Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kdo potřebuje vyhlášku 50?

Vyhláškou 50 míním tu "elektro", přesný označení neznám. Vím, že zahrnuje paragrafy od 7 nahoru dle náročnosti.

Potřebuje ale "mít vyhlášku 50" i ten, kdo učí např. v PC učebně? Jedná se jen o to, že každý PC má svou prodlužovačku s vypínačem, zapojenou do centrální prodlužovačky s vypínačem. Do prodlužovaček jsou zapojeny PC a jejich monitory, nic víc. V učebně se neprovádí "elektro měření", zapojování atd., jen výuka práce s PC (žádný montování PC, rozdělávání HW a tak).

Potřebuje takovej lektor z nějakýho důvodu padesátku?

Pavel

Čerpám z tohoto znění: http://www.volny.cz/radce/zakon/vodbor_zpus_elektro .htm

Paragraf 11, odstavec 3 říká

Učitelé, kteří používají při výuce na školách elektrická zařízení pod napětím, se považují pro tuto činnost za pracovníky pro samostatnou činnost; musí však být v používání zařízení prokazatelně zaškoleni a jejich znalosti bezpečnostních předpisů souvisejících s jejich činností musí být ověřovány přezkoušením nejméně jednou za tři roky.

To by znamenalo, že i v malotřídkách s PC na vesnici musí mít paní učitelka vyhlášku 50. Stejně tak každej, kdo se (třeba ve škole) dostane k elektrickýmu zařízení.

Jak se na to díváš teď?

Pavel

Jsi uzivatel (i jako ucitel) a neprijdes do styku s zadnou casti zarizeni pod napetim z hlediska moznosti urazu el. proudem. Lektor-kuchar taky nesklada pajcku z uzivani trouby ;-). Ta "sedmicka" /kterou jsi zminil/ se tyka spis rizeni a dozoru (ale pozor - pouze pri praci na elektrickem zarizeni /nikolivek pristroji/). Je to nablbla slovickarina, ale muzes mi verit. Uz obhajuju osmicku patnact let...

Aha, takže pojem elektrická zařízení pod napětím zahrnuje např. laboratorní zdroj, rozdělanej elektrickej obvod atd?

Čili, to že je možný vrazit do zásuvky kružítko či nalít vodu do prodlužovačky je v tomhle ohledu irelevantní?

Tedy: přítomnost zásuvky a/nebo prodlužovačky nezakládá povinnost mít padesátku, protože se "nedělá s elektrikou". Je to tak?

Díky.
Pavel

Nepotřebuješ padesátku. Jsi takzvaná osoba poučená. To jest řeknou ti, že do prodlužovačky se nestrká kružítko ani hřebíky ani neleje voda. Též tě poučí, že nebudeš povolovat šroubky, koukat se, co je uvnitř ani řezat dráty nožem. Ovšem pozor! Provozovatel (škola) je povinna jednou ročně všechny prodlužovačky nechat odborně proměřit osobou znalou či osobou znalou s vyšší kvalifikací a opatřit nesundatelnou visačkou s číslem a do karty předmětu uvést hodnoty měření prodlužovačky.

To jest řeknou ti, že do prodlužovačky se nestrká kružítko ani hřebíky ani neleje voda. Též tě poučí, že nebudeš povolovat šroubky, koukat se, co je uvnitř ani řezat dráty nožem

tzn. te zbavi vseho zabavneho..

něco mi matně říká, že když mám střední školu s oborem provozní elektrotechnika, tak mám paragraf 4, ale nejsem si jistý, ví někdo, zdali je to pravda? ze školy jsem dlouho, ale potřeboval bych to vědět

vzdělání odpovídá §5, ale aby jsi jej měl opravdu, musíš udělat zkoušku z vyh.50/78Sb. a mít na to papír....jinak ji vpodstatě nemáš...
Vyhláška přímo stanoví jak se , *osvědčení o odborné způsobilosti v lelektrotechnice* , získává a jak rámcově zkouška musí vypadat. Skládá se ze 3 částí .1) všeobecná ustanovení , 2)ustanovení podle pracovní nápleně, 3)prví pomoc při úrazu el. proudem....

Zkousku podle § 14 vyhlasky 50/78 sbirky nepotrebujes, jsi jen uzivatel, pokud by to takto byla nutnost, potreboval by ji v podstate kazdy kdo ma PC nebo TV a jinou elektroniku.
Edit: a nejen to, pracku, lednicku, zehlicku a jine spotrebice napajene ze site;-)