Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Klonování disku

Čest, nesmát se a ani nenadávat.:-D Mám 3 HD C-250GB, D-320GB a E-80GB. "D" je v Biosu jako Master a byl na něm WinXP+firewall+nějaké programy. OS jsem pomocí Acronisu naklonoval a zřejmě úspěšně na "E". V této fázi mám OS na "D" a "E". Pokusil jsem se formátovat disk "D", ale bylo zamítnuto z důvodu používání systému. Potřebuji poradit, jak přinutit PC, aby bootovalo z disku "E" a jak zformátovat "D" a tyto velké disky jsem mohl používat na data. Po hledání na poradně jsem pochopil, že musím změnit primary disk..ale nevím jak:-( Master je zatím "D" a asi to potřebuji přepsat na "E". To asi v Biosu, ale mám z toho větry3-[ Jó a ještě, disk "D" je PATA a zbytek HD SATA..
Moje sestava: Athlon 2X 4600, 2GB RAM, 3x HD, ATI-256GB...

přesně. zřejmě potřebuješ zapojený disk C aby se to vůbec načetlo- z D začlo bootovat.
jinak když naklonuješ disk přes acronis tak je potřeba ten zdrojový disk vytáhnout-odpojit (D)a nastartovat z toho naklonovaného (E) acronics pak udělá ještě nějaké úpravy.¨pak až můžeš D zapojit znovu

pokud chceš mít nainstalováno několik systémů, musíš tušit že:
- xp mají ntloader,
- že ho mívají na tom oddílu, který je nějakým fdiskem/partition managerem označen jako active,
- přitom celé windows mohou být nainstalovány na jiném disku (právě u více instalací win), jen původní boot.ini je doplněný o záznam pro volbu z více systémů,
- písmenkování disků ve windows se řídí tím, kolik primárních oddílů je viditelných před tím na který instaluju windows
- písmena disků pod jiným nástrojem (ghostem, partition managerem, ...) který bootuje z vlastního prostředí budou jiné, pro změnu podle toho jak je vidí přístupné ten nástroj; proto si všechny oddíly na discích pojmenuj
- pokud tvůj "windows" disk není první na řadiči, a ty před ním odebereš nebo přidáš jiný třeba jen datový disk, pravděpodobně nenabootuješ.

do pondělí ráno je dost času, směle do toho!