Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno PHP - prevod do UTF-8 z ISO-8859-1

Mám nejaké súbory s názvami v tvare:

<nnn> - Obrázok č. <xx> - <popis obrázka>

Tieto súbory si načítam pomocou funkcie scandir() do tabuľky. Pomocou funkcie explode() rozdelím názov na 3 časti podľa " - " a druhú a tretiu vložím do databáze. Databáza je v kódovaní utf8_general_ci. Po vložení názvov a popisov do databáze objavujem miesto "č" znak "è", miesto "š" znak "š" a podobne. Vedel by mi niekto vysvetliť prečo nefunguje správne prevod do UTF-8 a ako to urobiť poriadne?

Aby som upresnil. Do databáze vkladám "na kolene" vyrobeným scriptom a databázu si prezerám cez stránku, ktorá má plnohodnotné nastavenie:

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8">

No neviem či má zmysel nastavovať výstupnú kódovú stránku pre skript, keď dáva len informačný výstup o tom, čo vkladá, ale pre nastavenie databáze potrebný riadok mám:

mysql_query("set names 'utf8'");

Edit: Práve ma napadlo, že by som to mohol oklamať tak, že budem akkože vkladať ISO-8859-1 a databáza si to skonvertuje na UTF-8 sama.