Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem LC obvod

No takze mam LC obvod s rezonancnou fekvenciou okolo 400 kHz. Ako mam tu frekvenciu urzat? teda staci ak budem tranzistorom do too pustat prud frekvenciuo 40kHz ? ci treba 400 kHz ? Totiz ci nestaci nejaky celociselny podiel frekvencie na zachovanie tych 400 kHz. Inak trandik chcem spinat IO 555. Bude to ok? chcem mat na tom obvode pekny sinusovy priebeh s frekvenciou 400 kHz a kedze bude v rezonancii tak aj poriadne napatove spicky. Inak napajat chcem 35 V.
Poradi niekto? Som len zaciatocnik tak sorry za pripadne bludy.

555 musí být cmosová, bipolární je pomalá.
pokud chceš co největší amplitudu na LC, nemůžeš spoléhat na paběrkování na vyfiltrování vyšších harmonických a navrhni oscilátor na 400khz. amplituda bude úměrná činiteli jakosti (Q) tvého rezonančního obvodu.
napájení málokterého io vydrží přes 20V, 555 rozhodně ne.

lepší bývají specializovaná tranzistorová zapojení sinusových oscilátorů (colpitsův, clappův a jiné divné názvy), mohou využívat i zpětnou vazbu pro zvýšení stability kmitočtu, ale nikdy jsem se tím nezabýval.

nebo si můžeš postavit běžný oscilátor a přesnost udržovat krystalem.

Ano ano samozrejme ze stabilizator Dam tam 7812. No a chcem spinat tranzistor nejaky IGBT presne tip este neviem. No a k tym sinusovym generatorom: Neviete ako a co sa tak zapaja ? Nejaka schema ? A este ten IO555 bezne kupim aj CMOS ? Lebo presne jak spominate IO 555 nema sinusovy priebeh. Tak ta sinusioda by bola naj. A asi fakt bude najlepsie nejpoliehat sa na nejake podieli a bludy ale rovno vyrobit oscilator na tych 400 kHz. Jaaj ale vlastne ja potrebujem rozsah od 200 do 600 kHz. Vie mi niekto nieco navrhnut ? V tom pripade asi tie krystale budu nanic. Opravte ma ak sa mylim.