Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Levný počítač

Dobrý den,
potřeboval bych poradit. Co říkáte na tuto sestavu, dá se to takto sestavit??? Měla by sloužit na kanc. aplikace (word, excel) a internet, převážně pro rodiče, žádné náročné nové hry, maximálně sledování filmů. V chodu několik dní za týden(ne každodenně). Jedná se mi o co nejlevnější počítač, který by vydržel několik let(ale nechci nakupovat v bazaru)

Intel Little Valley 2 BLKD201GLY2 - SiS 662 1 297,-
Kingston DIMM 1024MB DDR II 800MHz KVR800D2N6/1G 433,-
Asus TS-6A1 - Minitower 250W 1 098,-
Samsung SH-S203D černá 560,-
Western Digital Caviar WD800BD - 80GB SATA II 885,-
Microsoft Windows XP Home Edition CZ OEM 1 773,-

Celkem, včetně DPH: 6 047,-

Děkuji za radu a přeji hezký den.

800MHz netreba, deska ma tusim 533MHz pameti kingston za 389,- Jeste usetris. Jak penize, tak sobe vrasky

Já bych to nebral. Buď levnou desku gigabyte G31 a nejlevnější jednojádro -celeron E420 (1.6ghz) cena dohromady cca do 2000 nebo lépe dvoujádro celeron E1200 příplatek cca 300. Výkon 1,2ghz celeronu není dle mě na dnešní aplikace dostatečný
Sis čipset je pomalá s*ačka a grafika mirage je fakt zázrak:-D. K intelu intel8-)

Souhlas. Donedavna jsem na necem podobnem (podobnem - diskretni deska + Celeron 1GHz) provozoval samohrajku a bylo to hbite dost (navic s pouze pulgigem RAM). Internet s prehledem, DivX a XviD (s "lidskym" datovym tokem) koukatelne, starsi hry hratelne. Akorat nevim, co je ta integrovana grafika zac. Nejspis potrat.

Mám tu G31 a Celer 420 (1.6Ghz) doma na internet a filmy a otvírání filmů (divx) trvá dost dlouho. Takže než z knihovny péček (pohádek):puff: vyberu to správné dlouho čekám8-) Zvlášť když to zároveň něco stahuje přes p2p nebo tak. Nechtěl bych to vidět na ořezaném 1,2ghz s nějakým firewallem a antivirem. Navíc má ten krám jen dvoukanálový zvuk a celý čipset je z roku 20048-) to radši pár :beer: oželím.

Já dobře vím, stejně jako mif a JR Ewing (a další), co od toho lze očekávat. Všechno zmíněné lze úspěšně provozovat (i když s odřenýma ušima) i na VIA Epia 1GHz, natož na této desce, která je výpočetně úplně někde jinde. Tyto stroje člověka naučí, jaké rezervy se v nich skrývají a jak málo stačí k tomu, aby je z nich člověk dostal a nemusel se přitom nijak omezovat. Zároveň si uvědomí, jak strašně a zbytečně se dnes plýtvá systémovými prostředky. Je také dobré nepoměřovat dle sebe, ale dle skutečného určení!

Navíc má ten krám jen dvoukanálový zvuk a celý čipset je z roku 2004 to radši pár :beer: oželím.

A to je špatně? To ho snad nějak degraduje? Nedegraduje. Dnes to není o poměru cena/výkon, dnes je to o tom, že člověk doma neživí šelmu, když mu stačí želvička.

Naprosty souhlas. Jen tak pro srandu jsem na tom zkusil World of warcraft ( tedy s windows, jinak na obou mam linux ) a ono to bezelo plynule. Samozrejme, ze ne na maximalni detaily. Jinak DivX to prehraje i PII 366MHz, ale nesmi na nem byt windows, ale jen linux, jen prikazova radka a jen mplayer, ktery ma vlastni overlay a nevyzaduje X. Tahle sestava je na uvedene ucely naprosto dostacujici a jeste neco zvladne.

No já bych to za sebe uzavřel s tím, že podle mě je to jednoúčelová deska vhodná na tichý počítač do obýváku nebo tichý jednoúčelový server. Na univerzální použití je podle mě lepší si cca 800-1000kč připlatit za plnohodnotnou desku s výkonnějším procesorem a získá se tím rychlost celku větší o minimálně 25procent a větší případná rozšiřitelnost.

Myslím že debata taky nebyla o tom, na čem všem lze ještě pouštět filmy a kdo na čem doteď fungoval, ale o tom co říkáme na tuhle sestavu. Fungovat to bude ale nekoupil bych si to. Howgh:puff::beer:

Ok vaše připomínky beru na vědomí a děkuji. Šlo mi spíše o to jestli ty jednotlivé komponenty budou spolupracovat a jestli se to dá "nacpat" do té skříně. A ještě jednou bych zdůraznil, že opravdu nepotřebuju nějakou mašinu, do teď skoro stačil PentiumPro 200MHz s 64MB RAM. takže tot by mělo plně dostačovat.
Ale měl bych ještě jeden dotaz ohledně ovladačů k jednotlivým komponentám ve W XP Home, slyšel sem, že může být problém se jejich sehnáním. Díky

Trochu nechápu smysl dotazu. Odpověď na tvou otázku nemůže být jiná než ano, stejnětak by byla kladná, i kdyby se PC složilo úplně jinak.
Pokud by ses zeptal, zda předpokládané finance budou efektivně využity, tak říkám, že ne. Jen za cenu o pár stokorun vyšší můžeš poskládat sestavu s daleko lepším poměrem cena/výkon a možností případné modifikace v budoucnu.
Postavil bych to na platformě AMD, např. desku Gigabyte M61SME-S2, a do ní Sempron LE-1100EE. Disk bych volil Samsung 160 GB a paměť 1 GB co nejlevnější. Cenový nárůst této sestavy by byl necelých 300 Kč, výkonově a užitnou hodnotou k nezaplacení.

Opet tvuj pohled. Vzhledem k uvedenemu vyuziti ( u rodicu ) ten priplaceny vykon nikdy nevyuzije, jen mu to bude tocit elektromerem rychleji. Ja nesnasim, ale opravdu nesnasim lidi kteri vyzaduji/porizuji do kancelare nabusene ( jeste navic mnohdy nevyvazene - silny procesor a hrozne malo RAM ) sestavy, kdyz ta sestava 100% casu ten vykon nevyuziva. Uvedena sestava je idealni sestava pro sekretarku nebo ucetni a nebo, jak byo uvedeno, pro rodice. Nasi pouzivali P166MHz se 48MB RAM 10 let a na jejich cinnost jim to naprosto stacilo. Pak jsme jim dali stary duron 800MHz a taky jim to bez problemu stacilo, jen se na to navic mohli divat na televiti. Ted maji tohle a taky jim to bez problemu staci. Jak se muzeme bavit o efektivnim vyuziti penez, kdyz ten priplaceny vykon nebude pouzivat?

O čem se to tu bavíme? Vždyť jsem řekl, že shora uvedená sestava se na zamýšlené použití hodí, to se tazatel ani ptát nemusel. Chtěl jsem jen naznačit, že každý problém by se měl řešit a hodnotit z širšího pohledu. Můj návrh přináší nesrovnatelně vyšší variabilitu, vyšší výkon a do budoucna možnost rozšíření. Co když bude za 1 - 2 roky zapotřebí větší kapacita disku, více paměti a přeci jen vyšší výkon? Třeba se uživatelé PC shlédnou ve Vistách nebo se naučí aktivně pracovat s videem či ho jinak více využívat. Já za necelých 300 Kč předkládám alternativu a je jen na tazateli, jak se nakonec rozhodne.
Mimochodem, já zase nesnáším, ale opravdu nesnáším lidi, kteří se v diskusích kriticky vyslovují k ostatním diskutujícím a nekriticky prosazují vlastní názory, aniž by k tomu měli důvod.