Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyplatí se koupit desku s PCI-X?

Chystám se koupit novou zákl. desku pro Intel Core 2 Duo. Jednak se rozhoduji mezi čipsetem P35 a X38. X38 by měl být výkonější, ale ne zase prý o tolik.
Jak jsem tak vypozoroval, tak značně cenu desky zvyšuje přítomnost slotu PCI-X. Proto se ptám, vyplatí se za přítomnost tohoto slotu investovat větší peníz? Zatím nevím co bych do něj mohl strčit za kartu Profesionálním zpracováním videa se zabývat nebudu a kdybych chtěl v budoucnu použít eSATA řadič, tak by mohl stačit slot PCI-E 1x, nebo ne?
Horkými kandidáty jsou ASUS P5E nebo P5K WS.

loading...

Na desktopovych deskach se dale PCI-X ??? No to koukam :-) PCI-X je vicemene serverove rozhrani, delaji se do toho napriklad vykone RAID radice, sitove karty atd.. Ale rozhodne nic cenove srovnatelneho s kartami PCI, PCI-express. Pokud nevyuzijes, zbytecne

X38 není výkonnější respektive v pár testech je o něco malinko lepší. Má oficiální podporu 1600mhz FSB /dnes se to nepoužije/ a má dva plnohodnotné PCIE 2.0 sloty. S dnešními cpu a jednou použitou grafickou kartou se rozdíl mezi P35 a X38 dá shrnout na plus 1500kč nebo víc ven z kapsy.

Pokud neplánuješ sebevraždu v podobě koupi dvou ATI karet a modlení se každý měsíc za lepší ovladače, aby to crossfire konečně jelo nemá pro tebe extra význam.

X38 se dělá i ve verzi s podporou DDR3 takže pokud jsi bohatý a chceš DDR3 je to jediná možnost.

PCI-X jsem teda u žádné desky s X38 neviděl, je to rozšíření PCI pro servery a dneska jsi rád když na deskách najdeš dvě staré PCI. Do PCI-X by jsi mohl tak maximálne strčit tak možná profesionální SCSI řadič a koupit si několik SCSI disků.

Dneska se vše vyrábí v PCI nebo lépe v PCI-E.

Většině lidí stačí 6sata řadičů na desce, my prasata si kupujeme desky s osmi satanama. Rozdíl mezi SATA a eSata je v podstatě jen v konektoru který koupíš třeba na zadní stranu skříně za kilo. Nepotřebuješ kupovat esata řadič.

Navíc ASUS tam jeden esata vývod pokud vím má. Tak třeba tenhle ho má product.jsp já bych ti doporučil product.jsp má to osum sata a v ceně jsou dvakrát! vývody dozadu s dvouma eSATA i napájením včetně esata kabelu a napájecího. Tahle má za tři kila navíc uspornou technologii product.jsp

Pánové díky, utvrdili jste mi v tom, že PCI-X nepotřebuju a tudíž zvolím desku bez něj.
Teď už mi zbývá se jen rozhodnout pro čipset, buď P35 nebo X38, aneb ASUS P5K nebo P5E.
Možná by stačila tato product.jsp. Ale furt mi tak nějak láká ta P5E ...
Ty desky Gigabyte také vypadají dost dobře, ale já jsem zatížený (možná je to chyba) na Asus.

taky beru jedině MSI u Gygabytu i u Asusu jsem se hodně zklamal v minulosti a už k nim nemám důvěru u MSI jsem se zatím ještě nezklamal už sem vystřídal 3 desky s různýmy čipsety a pokaždé maximální spokojenost co do rychlosti a stability se mě jeví MSI jako nej. ale je to jen můj osobní názor.

MSI je srot. U poslednej dosky (nic ine ako MSI pre socket 939 uz nemali, inac by som MSI nekupil ani zo sna) som si musel opatchovat BIOS aby ten crep vobec fungoval tak ako ma. Gigabyte zvykne byt s aktualizovanym BIOSom OK, zavisi ale aj od ceny dosky (lowend doska od vyrobcu X nebude to iste ako highend doska od toho isteho vyrobcu), a od chipsetu (zo srot chipsetu sa dobra doska urobi tazko) apod.

No vies ono mnoho problemov laik nevidi, ptz a) tu fcionalitu nepotrebuje (AHCI RAID boot, PXE apod) b) nevie ze to ma spravne fungovat inac. Ja to vidim hned ked zapnem PC, a ma to sere lebo viem ze PXE nebude fungovat keby som ho potreboval (resp. neda sa vypnut alebo ako to bolo), a aj ked ho nepotrebujem a asi ani nikdy potrebovat nebudem, tak ma to aj tak sere :-) Profesionalna deformacia :-)
P.S. a o snimani teploty radsej pomlcim. Doska ktora mi pise ze CPU ma menej °C ako okolity vzduch je fakt "bohovska". :-) A ten MSI software pre Win, ten by 10rocne decko naprogramovalo slusnejsie...

.. ale ok vsetko (vsetci vyrobcovia) su to len cinske zlepence/sroty, takze je to fuk co si clovek vybere, len sa treba pokusat vybrat si tu ktora nie je az taky velky srot, ale len taky mensi srot :-) Podla mna skor zalezi na cene ako na vyrobcovi, aj MSI moze urobit niektoru dosku slusne, ak na tej doske moc nesetrili.