Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem CPU FSB

zdravim všechny,
právě sem si nainstaloval Everest a koukam tak na teplotu CPU a takt atd. Koukam, že teplota CPU je cca 60°C což je podle mě v pohodě, ale pak sem kouknul na FSP a píše mě to tam

CPU FSB 108.9 MHz (originál: 133 MHz)

co má znamenat ten originál? to jako že to mám podtaktovaný bo co?
CPU typ AMD Athlon XP, 1633 MHz (15 x 109)

Tak před půl rokem sem to taktoval ze 100 na těch 109.

Athlon XP ma mat FSB 133 takze ano mas tam malo (FSB100 mali tusim len durony). Nenastavuj nestandradne hodnoty (109) ale nastav standardne FSB 133 (v BIOSe alebo/aj jumprami na zakl.doske - zavisi od toho aku mas zakl.dosku), pretoze pri nestandardnych hodnotach mozu byt pretaktovane ine zbernice a PC bude blbnut.

P.S. a ta teplota je dost vysoka na to ze to je podtaktovane :) a ked to je teplota vo WinXP ked nic nerobis (pri nezatazeni CPU) tak je ta teplota velmi vysoka, mozno nemas dobre nasadeny chladic.

Název základní desky Gigabyte GA-7N400S(-L) (5 PCI, 1 AGP, 3 DDR DIMM, Audio)

chladič na CPU mam celkem novej, max to má tušim 3,8k ot/min, ale od tý doby co sem to tam dal, tak to frčí jenom něco přes 2k ot/min a nijak manuálně sem to nezkoušel upravovat.

A neni možný že ta teplota je tak vysoká jenom proto, že to má těch nestandartních 109? Že to je trochu nestabilní?

EDIT: Ještě sem našel označení CPU, jestli je potřeba: Označení CPU Thorton

EDIT2: teď zkouším vytížit CPU na 100% a teplota max 62°C a otáčky ventilátoru se zvedly na cca 2,2k

urcite :-) Neprides o to.
Aj keby to potom nenabehlo tak to vytiahnes z 230V zasuvky, vyberes knoflikovu baterku zo zakl.dosky na chvilu a nastavi sa BIOS nazad na defaulty (100). Nabehnut to ale s FSB 133 musi, ak nenabehne s FSB 133 tak je tam nieco zle (chladic, zdroj, RAMKy, apod)...

P.S. mozes si aj pozriet navod k zakl.doske (http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/Manu al_Model.aspx?ProductID=1848, cinsky asi nevies, takze tahat ten English 5.8MB) ze ci nie su na doske aj prepojky na FSB, ale na tej doske by nemali byt.

mno radši ještě počkám na kámoša, kterej tomu rozumí víc než já, tak pak kdyžtak zkusim, ale dam vědět :) Navíc se nerad hrabu v BIOSu když u toho neni někdo kdo tomu rozumí víc než já :D

EDIT: Na tý desce je nějakej reset tušim, když sme to taktovali na těch 109 tak to ještě kamoš párkrát resetoval ten BIOS, ale nevim na co mačkal, tak radši počkám

Ako chces. Tu mas nejaky zoznam thortonov
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_AMD_Athlon_XP_ microprocessors#Athlon_XP_.22Thorton.22_.28Model_1 0 .2C_130_nm.29
kedze mas nasobic 15x tak mas asi ten 2400+ (mal by ist na frekvencii 2000MHz a FSB je 133, v tabulke je "266" lebo to je DDR FSB (133MHz x 2 = 266), v BIOSe ale nastavujes tych 133MHz, nie 266.

Kamos sa ti asi do toho moc nevyzna, ked ti to predtym nastavil blbo a nie na 133, ale ok, pockaj na neho a povedz mu ze ten CPU ma mat FSB 133 nech to nastavi, to snad zvladne...
P.S. a povedz mu ze nech uz sa to nesnazi pretaktovavat, nech tam necha 133. Je lepsie ked to neni pretaktovane, nech to funguje stabilne a nie nahodne.

tak sem to dal na těch 133 a teplota CPU se zvedla na cca 62 stupňů.

product.jsp

Ten větrák by měl ale uchladit i Athlon XP 3200+, tak proč to neuchladí 2400+. Nemám koupit novej větrák?

EDIT: protože mě ta teplota tak stoupla, tak sem to dal na 100 a koukam že teplota je 55°C a otáčky cca 1500/min

EDIT2: Tak to ještě dál pozoruju a teplota CPU při těch 100 mi klesla až na 51°C a otáčky na cca 1100/min. Problém je, že CPU má teď 1800+ což je nedostatečný :(

Chjo... Teploty neres. Jak pravi slovutny kolega Fuente, nejspis ti to blbe meri (stava se to casteji, nez by bylo zdravo). Aplikuj pazourovy test a uvidis.

BTW: Ten chladic mas namazany a spravne instalovany? Pokud jo, a PC bezi na nominalu (133MHz FSB) korektne, ser na to...

ok, tak tu je asi problém, zkoušel sem spustit test stability v everestu a po chvilce to háže varování a stopne to test. Když sem zkoušel spustit nějakou hru, tak se PC rovnou resetlo. Tak co s tim teď?

Jestli je ještě důležitá ta teplota, tak při cca 5% využití CPU když se nedělá nic náročnýho to má max 60 stupnů a při 100% vytížení až 64 stupňů

Problem nejspis bude v neadekvatnich RAMkach. Podivej se (fyzicky ci nejakym testerem), jake frekvence pameti zvladaji. Ja bych rekl, ze tam jsou stomegove pameti, coz "pritel" vedel a nastavil FSB 100MHz.

edit: Teplotami to nebude. Meri to evidentne blbe, ale rozdil ctyrech cesliu iddle/load je perfektni.

Everest mi paměti píše:

DIMM1: Transcend TS64MLD64V4J 512 MB PC3200 DDR SDRAM (3.0-3-3-8 @ 200 MHz) (2.5-3-3-7 @ 166 MHz)
DIMM2: Transcend 512 MB PC3200 DDR SDRAM (2.5-3-3-8 @ 200 MHz) (2.0-3-3-7 @ 166 MHz)

Hmmm, to vypada taky dobre. Tady uz pomuze jen laborovani - zkusit prichladit North Bridge, otestovat pameti memtestem (aspon dve hodky vkuse), zkusit srazit casovani RAM (vyssi hodnoty). Jeste bych testnul zresetit BIOS a "natahnout" default hodnoty. Tohle bude beh na dlouhou trat...

edit: PSU je zdroj (Power Supply Unit)

zkusim, btw ta teplota je zajímavá, teď mi to kleslo na 56 stupňů a při zátěži na 60 stupňů

mám tu dost velkej problém. Při těch 133 to bylo nestabilní, tak sem zkoušel dat menší, dal sem tam 120 a bylo to stabilní, ale frekvenci RAMek mě to začalo psat jenom 120 a před tim tam pokaždý bylo 200. Tak sem v biosu nastavil 100% a pořád tam bylo 120. Pak sem tam dal tu původní hodnotu co tam byla (tušim že to bylo něco jako "by PSB") a tu nastal problém. Jak sem to potvrdil a vyjel z biosu, tak se to už nechtělo nastartovat. Našel sem tlačítko na desce, který když přepnu tak bude bran defaultní nastavení biosu. Poprvý to fungovalo a mohl sem do biosu, ale jak sem to přenastavil zpátky na to co mě předtim fungovalo, tak teď to nejede. I když teď přepnu to tlačítko na default biosu, tak pořád nic. Baterku sem zkoušel vydělat, ale nejde mě to, nerad bych něco urval. (píšu z jinýho PC)

Je otázka jaký typ Thortona tam vlastně je, jestli není násobič na 15x moc. Zkus jej snížit na 12,5x (13,5x) a FSB na 133. Také se mi nezdají ty teploty, zkontroluj jestli není chladič nasazený obráceně (otočený o 180°)a zda je použitá správně pasta. Sice TC chladiče nemají nastaveny otáčky na nejnižší teplotu ale spíš na tichost, ale 60°C bez zátěže je dost. Také zkontroluj zda napájecí napětí odpovídá tvému typu, některé desky tam automaticky dávají 1,75V a to je moc. Kolik má být najdeš v tabulce (odkaz od MM). Mám Thorton 2000 s podobným chladičem, a se SW chlazením má cca 40°C v klidu, bez něj cca 50°C v klidu, se zátěží max 56°C - výš jsem se nikdy nedostal.