Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Druhý disk SCSI

Dobrý den.
V PC spíše bývalém serveru mám HD s pouze 18,2 Gb. Je propojen kabelem ukončeným terminátorem konektotem 68 pin s řadičem Adaptec 29160.Disk má ještě konektor J5-bez junperu.Druhý disk(č.2)má 36,6 Gb Ultra 320 a má kromě konektoru J5 na protější straně ještě
konektor J6.Jak jsem se někde dočetl mělo by to všechno dohromady fungovat.
Bohužel už neto jak nastavit jumpery na discích (příp.softwerově) ID a adresy tak,aby
prioritu měl původní HD s OS Win.XP Prof.,když řadič má ID7 a terminátor ID 0.
Kromě BIOSu je nainstalován navíc ještě HP Vizualize Vorksstation.
Děkuji za radu.

1. terminátor nemůže mít žádné ID, protože to je "blbá" pasivní elektronika
2. SCSI ID zařízení se vždy (s výjimkou řadiče) nastavuje hardwarově, a to pomocí jumperového bloku (platí, že blok jde po mocninách 2, takže 2^0=1, 2^1=2, 2^2=4 (pro wide pokračuje ještě pin 2^3=8). Součet zkratovaných pinů pak dá ID. (Tj. např. jumpery na pinech "0" a "1" dá 1+2= ID3. ID5 vytvoříš zkratováním "0" a "2" na zem. ID12 u Wide verze uděláš jako "2"+"3"
3. v řadiči nastavuješ ID, ze kterého se má bootovat
4. řadič mívá v defaultu ID7

obecně doporučuju nastavit systémovému disku ID0 a totéž nastavit v řadiči. Dalším diskům pak postupně ID1, 2 atd.

V prvé řadě děkuji za odpověď.ID 0 u terminátoru je skutečně uvedeno v jedné knize o HW.
Ale zdaleka nejsem odborník na VT a SCSI disk vidím poprvé ,prosím o polopatyčtější popis
toho nastavení. Disk č.2 má ty jumperové bloky dva. J5 má podle nákresu na etiketě tyto
piny /zleva doprava,horní řada/dolní řada / : +5/NC , NC/GND ,addr8/symbol LED+5,addr 4,2,1/
v dolní řadě bez označení. Disk č.1-systémový tento nákres nemá dofám ,4,2,že jsou schodné.
Teď k bloku J6 : piny v horní řadě bez označení / symbol LED,RES,addr 8,4,2,1
Škoda že nemohu/nebo neumím?/poslat obrázek. Ještě poslední dotaz: Dá se ID jednotlivých
zařízení vyhledat v setup BIOS příp. ve Správci ?
Zdraví urlib

myslím, že obrázek je 100x lepší než popis. Když to zkombinuješ s mým textem (případně s angl. textem na tom webu), tak už to musí být jasné: http://www.pctechguide.com/tutorials/SCSI_IntConfig .htm

Co se týká těch jumperbloků - některé disky mají vývody konfiguračních pinů zdvojené (např. kvůli přistupnosti, zabudování do externích krabic apod.) - dole na desce a vpředu, nebo vpředu a vzadu - záleží na typu a výrobci.

ID jednotlivých zařízení najdeš v BIOSu karty, je vidět jako seznam i při inicializaci řadiče během POST a samozřejmě je vidět i ve správci HW ve Windows (jako vlastnost disku).

Tak jsem ten druhý disk přípojil s jumperem na pozici Adres 1.Je fakt,že se přihlásil ten
systémový jako ID 0 a ten druhý jako ID 1. Domníval jsem se,že je vyhráno,jenže WinComander
ho nezaregistroval. Přitom Systém-Hardware-Správce zařízení o něm tvrdí,že pracuje správně.
Další kontrola přes Nástroje pro správu-Správa počítače-Správa disku už nějaký problém
potvrzuje žlutým trojúhelníkem.Údajně je "Dinamický" a "cizí" !
Prosím ještě o radu co udělat,aby se dál používat.