Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dual boot "ex post" - dá se zprovoznit?

...nenapadl mě žádný lehce srozumitelný krátký nadpis... ;-)

Disk je rozdělen na několik oddílů. Primární, aktivní C (XP), logické D,E,F. Céčko zazálohováno Acronisem, následně zformátováno a nainstalováno na něj Win98se. Opět zazálohováno Acronisem. Nyní je tedy stav, kdy se dá obnovou příslušné zálohy spustit XP nebo 98. Pracné, hrozně nepohodlné...

Připusťme, že použití virtualizace není možné (díky neakceleraci grafiky). PC sestava sama o sobě je dost šunkoidní (původně pořizována právě s Win98, po doplnění RAMky a přidání HDD dokoupeny "legalizační" XP.

Nechce se mi přeinstalovávat. XPéčka jsou vyladěné, vymazlené, v plné kondici. Tipuju, že reinstalace (98+XP+programy) by mi zabrala minimálně celý den, do čehož se mi opravdu nechce (98 jsou používány minimálně).

Tak mě napadlo, nedalo by se nějak dodatečně z toho rozchodit dualboot? Přidat 98 k fungujícím XP (na céčku), bez předchozí instalace nějakého externího bootmanažeru, se mi nepodařilo. Nainstalovat po instalaci XP bootmanažer a v něm pak další OS, to je asi taky blbost... (??)

Vím, je to šílené... ale přesto, dá se?

tipnu si jak by to mohlo jít:
nejdřív jeden předpoklad: novější verze true image ukládají se zálohou jednotlivých partition i s kopii mbr.
- wirdows 98 údajně nerady bootují z oddílu, začínajícího dále než 4gb od začátku disku - tak je fouknout jako první.
- xp rozbalit do druhého oddílu (rozměry obou log. disků kdyžtak vytuníš nějakým partition managerem)
- tím by mohl vzniknout korektní xp mbr, se kterým ale nenabootují win98, ani kvůli vadnému záznamu v boot.ini druhé xp
- pokud máš xp na ntfs, přiřadit disk jako druhý do nějakého pc, a zeditovat tvůj (d:\)boot.ini:
[boot loader]
timeout=11
default=multi(0)disk(0)rdisk(0) partition(2)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDO WS="WinXP Profi" /noexecute=optin /fastdetect
C:\="Wirdows98"

- pro jistotu můžeš soubory z (d:\)boot.ini, ntdetect.com, ntldr nakopírovat i do tvého (c:\) k win98
- po vrácení disku do původního pc nabootovat z partition manageru, zkontrolovat že je nastavený active oddíl radši na 2. s xp

restart

kdyby se přesto nedařilo, v helpu xp vyhledat příkaz bootcfg, z instalačního cd xp z konzoly zotavení spustit:
bootcfg /rebuild