Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Synchronizacia v malej domacej sieti [PC+ntb+NAS box]

Dobry den, pomozte mi prosim vyriesit problem so synchronizaciou a zalohovanim medzi PC, notebook-om a NAS boxom. Vsetky tieto komponenty su spojene dokopy Wifi ADSL router-om ASUS WL-600g. PC a Nas box LAN kablom (RJ-45), notebook WiFi-m.

Problem: Na oboch pocitacoch mam rozrobenu tu istu pracu, robim na nich totozne prace, avsak nikdy nie sucasne. Potrebujem preto nejakym rozumnym sposobom synchronizovat jednotlive adresare s rozrobenymi pracami a dokumentami.

Ako si to predstavujem: Mam vyhradeny priecinok "Share" rovnaky v PC aj v ntb, do ktoreho ukladam vsetky dokumenty. Pracujem na PC, tam ulozim dokument rozrobena_praca.doc do zlozky "Share", v prednastavenom programe stlacim gombik, data sa prenesu po sieti do NAS boxu. Potom zapnem notebook, spustim synchronizaciu s NAS boxom cez WiFi, do ntb do zlozky "Share" (rovnake umiestnenie ako v PC) sa mi ulozi aktualna verzia dokumentu rozrobena_praca.doc. To iste spravim, ak upravim tento dokument v ntb a budem ho chciet poslat do NAS boxu a potom po spusteni PC ho nacitat aj tam. Proste 2-way synchronizacia. Samozrejme, tych zloziek ala Share bude viacej, avsak vsetko chcem synchronizovat naraz.

Aky program toto dokaze? Najlepsie samozrejme free. Plus by som chcel spravit z tychto udajov vzdy aj zalohu a to tymto sposobom: pri synchronizacii by sa do NAS boxu ulozili udaje do vyhradenej zlozky, ale sucasne by sa spravil aj najlepsie tar.gz archiv s aktualnym datumom v NAS boxe. (casom by som nepotrebne back-up archivy odstranil)

Podotazka: Ako synchronizovat maily z Thunderbirdu?

Este mala ilustracia:

[http://img364.imageshack.us/img364/2170/networksche mewf0.png]

Za kazdy konstruktivny napad, nakopnutie, radu dakujem, vobec netusim, ktorym smerom sa vydat.

2laak

ps: Kto mi poradi, ma u mna jedno velke :beer:;-)
ps2: Pytam sa v miernom predstihu, router mi pride az niekedy okolo utorka, stredy, dovtedy vsak chcem vsetko nastudovat a byt pripraveny na spustenie. :-) Ohladom stavby tej siete som sa uz pytal tu.

zpravy zustavaji na serveru, prilohy se ti nestahuji do pocitace, dokud sam nereknes, pri prvnim pohledu vidis jen hlavicky, nestahuje se ani cely email, dokud si ho nedas prohlednout.

Nevyhoda? jaka konkretne. Jinak ja mam pres pop3 ze seznamu stahovane na svuj mailserver, ke kteremu mam pak pristup pres imap/imaps.

:-) Aha, ja si to overim.

edit // Tak som si to overil, Thunderbird, ktory pouzivam, si ani neskrtne, cache-uje sice nadpisy, avsak po kliknuti na ktorykolvek mi vypise, ze sa nedokazal spojit s IMAP serverom.

Nova skutocnost: Subor > Rezim offline > Pracovat v rezime offline > opyta sa, ci chcem stiahnut subory, aby som ich vedel citat offline. Vyskusam, overim. :-p

to by mělo jít nastavit, co vše se má cachovat - např. můj TheBat standardně necachuje nic, ale dá se nastavit cache až na celou zprávu.

postup jak to nastavit: http://www.mc-kenna.com/2006/02/thunderbird-imap-ca ching/

BTW ;-): http://lifehacker.com/software/geek-to-live/turn-th underbird-into-the-ultimate-gmail-imap-client-31457 4.php

Presne toto som si nastavoval, na zaklade navodu to bolo samozrejme ovela rychlejsie. Opat ste mi vycaril usmev na tvari, dakujem. Myslim si, ze nie je dovod zostavat na desktope na POP3. Chvilu sa budeme s IMAP na ntb okukovat a nasadim ho aj na desktope. Este raz vdaka. :beer:

Takze synchronizacia mailu a Thunderbirdu je vyriesena (este raz vdaka chlapi za ten IMAP ;-)).

Zacal som trochu experimentovat v command line a zatial som dospel k tomuto prikazu:

xcopy c:\source d:\destination /D /Y

kde prepinac D kontroluje, ci bol subor zmeneny (na zaklade datumu) a Y zas potvrdzuje prepisanie. Potrebujem este nieco? Zatial som to testoval len v cmd. Uniklo mi nieco?

A teraz by som sa rad spytal, ako bude vyzerat struktura bat suboru. Kludne ma odbite pekne vysvetlenym clankom, budem len rad. :-)

Unison je "synchronizátor", tedy ne "hloupý" xcopy, který kopíruje data z místa A do místa B (na základě parametrů), ale program, který srovná dva adresáře a zesychronizuje je - funguje to velmi podobně jako synchronizace adresářů v TotalCommanderu. Navíc Unison dokáže fungovat i na "tenkých" linkách (což sice není tvůj případ, ale uvádím to jako důkaz kvality), protože lze spouštět dvě instance proti sobě a přenášet pouze hashe a změny (výpočet změněných souborů se provádí jen lokálně)

:-D

Jde o to, že kopírování přes unison probíhá na daleko granulárnější úrovni. Navíc archive bit nemusí být tím pravým ořechovým - některé programy jej mohou využívat rovněž a dělat tak v systému paseku.

Co ten siroky usmev :?::)) Nie je pekne sa posmievat.

Skusil som dnes rano nainstalovat Unison, aby som ho omrkol, tak nepodarilo sa. A netusim preco. mozno poradite.

1. Vsetko potrebne som si stiahol zo stranky: http://alan.petitepomme.net/projets/unison/index.ht ml (pre Windows)
2. Nainstaloval som gtk-runtime-2.12.1-rev-b.exe
3. Skusil som spustit Unison-2.27.57 Gtk+.exe a vypisalo chybu:

[http://img260.imageshack.us/img260/8489/unisonerror mx8.png]

Pritom sa tento subor nachadza v adresari c>program file> common files>folder tej instalacky z bodu 2.

Restart OS samozrejme bol > nepomohol. Kde je problem? V 60 stranovom manuali som o instalacii nenasiel ziadnu rozumnu radu ohladom instalacie, ta je v nom popisana skutocne slabo. UniSon, ak bude moznost, by som rad obsluhoval z GUI.