Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Monitor CRT - jde do kytek?

Zdarec,
mám monitor Dell P1110 (21" Trinitron, prakticky převlečenej Sony). Před třema rokama jsem si liboval, jak jsem dobře koupil, že není vysvícenej, ale hlodá ve mě červík - vygooglil jsem o něm, že i jiní uživatelé si stěžují, že je příliš jasný, poslední dobou se mi zdá jasný až moc, světlost mám staženou na nulu a ubral jsem i v ovladačích grafiky, ale přes ovladače to moc efektivní není, obraz sice ztmavne, ale zase vyblednou barvy.
Dá se uvnitř monitoru něco seštelovat, nebo je to na vyhození? Existuje nějaká SW utilita, která by uměla něco, o čem nemám tušení?
Rady typu "vyhoď to a kup si LCD" ani nezkoušejte, takovu radu si umím dát sám, ale nemám peněz nazbyt.

Díky za pomoc

jů to je pěknej stařeček::), jak vidím tak na desce obrazovky nejsou trimráče, no moc toho tam nevidim ale nevidíš na něaký jiný desce jiné trimry?jestli jo a vede z tý desky pát drátků na tišťák tak by to mohlo být ono, no ale jestli ne, nebo si zkusil všechny co ti přišly do cesty a nic, tak se asi výrobci netrápily s dolaďováním a nahradily je tuhejma odporama. Přesně jsem se s tímhle typem nesetkal ale uvidíme.

No kamaráde tak to je špatný:-/ jak uš jsem psal nahradily je tuhejma odporama, myslím že tady nic nezmůžu, jedině kdybych měl schéma a potom bys musel tam přiletovat poťáky, ale asi tuhle možnost můžu zavrhnout, protože já schéma nemám, no jo mrzí mě to.:-(, jedině si šetřit, a nebo to hodit do obyč opravny a tam ti to udělaj.

Blansko. Do Brna to mám kousek, ale nejezdím tam každej den. Možná budou mít něco doma kolegové z práce.
Podle dokumentace má ten odpor watáž 1/4W, takže by obyčejnej půlwatovej mohl stačit. Takovej bych mohl najít ve svých bývalých zásobách, jakmile se k nim zase dostanu.

ježiši::)to jsme teda pěknou dálku od sebe (teplice), ty odpory nejsou tak drahý, no nevim jak tam u vás, ale u nás je to otázka 5-30kč, můžeš experimentovat s wattáží a odporem, kdyš jich budeš mít víc, zapojovat je k sobě sérioparalerně a tak.

Takže úspěšně vyřešeno!
Nahradil jsem odpor R459 (10MOhm) od řídící mřížky odporem velkosti 6MOhm (našel jsem v práci pár 2Megových kousků) a všechny problémy zmizely.
- zpětné pruhy pryč
- SW snížení jasu v grafických ovladačích není potřeba
- jas na monitoru je teď nastaven na 40%
- pumpování obrazu je taky pryč
- barvy jsou taky pěkný

Díky všem, zvláště kmikimu za poskytnutí návodu a schematu.