Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno OT: Hledám nějaký soubor dat s normalním rozdělením.

Zdravím,
musím udělat seminárku do předmětu Analýza dat. Má to být na buď na t-testy, analýzu rozptlylu, nebo linární regresi, podmínkou pro použití těchto metod, jsou ale data s normáním rozdělením (http://cs.wikipedia.org/wiki/Norm%C3%A1ln%C3%AD_roz d%C4%9Blen%C3%AD). Vyučující si navíc vymyslel, že chce realná data. Googlím už dvě hodiny a nikde jsem nic takového nenašel. Počet dat v souoru by se měl pohybovat minimálně okolo stovky, více je lépe. Formát dat mi je celkem volný, ale uvítal bych formáty Excelu, NCSS nebo prachsprostý texťak. Nemá někdo něco takového doma, dobré by byly třeba údaje z nějakého měření, kde data slabě kolísají kolem svého (nahoru i dolů) průměru.

Díky!
MaSo

Přinejhorším si nějaká data vygeneruj podle Gaussovy křivky. ;-)

To mě taky napadlo, ale musel bych to vztáhnout na něco reálného z IT oboru a říct, že jsem to změřil. :-) Napadá mě třeba kolísání napětí PC zdroje. Porovnat přes analýzu rozptylu tři nějaké PC zdroje, třeba jen 12ti voltové větve s tím, že naměřené hodnoty si vygeneruji přes fci NORMINV() v Excelu. Šlo by to?

Ale, jak píšu, raději bych reálná data.

Nemam, ale sak kup si lentilky a zmeraj priemer kazdej z nich nejakym mikromeradlom aby to bolo dost presne/rozptylene, snad ich v balicku bude aj 100, ak nie tak 2balicky. A potom ich mozes zjest :-D
P.S. len si nie som isty ci to bude normalne rozdelenie...

kolisa podla zataze, ale to nebude asi ciste gaussovo rozdelenie, a aby si meral nejake nahodne chyby tak to by si musel merat dost presne a taky merak asi nemas.
Skor asi fakt merat tu vysku ludi ako si pisal predtym. Este ma napadlo stiahnut si cisla rulety (napr. www.spielbank-wiesbaden.de - referenzen - archiv, nastav tam nejaky starsi datum napr. 1.1.2007, stol tam nechaj napr. Tisch3 nech to su realne cisla z realneho stola, ausgabetyp si zmen na download mit statistiken, a "anzal tage" zadaj napr. 100 t.j. budes mat v tom textaku 100 dni), no a pre kazdy den si pozriet kolko bolo cervenych a ciernych, mas to tam v statistikach pre kazdy den. Priemer je 50:50 a kolise to kazdy den okolo priemeru. Ale tiez neviem ci to je priklad presne na gaussovo rozdelenie, ci to nie je nejake ine, ja statistiky neznasam, statistiky su aj tak len klamstvo na oblbnutie ludi :-D

Taketo veci IMHO nemaju normalne (gaussovo) rozdelenie, pretoze akekolvek mnozstvo prenesenych dat alebo akakolvek sila vetra ma rovnaku pravdepodobnost, t.j. skor to bude rovnomerne rozdelenie, nie normalne rozdelenie (normalne sa nerovna rovnomerne).
U gaussoveho rozdelenia musis mat nejaku udanu hodnotu aka by tam fakt mala byt (t.j. nieco co by mal mat kazdy prvok rovnake), a meras len odchylky. Napr. ze by si mal 100ludi ktori maju MBit pripojenie a meral by si u nich rychlost prenosu, kolisala by okolo toho MBitu - to by bolo IMHO gaussove rozdelenie.

P.S. ale je mozne ze s tym mnozstvom prenesenych dat by to bolo fakt gaussove, ako pises, kolise to okolo nejakeho priemeru stiahnutych dat takze ok, berem pripomienku spet :-)

Ano to by bolo IMHO gaussove rozdelenie, 100 zdrojov a merat napatie. Ja by som skor meral tie lentilky, su lacnejsie ako zdroje :-) len treba mat nejake posuvne meradlo co vie merat aspon desatiny milimetra, apod.

S tym mnozstvom dat co si pisal vyssie si niesom isty, ale skor inklinujem k tomu ze by to nebolo gaussove rozdelenie.

vezmi nejaky standartne dlhy text (napr. 1ooo znakov)a daj vyhladaj pismeno A. Je v slovencine a asi aj v cestine najcastejsie. Pouzi viac textov o rovnakej dlzke a mas to. Nemusis ani zadok zdvihnut od pocitaca, nieto este nieco merat...

Je vidět, že od mého mládí se nic nezměnilo a nic praktického se na školách i nadále neučí :)).

Jak ve kterých předmětech... Já tíhnu k programování, v tom to odvětví se u nás na praktičnost docela dbá. V ostatních předmětech je mi to víceméně jedno, ale projít jimi musím...

Proč by se měly deformovat? Lentilky jsou docela pevné.

Jinak moje seminárka nebyla ani zdaleká tak originální. Zahlídl jsem tam i práci na téma lineární regrese s názvem "Závislost délky mužského penisu na výšce". Pro lidi menšího tělesného vzrustu může být útěchou, že závislost nevyšla jako lineární...:-D