Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s DMA

Zdravím. Mám tu následující problém: Disk pracuje pouze s UDMA2 (asi 33MB/s) a tím se docela znatelně zpomaluje systém. Počítač není žádný lamač výkonostních rekordů. Jedná se o: Duron 1GHz, 512MB RAM, Soltek SL-600-RL, WD80GB BB, ATI Radeon 9600XT, Win XP Pro SP1...Disk i deska stoprocentně podporují UDMA 5 (100MB/s). Ovladače VIA Hyperion mám samozřejmě nainstalované-zkoušel jsem několik různých verzí. Datový kabel jest 80ti žilový. BIOS je nejnovější možný. Neví prosím někdo co s tím?

Ahoj.Ja som mal presne ten istý problém.Na sek.radiči som mal DVD RW ako master a šuplík na HDD ako slave.Ak som tam vložil disk, tak mi išiel v UDMA2 móde.Myslel so si, že tam mám 80žilový kábel, avšak bol len 40 žilový, na pohľad vyzerajú rovnako, ale keď ich dáš vedľa seba, tak vidíš rozdiel./jednotlivé žili sú tenšie-dovtedy som si to vôbec nevšimol/.Po výmene to už išlo v UDMA6.Možno to nie je tvoj problém, ale len pre istotu to skontroluj.

Zcela určitě bych doporučil SP2 pro XP. Zatím zkus ve Správci zařízení změnit UDMA.
Otevři řadiče IDE/ATAPI a zkontroluj jak primární, tak sekundární kanál
a v něm stav, v jakém se nacházejí HDD a ROMky. Restartuj komp a podívej se,
zda došlo k požadované změně. Jestli ne, tamtéž odeber oba řadiče a restartuj komp.
Pokud máš nainstalovány ovladače k desce, měly by HDD a ROMky nějakou dobu makat v UDMA5.

BTW, mám taky staré 80Gb HDD, desku Soltek a Microsoftí ovladače pro starou desku SL 75 MRN
z XP SP2 pracují líp než nejnovější ovladače od Solteku pro moji stařenku desku.
Omlouvám se všem, na třetím HDD mám opravdu XP, to kdyby mi všechno ostatní chcíplo,
penis uhnil, kulový blesk by udělal pár koleček v otevřeném case atd...

Ak urcite doska aj disk podporuje UDMA5, tak problem moze byt asi len toto:
bud nemas 80zilovy kabel, alebo ho mas zapojeny blbo (opacnou stranou v zakl.doske) apod. Moze byt aj kabel blby. Skusit iny kabel a zapojit ho spravnou stranou do zakl.dosky.

Este by bolo dobre napisat ze kde presne si pozeras to ze to ide v UDMA2. Dobre je pozriet si to v BIOSe (ak to v BIOSe je ked prejdes na disk a stlacis enter), aby si sa nemusel zaoberat windowsami a ovladacmi v nich, ak bude UDMA2 uvedene uz v BIOSe.

Takze pomohlo? Skontroluj aj ze je aktivne UDMA5 s tym western digital toolom.

Na vysvetlenie: 80zilovy kabel doska rozpozna tak ze na jednej strane kabla je jeden pin preruseny a uzemneny. Preto 80zilovy kabel musi byt spravnou stranou v doske, ak sa zapoji naopak tak to moze robit problem a) s detekciou 80zil.kabla, a b) s master-slave komunikaciou (kedze u naopak zapojeneho kabla je to prerusenie medzi master a slave). Ano uznavam je to dost debilne vymyslene ale je to tak a dokial sa bude pouzivat PATA treba to mat na pamati.

P.S. BIOS tam daj nazad najnovsi, ked si tam teraz flashoval nejaky stary.