Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výměna kondenzátorů na základovce

Zdravim. U jedenoho z našich PC jsou na základní desce vypouklý elyty, nacházející se i procesoru (je jich 6). Mají parametry: 2200uF/6,3V 105°C. Chtěl bych je vyměnit, ale nikde jsem s těmito parametry nesehnal, jaké tam mám tedy dát:
a) 2200uF/6,3V 85°C
b) 2200uF/10V 105°C, ty mají ale velký průměr, asi se na základovku nevejdou
c) 3300uF/6,3V 105°C

b) je IMHO správně (ty s nižší teplotou nevydrží moc dlouho a vyšší kapacita by mohla dělat neplechu, i když je to hodně nepravděpodobné, kondenzátory těchto kapacit se používají k vyhlazování napájecího napětí). Většinou se tlustší (a nepasující) kondíky nechávají "plandat" na delších nožičkách (tak, aby se vlezly), ale je třeba je izolovat bužírkou.

Ujasněme si to: Nejdůležitějším parametrem u takto použitých kondemzátorů je sériový ztrátový odpor, neboť ten způsobil jejich zničení: přes kondenzátory tečou velké proudy a jejich průtokem vzniká na sériovém ztrátovém odporu teplo, zahřívající kondenzátor. Tento odpor musí být tedy co nejnižší, aby i teplo bylo co nejmenší. Kapacita není příliš důležitá, může se v širokých mezích měnit nahoru i dolu (může být klidně, dejme tomu, poloviční, nebo dvoj i více násobná - pokud se to tam vleze). Napěťově asi vyhoví všechno, protože kolem procesoru se vyskytují pouze napětí mnohem nižší, než 5V. Počet kondenzátorů bych nesnižoval, protože by byl větší proud na jeden kondenzátor a tudíž by bylz více namáhány.
V každém případě MUSÍŠ použít kondenzátory na 105°C, s velmi nizkým ESR (to je ten sériový ztrátový odpor). A píši "velmi nízkým", ne jenom "nízkým". Pozor na to. U běžných prodejců to popisují jako "vhodné do základních desek". Kdysi jsem objednával tyto kondenzátory na www.ecom.cz, tuším z řady LXZ, nebo taky LXY.
Jo, a ty vývody také nenechávej dlouhé. Čím kratší, tím lepší - nejlépe, když kondenzátor dosedne na desku.