Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jsem pirát z donucení - morální dilema

Ne nebojte, nebudu tu šířit věci typu "kradu, protože nemám na legální sw".

Naopak jsem se rozhodl, že můj nový PC bude oázou legálnosti.
Opojen tímto pocitem, zakoupil jsem na něj Vistu.
Vše víceméně fungovalo, free náhražky zažitých sw produktů k mému mírnému překvapení jsou dobře použitelné.

Do doby, než jsem se rozhodl nainstalovat první Flatout (pro neznalé - je to gamesa).
Instalace se jaksi proklopýtala (s asi padesátkou UAC dialogů) do konce, ovšem spuštění vyhodilo chybovou hlášku. Prostě nefunguje. Na oficiálním webu Flatoutu se dozvídám, že podpora pro Vistu "není a nebude". Prý díky implementaci starého Starforce či kýho šlaka ochranného.
Poslední pokus - s kusem sebezapření stahuju crack na Flatout, s mizivou nadějí (dokonce je to i jiná jazyková verze)... a o pár vteřin později už Flatout sviští na Vista ve svém zběsilém tempu.

Tak teď dumám. Licenci jsem si zaplatil. Jako uživatel Visty vlastně ani nemůžu Flatout ukradnout, protože by na Vistě nikdy neměl fungovat. Nicméně funguje. Bezpochyby jsem obešel ochranu a bezpochyby toto není legální. Přesto však, jakkoliv nemám rád sw pirátství, se v tomhle okamžiku necítím být zlotřilcem k zatracení a soudně nestíhatelný. ANO, porušil jsem EULA. Otázka zní, komu tím pádem vznikla jakákoliv ztráta?

Nečekám, že bych se tu dočkal něčeho všeřešícího a začínám mít pocit, že tohle patří spíš na nějaký blog... přesto... máte i vy podobnou zkušenost? Piracy saving your ass?

No není divu !
Vista totiž takové svinstvo jako je Starforce nepodporuje !

A co se týče tvého dilematu, tak to nechápu.
Nemorální hovada jsou lidé, kteří si dovolují aplikovat Starforce.

Problém je totiž v tom, že právo by mělo vycházet z morálky.
A to že několik laiků nebo blbců prohlásí úpravu exekučního souboru u zakoupeného software za ilegální je naprosto irelevantní z morálního hlediska.
Kdybych to přirovnal analogicky na nějaký příklad ze života, tak je to jako by tě chtěl sankcionovat prodejce automobilů za to, že jsi si vyměnil poklice na kolech tvého auta za lepší - oháněl by se nesmyslnýma kecima typu "zásah v rozporu s licencí do desingu".

Čili závěr je jednoduchý.
Amorálně uvažující výrobci her si diktují nemorální požadavky (zakazují upravovat uživatelům zakoupený software tak, aby jej mohli používat - tedy užívat zakoupenou službu).

Technický závěr je tedy jasný:
Hry s ochranou Starforce je možné provozovat i na systému Windows Vista, který nepodporuje rootkit typu Starforce, nicméně podle nějakých vychcaných a nemorálních laiků to prý není v souladu s právem.

Právě tyto právní hlouposti zesměšňují nejenom běžné lidi-uživatele, ale nakonec i zákony a jejich respekt jako celku.
Protože i to nejmenší dítě ví, že toto je absolutní hovadina.

Presne tak mas pravdu a ja vubec nechapu to slovo pirat jako neco zavrzenihodneho, to si proste nekdo vymyslel, ze je to neco spatneho a ted to masiruje vsem ostatnim, nechapu, jak na to muze nekdo skocit.

Typickej priklad: koupil jsem si grafiku a k ni byla poukazka na Halflife, no jsem blbej abych si ho kupoval, kdyz doma nemam (v te dobe jsem nemel) net, a nemohl jsem tedy si ho stahnout pres jejich blbej steam.
No jsem rekl znamymu a on mi to odnekud z torrentu stahnul. A co, ze jsem neco porusil, druha strana taky porusuje - mela dat moznost koupit tu grafiku bez poukazky.

A navic jsou to vsechno jenom keci, at jsou radi, ze vubec nejakej warez existuje - treba onehda prines jeden kamos program co by se mi mohl hodit k praci, stahnul nekde z torrentu, tak jsem to ozkousel - vyborny, doma ho mam samozrejme instalnutej, ale hned jsem prosadil v praci, aby ho tam koupili - dokonce 2 licence. No a bez torrentu bysme o tom programu vubec nevedeli a nikdy si ho nekoupili.

Kasli na to.
Dokonca sa mi nieco mari ze to co si urobil je dovolene, ptz sa mi zda ze som niekde davno v zakone videl ze ak zasahujes do diela vyhradne s cielom sfunkcnenia (umoznenia pouzitia legalne ziskaneho) diela tak to je dovolene. Podobna dilema bolo kedysi davno napr. odstranenie nejakeho kodovania filmoveho DVD, aby si ho mohol clovek prejhrat na svojom Mac, alebo ako to bolo uz neviem.
P.S. ale nie som si isty a studovat zakon sa mi teraz nechce, takze to ber s rezervou :) Ale aj keby to kotrolovala nejaka SW kontrola tak ak mas original kupenu hru tak IMHO ich nebude zaujimat akym sposobom si si ju nainstaloval/sfunkcnil apod. ale len to, ze ci mas na to zakupenu licenciu.