Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Klonování disku

Čest, nesmát se a ani nenadávat.:-D Mám 3 HD C-250GB, D-320GB a E-80GB. "D" je v Biosu jako Master a byl na něm WinXP+firewall+nějaké programy. OS jsem pomocí Acronisu naklonoval a zřejmě úspěšně na "E". V této fázi mám OS na "D" a "E". Pokusil jsem se formátovat disk "D", ale bylo zamítnuto z důvodu používání systému. Potřebuji poradit, jak přinutit PC, aby bootovalo z disku "E" a jak zformátovat "D" a tyto velké disky jsem mohl používat na data. Po hledání na poradně jsem pochopil, že musím změnit primary disk..ale nevím jak:-( Master je zatím "D" a asi to potřebuji přepsat na "E". To asi v Biosu, ale mám z toho větry3-[ Jó a ještě, disk "D" je PATA a zbytek HD SATA..
Moje sestava: Athlon 2X 4600, 2GB RAM, 3x HD, ATI-256GB...

.dík za všimnutí.."C" je úplně prázdné...Na ten nejmenší HD jsem chtěl nainstalovat XP a Ubuntu..Akorát mně děsíš v tom, že pokud je disk SATA..tak z něj nepůjde bootovat..Asi to ale dopadne jak radí kolega níž..kompletní nová instalace a jako instalační disk použiji tu 80GB..snad to půjde..

Bootovat ze SATA samozřejmě půjde, všechny dnešní počítače bootují ze SATA. Jen je třeba použít na začátku instalace správné ovladače (u starších desek) nebo správně nastavit SATA v BIOSu na legacy IDE (u nových desek).
Nezdá se mi že by C bylo úplně prázdné. Nejsou tam nějaké skryté systémové soubory ? Pokud ne a systém je na D,E atd. tak chyba nastala asi při klonování-je potřeba klonovat disk, ne partition. Pokud se kopíruje partition, cílový disk se přejmenuje na jiné písmeno než C a nedá se s tím nic udělat. Takhle to alespoň funguje v Ghostu, Acronis si teď nedokážu vybavit.

Pokusil jsem se formátovat disk "D", ale bylo zamítnuto z důvodu používání systému.

Ano, Windows nerady mažou samy sebe.
Spusť novou instalaci z instalačního CD, vyber si na který disk nainstaluješ systém a disk který chceš používat na data tak u něho použij volbu odstranit oddíl a zase vytvořit. Toť vše, netřeba vymýšlet nějaké krkolomnosti.

zdar..jen se zeptám, vyberu si tu 80 a bude šance formátovat tu 320?..Na ní je vlastně teď XP + nějaké programy..Neměl bych ji nejdříve sformátovat a pak začít zavádět XP na 80? Zatím ten počítač tvořím, takže sice budu instalovat po šesté..ale pokud to Gatesovi nevadí, tak já to přežiju..

Pokud máš systém natažený z inst. CD je dovoleno formátovat cokoli. Respektive odstranit oddíl, formátovat můžeš až poběží Windows. Instalovat pošesté můžeš, pokud budeš mít problém při aktivaci tak ji uděláš přes telefonní linku.
EDIT: Když necháš v PC samotný "D" (320 GB), nastartuje se systém a zobrazuje se jako "C" ? Pokud ano a není na něm víc než 80 GB, měl by jít naklonovat na tu 80ku a vše by fungovalo bez nové instalace.

..nezlob se..nerad bych po sedmé něco zvoslil..sedím v práci a vlastně si jenom přehrávám, co jsem dělal..to označení disků je taky pošahané..ale měl jsem problémy po instalaci Ubuntu a tak jsem na měsíc odpojil tu 80 a teď se k ní vracím..včera jsem ji zapojil a k mému úžasu ji Bios načetl..Tak jsem přes Acronis přemístil XP na tu 80 z 320 a 320 chtěl vymazat..Taky bych raději viděl teď tu 80 jako "C", ale to už je na mně moc..hlavně manželka vrčí, že pořád to jenom rozvrtávám a nic nefunguje..Pořídil jsem si video-kameru s HD a kvůli tomu dvoujádro..ale už jsem na to nastavování starej..tak s tím zápasím a ptám se..

Proč bych se měl zlobit ? Aby manželka přestala vrčet udělej to následovně:
1)Spusť Acronis a naklonuj disk (ne partition) 320:>:80.
2)Nech v PC jenom 80 GB a zkus jestli nabootuje. Jelikož nevím co máš za MB předpokládám že když máš dvoujádro je to deska nová takže v BIOSu nastav SATA na legacy IDE.
3)Zkus jestli nabootuje.
4)Pokud ne, spusť instalaci z CD a dej opravit stávající systém.
5)Připoj ostatní disky, v BIOSu si ohlídej aby v bootovacím pořadí byla na 1. místě ta 80ka
6)Zformátuj ostatní disky.

Pokud nejsou na discích důležitá data nebo pokud jsou zálohovaná, použij postup č.2:
1)Připoj všechny disky.
2)Spusť instalaci z CD.
3)Při začátku instalace dej odstranit všechny oddíly a zase je vytvoř
4)Zformátuj 80 GB.
5)Dokonči instalaci.
6)Zformátuj ostatní disky.

no to jsem rád, že na mně nikdo nekřičí...Pro mně je výhodnější druhá varianta..bo kdyby mně viděla, že to zase rozebírám..asi by mně kuchla..ne, nemám žádné důležité programy..jsem na začátku..teď si nevzpomenu, kde se stala chyba s tím "C"..ani nemusím mazat nebo tvořit nějaké partyšny, protože bude 80 na systém a zbytek na foto a video..Moc děkuji a snad do večera něco s tím vyvedu..ale taky říkám, že jsou na světě větší problémy..přeji Ti hezký zbytek svátečku...:))
Tady je moje sestava pro info:
Case atx 2x usb front 450w zdroj forton 12cm super silent, amd athlon 64 x2 dual core 4600, msi sc. Am2+ k9a2 cf, amd 790x/sb600, 4x ddr2, 2pcie, 4x sata2, crossfire, 2x1024mb ddrii 800+ a-data extreme edition ati radeon hd 2600 xt 256mb dvdrw lg light scribe dl± 8.5gb Black ide dvdrom sata, seagate barracuda 7200.10, 250 gb sataii/300 7200rpm, 16mb seagate 80gb 7200, sataii wd caviar xl wd3200aakb 320 gb uata/100 7200 rpm 16mb pinnacle pctv dual hybrid pro 3010ix cz - interní analog i digital tuner klávesnice genius kb-21e myš trust laser usb repro 2+1 čtečka pamětových karel all in 1 + usb + firewire + audio sluchátka logitech + mic tiskárna hp deskjet f2180 webcam i-tec usb mic

přesně. zřejmě potřebuješ zapojený disk C aby se to vůbec načetlo- z D začlo bootovat.
jinak když naklonuješ disk přes acronis tak je potřeba ten zdrojový disk vytáhnout-odpojit (D)a nastartovat z toho naklonovaného (E) acronics pak udělá ještě nějaké úpravy.¨pak až můžeš D zapojit znovu

pokud chceš mít nainstalováno několik systémů, musíš tušit že:
- xp mají ntloader,
- že ho mívají na tom oddílu, který je nějakým fdiskem/partition managerem označen jako active,
- přitom celé windows mohou být nainstalovány na jiném disku (právě u více instalací win), jen původní boot.ini je doplněný o záznam pro volbu z více systémů,
- písmenkování disků ve windows se řídí tím, kolik primárních oddílů je viditelných před tím na který instaluju windows
- písmena disků pod jiným nástrojem (ghostem, partition managerem, ...) který bootuje z vlastního prostředí budou jiné, pro změnu podle toho jak je vidí přístupné ten nástroj; proto si všechny oddíly na discích pojmenuj
- pokud tvůj "windows" disk není první na řadiči, a ty před ním odebereš nebo přidáš jiný třeba jen datový disk, pravděpodobně nenabootuješ.

do pondělí ráno je dost času, směle do toho!