady típl obrazovku, típni i rozložení IRQ (to máš v menu "zobrazit", myslím, že to je volba "podle prostředků" - uvidíš tam, co na kterém IRQ sedí.

Ale já jinej nemám :-) mám jen takový torzo a to než bych zkompletoval.....ale když je ve správci zařízení že pracuje správně tak mu nic nebude ne? A ten co jsem to od něj koupil říkal že mu to taky hlásilo BIOS not instaled a že povolil SCSI v BIOSu desky a že to fachalo.....ale to já tam nic takovýho nemám....ale u těch IRQ PCI se píše něco o SCSI (u PCI1) a na tom obrázku vidíš něco s těmi IRQ co by nám pomohlo? Napadá tě jak něco nastavit?

IRQ su v poriadku.
V BIOSe dosky sa ziadne scsi nepovoluje, to je hovadina. Ta karta ma vlastny BIOS (OPROM), to je prave to co po tebe chce stlacit tu klavesovu kombinaciu pri starte PC a to co ti hlasi ze nenaslo ten radic. Podla mna tam zapajas blbo ten disk alebo je ta karta nefunkcna.

P.S. preistotu skus kartu aj v inych PCI slotoch (najlepsie skusit vsetky) a mackat tu klavesovu kombinaciu, ze ci to potom najde. A skus povyberat vsetky nepotrebne PCI karty (TV kartu atd).
P.S.2. v BIOSe sa mozes pohrat s nastaveniami napr. ak tam mas nastavenie ze instalovany OS: PnP tak daj ze legacy, skus vypnut SATA, skus nastavit aj bootovanie zo SCSI zariadeni, atd, to treba mat pred sebou polozky biosu a vediet ze co s tym moze suvisiet...

Já vím že si toho napsal víc-se nezlob já to tak nemyslel......už jsem to zkusil-vyndat TV kartu a vypnout SATA....a nic :-( do jinýho PCI jsem to už také zkoušel.....a jiak tedy: mám tam teď zase ten disk IBM dcas-34330 a jumpery mám na to SCSI term on jak psaly nahoře a na posledním konektoru na kebelu (dva uprostřed jsou volné)......já si pořád nemyslím že je řadič rozbitý když je ve správci zařízení v pohodě....už jsem v tom BIOSu mé desky zkoušel snad vše....V Power Managment je něco to ACPI nebo tak-to je k ničemu v tomhle případě? A není nějaký způsob jak flashnout BIOS řadiče bez toho aby se vstoupilo do toho stávajícího (když mi to nejde)?

ACPI nechaj napokoji. Pisal som ze ak tam mas polozku "Installed OS: PnP" (neprekladaj si to na svoje vyrazy ale len ak tam mas "Installed OS") tak to prehodit na nieco ine, alebo skusit aj nastavit do poradia bootovania bootovanie z externej SCSI karty (moze sa to volat rozne, boot z PCI OPROM apod).

SCSI existuje vela druhov (tenke, siroke, atd) a neda sa to zapajat akokolvek na seba, preto sa pytam co presne tam mas, aky presne je to radic (nalepka na nom, nestaci to oznacenie co vypisal Win to je moc vseobecne), aky presne mas kabel (a odkial), atd. Zariadeniam sa nastavuje aj ID atd. takze sa pytam ako presne mas jumpery (vsetky). Ja sa to nepytam pre srandu.

Ano moze byt aj vadna karta. Flashovanim oprom nic nevyriesis, a ani to bezne nejde (mozes pozriet na strankach vyrobcu ci tam nie je nieco presne pre ten typ - podla nalepky na karte).
Mozes skusit upgrade BIOSu tvojej dosky, ale pochybujem ze by to zrovna toto riesilo.

P.S. ten disk je Ultra Wide SCSI 68pin? Radic je Fast Wide SCSI ma to 50pin aj 68pin? Ani neviem ci ide zapojit ultra wide na fast wide, si to najdi googlom alebo snad sa ozvu aj ostatni :-) Zhlavy to neviem a hladat sa mi to nechce :)

no, ja neviem. tu http://www.adaptec.com/en-US/support/scsi/2940/AHA- 2940/ si klikni na documentation a potom si stiahni dokument "Install Guide for the AHA-2940/2940W" je to trochu nizsie a precitaj si. Podla neho mas kartu 2940, nie 2940W, takze len narrow (50pin). Ak je aj disk len 50pin tak OK, ale ak je disk 68pin tak to nepojde.

Kontroloval si uz ze ci pin1 na radici ide na pin1 na disku? (t.j. ci nemas naopak kabel)? Disk ma zapojene napajanie?

Ono podla toho vypisu z everestu mas pci sloty ako bus1, co je u novsich chipsetov normalne ale nebolo to normalne na starsich PC (tam boli sloty zvycajne na bus 0). Je mozne ze ta karta je dost stara a mozno s tym jej bios nerata a radic nenajde.

Pod win by to ale mohlo ten disk najst, skus nastavit na disku ID, terminaciu, a vo Win pozriet spravu diskov.

Disk je taky 50pin, ten manuál už jsem si stahoval.....tam to ho moc nevyčtu ale zmiňujou se o tom IRQ (a na webu taky)disk má zapojené napájení a točí se, ten kabel nemám obráceně protože jestli chápu správně tvůj dotaz tak to přeci nejde-kabel má drážku a konektor zářez takže obráceně to nejde. Asi to takyvidím tak že ten rozdíl cca deseti let ve výrobě řadiče a mé desky dělá své ;-) no asi budu muset sehnat jinej no :-|

Tak jsem řadič testnul v jiným (starým) kompu a tam jede :-) ale disky se mi rozhýbat nepovedlo, ale pak jsem si všiml proč-celou dobu mám kabel na kterém jsou tři žíly přestřižené 3-[ takže je to úplně neskutečný.......no ale do BIOSu se dalo vejít, takže v tomhle mém "novém" kompu to stejně asi nerozchodím.....uvidím až koupím novej kabel ale myslím že to stejně pojede jen v tom starém.....a tu hlášku BIOS not installed to v tom starém házelo také-to je tedy kvůli tomu nepřipojenému disku no.......díky všem kdo radily a až koupím kabel dám vědět jak "se to hnulo" ;-)