Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Virus nebo varování?

Potřebovala bych poradit, v počítačích se moc nevyznám. Mám PC s Windows XP, včera se zničeho nic změnilo pozadí plochy, místo obrázku se tam objevilo modře podbarvené varování, že můj počítač byl infikován, data jsou v ohrožení, atd. v obecném duchu. Zároveň se na dolní liště objevila ikona, která vybízí ke stažení aktualizace anti-spyrowého programu (PSafety Supply - Protect Your PC - Remove Spyware/Adware), stránka je nadepsána SpyBurner.
Změněné pozadí plochy nelze odstranit, ani ikonu, ta v pravidelných intervalech upozorňuje, že se má program stáhnout. Později došlo k samovolnému restartu počítače prý z důvodu ochrany.
Jedná se o skutečné varování, nebo naopak o napadení počítače virem, apod.? Mám aktualizaci stáhnout?
Nedůvěru ve mě budí to, že došlo ke změně pozadí, dále skutečnost, že ve změněném pozadí plochy jsou v anglickém textu pravopisné chyby, to by asi v produktech Windows nebylo... Samovolný restart počítače se mi také nelíbí.
Můžete mi poradit? Děkuji,
Dagis

Ja bych to radsi netahal,pouzi radsi nejaky jinej program na cisteni,nebo antivirus.Mel jsem podobny problem a vyresil jsem ho tym,ze jsem si stahnul trialku NOD32,ten to vycistil a pak jsem uz radsi daval bacha,kam lezu ne netu..

Hned v prvnim odkazu v google po zadani Spyburner pisou, ze je to podvodnej program, takze nestahovat a vycistit PC antivirakem a programem typu Spybot Search&Destroy, Spyware Terminator, Lavasoft Ad-Aware.

na 99,99999..... % je to virus, takže stáhni SUPERAntiSpyware, aktualizuj a proskenuj celý počítač, špatné soubory to vymaže, restartuješ a je to v pohodě, žádný, ale žádný normální program NEmění pozadí plochy, tohle dělají pouze hajzlíci typu SuspenzorPC atd. atd.

po odspywarování vytvoř sestře její vlastní přihlašovací účet, a nastav jí základní práva jen user, žádný správce.
přihlášení pod svým účtem si zahesluj.
bohužel, pro běžné domácí uživatele je internet explorer příliš nebezpečný prohlížeč, musíš se smířit s tím, že budete mít občas zavirováno.

To ze pred PC nemel zadnej firewall a prihlasoval se navi jako admin, to uz nechapal, stejne to delala dcera.

Však skončí v digitálním pekle. No jo, když si pustí Google a tam zadá free p0rn nebo crack, tak se není čemu divit

Upozorňuji: Za případné škody na datech v důsledku zadání těchto slov do Googlu a klikání na odkazy NEBERU zodpovědnost

Takže firewall asi fakt nemám, antispyware teď už ano, ale bohužel to k ničemu nebylo. Obávám se, že má Nero pravdu. Stáhla jsem si SuperAntiSpyware, našel 82 tracking cookies, ty jsem smazala, restartovala počítač, chvilku to vypadalo dobře, ale pak se zase vše vrátilo jako předtím - změněné pozadí a dole ta odporná ikona, atd. :-(

Nechci Tě strašit, ale normální antiviry nebo antispyware programy problém nevyřeší. Jedná se o trojského koně, který Tě bude pořád otravovat a nepůjde odstranit. Je potřeba aby Ti pomohl někdo znalý problematiky. Většinou existuje řešení pro konkrétní druh trojana, které se dá dohledat na internetu. Už jsem ovšem zažil novou instalaci windows, protože se problém nepodařilo ani odborníkovi vyřešit. Hlavně nestahuj to co Ti vnucuje pod hrozbou napadení počítače, tím si jen nainstaluješ ještě větší havěť.
Nero

nerad resuscituju hafo hodin starou odpověď, když je to už možná vyřešeno.
pokud to dříve v komentářích nebylo doslovně uvedeno, nebo na to při hledání svých potíží zas někdo narazí, tak věta "Hlavně nestahuj to co Ti vnucuje pod hrozbou napadení počítače, tím si jen nainstaluješ ještě větší havěť" by se fak měla tesat do žuly a pozlatit, zvláště pro americké uživatele.
ať už jde o to že si nějaký zmrd instalací spyware vynucuje zaplacení výpalného za jeho odstranění, nebo ti ještě nakonec místo vyléčení nainstaluje vir či rootkit, skoro 2000let tuhý vládce říma to popsal dobře.

akorát bych nesouhlasil s tvrzením, že nějaký "odborník" nedokázal spyware vyléčit, v tom případě to byl pouze placený amatér. zatím se všude pěje chvála na i tady doporučovaný superantispyware.com, tipuju si že by i tomto případě měl zabrat bez toho, aby ten program spouštěl "odborník".
já se osobně za profesionála v léčení pc nepovažuju (neživí mě to) a bezduchému používání podobných programů (antiviry, antispyware) se vyhýbám. pokud není nic funkčního po ruce, ničím tuto škodnou u kolegů :-) m.j. nástroji typu process explorer, funguje to dost dobře a nemusím dumat nad aktuání databází jejich antivirů.
tolik k odborníkům.

než někoho seženeš, zkus se podívat do správce úloh (ctrl+alt+del), a zkus najít nějaký proces který žere příliš moc procent cpu a uvést to sem.

taky to chce: start - spustit - msconfig.exe - po startu ... pročistit všechno se zvrhlými názvy, ale to se na dálku špatně doporučuje. lepší bude do příkazového řádku (start - spustit) zkopírovat celý řádek, pravým myšem dát "vložit" a enterem spustit:

reg export HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run c:\run.txt

a pak notepadem ten soubor c:\run.txt otevřít a nakopírovat sem.

Bohužel jsem úplně z jiného regionu, tak Ti nemohu někoho poradit. Určitě není k zahození rada - provést kontrolu antivirem a antispyware v nouzovém stavu, ale pravděpodobně se rovněž nezadaří. Jinak to vidím na ten program Hijackthis, jenže je to zase věc pro zkušenějšího uživatele. Jak dlouho máš naistalované windows? Vůbec neškodí jednou za čas (0,5 - 2 roky dle způsobu používání) operační systém přeinstalovat. Tím se počítač zbaví různých "chybiček na zbytků" po činnosti uživatele, které postupně počítač zpomalí a udělají nestabilním. Tím by ses zbavila i tvého původního problému. Novou instalaci zvládne průměrně zdatné dítě školního věku, které se zajímá o počítače.
Nero

Pánové, prosím. Doporučovat něco jako antispyware je sice šlechetné, nicméně dost pochybuju, že by dokázal odstranit veškeré záznamy v registrech co daný virus vytvoří.;-)

Zde pomůže jen něco jako jednoúčelové antiviry...HJT na počáteční kontrolu, ale jelikož už namá tak dobré výsledky v odhalení virů, tak bych spíše použil CF - ale je potřeba aby se s tím umělo.

Nevím jestli se to na zdejší poradně smí, ale bylo by dobré sem vložit log z HijackThisu.

Děkuji všem, kdo mi poskytly cenné rady (Alfonz, Redmarx, marekdrtic, ledni brtník, Boeing, Nero, miroslav, Tomy, Yelkinson, wizpal,...). Opravdu mi to dost pomohlo. Jen doplním - Windows byly naistalované jen asi 2 měsíce, program Superantispyware jsem nespouštěla v nouzovém režimu, jelikož, hmm, nevím, co to je a jak ho nastavit. Nicméně, s pomocí jsme přes správce úloh vytypovali podezřelé soubory (s divnými názvy, bylo jich asi 6), kterým jsme zastavili činnost a odklidili je do zřizeného adresáře, protože jsme si nebyli jisti, jestli přece jen něco z toho nebudou potřebovat Windows, atd. Po této akci spyware zmizel a už se neobjevuje, snad to tedy zabralo. Sestra již má pouze uživatelský účet, máme vytypovaný firewall, který naistalujeme. Snad to bude v pořádku, ještě jednou díky :-)

Kolega mel to same a zadny antispy nepomohl, vyresil jsem to obnovenim systemu do doby pred tou hlaskou,kupodivu to zabralo.Ten vyrus mi nedovolil ani vletet do spravce ani do nastaveni a dokonce ani instalovat Spybot atd.Udelal jsem mu omezeny ucet na browsani a je klid.

Aasi týden zpátky začal můj počítač zlobit. Mám harddisk rozdělený na systémovou (C) a datovou (D) část. Asi z přehrávače MP3 se tam dostal nějaký virus (použil jsem jej také k přenesení datového souboru z dílenského počítače - jak jsem se později dozvěděl, windows v něm není aktualizovaný a na počítači mohly probíhat i různé mimopracovní aktivity), od té doby nešel v exploreru (ani přes zástupce, ani dvojklikem v "Tento počítač) otevřít disk D - abych se tam dostal, musím napsat D: do adresní řádky. Přitom disk C jde v pohodě. Co mě na tom ale zaráží je, že systémovou část jsem zformátoval, nainstaloval znova Windows a pořád to nejde. AVG už žádné viry nehlásí. Jo a počítač mi nedovolí zobrazovat skryté soubory. Zaškrtnu "Zobrazovat skryté soubory", dám "Použít" a "OK" a když znovu tu nabídku otevřu je tam zase zaškrtnuto "Nezobrazovat..". Nevíte někdo, čím to je?

Případně nemáte někdo kontakt na někoho chytrého z Grisoftu, kdo by byl ochoten chvíli poklábosit? Stačí když mi řekne "Víme o co jde, můžeme vám nabídnout řešení a bude to stát x peněz", zatím pokus o komunikaci končí tak že chtějí licenční číslo, ale já jsem zkoušel jen trial verzi a ta si s tím zjevně neumí poradit.

Viz třeba tady
http://www.zive.cz/Poradna/V-exploreru-nejde-otevri t-disk-D/sc-20-cq-382447/default.aspx?consultanswer s=1
nebo tady
http://www.zive.cz/Poradna/W-XP---zobrazovani-skryt ych-souboru/sc-20-cq-382022/default.aspx?consultans wers=1