Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s DMA

Zdravím. Mám tu následující problém: Disk pracuje pouze s UDMA2 (asi 33MB/s) a tím se docela znatelně zpomaluje systém. Počítač není žádný lamač výkonostních rekordů. Jedná se o: Duron 1GHz, 512MB RAM, Soltek SL-600-RL, WD80GB BB, ATI Radeon 9600XT, Win XP Pro SP1...Disk i deska stoprocentně podporují UDMA 5 (100MB/s). Ovladače VIA Hyperion mám samozřejmě nainstalované-zkoušel jsem několik různých verzí. Datový kabel jest 80ti žilový. BIOS je nejnovější možný. Neví prosím někdo co s tím?

Ak urcite doska aj disk podporuje UDMA5, tak problem moze byt asi len toto:
bud nemas 80zilovy kabel, alebo ho mas zapojeny blbo (opacnou stranou v zakl.doske) apod. Moze byt aj kabel blby. Skusit iny kabel a zapojit ho spravnou stranou do zakl.dosky.

Este by bolo dobre napisat ze kde presne si pozeras to ze to ide v UDMA2. Dobre je pozriet si to v BIOSe (ak to v BIOSe je ked prejdes na disk a stlacis enter), aby si sa nemusel zaoberat windowsami a ovladacmi v nich, ak bude UDMA2 uvedene uz v BIOSe.

Takze pomohlo? Skontroluj aj ze je aktivne UDMA5 s tym western digital toolom.

Na vysvetlenie: 80zilovy kabel doska rozpozna tak ze na jednej strane kabla je jeden pin preruseny a uzemneny. Preto 80zilovy kabel musi byt spravnou stranou v doske, ak sa zapoji naopak tak to moze robit problem a) s detekciou 80zil.kabla, a b) s master-slave komunikaciou (kedze u naopak zapojeneho kabla je to prerusenie medzi master a slave). Ano uznavam je to dost debilne vymyslene ale je to tak a dokial sa bude pouzivat PATA treba to mat na pamati.

P.S. BIOS tam daj nazad najnovsi, ked si tam teraz flashoval nejaky stary.