Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Brýle - antireflexní vrstva

V pondělí jdu kupovat nové oči, už z kompů prostě slepnu.
Přečetl jsem si všechno možné o antireflexní vrstvě na sklech,
teď mě zajímá, zda to funguje v praxi. Určitě je mi jedno,
zda je mi vidět do očí nebo ne, ale o vše ostatní, tzn. menší
oslepování při nočním řízení auta od protijedoucích vozidel,
lepší sledování TV v nočních hodinách atd.
Chci si to nechat zkombinovat se samozabarvováním při slunečním světle,
nekoliduje to nějak? U optika mi samozřejmě slíbí všechno,
jeden mi dneska řekl, že do dioptrií 4 je to v poho a když jsem
se zeptal, co takhle 6 dioptrií, tak že prý se to dá nějak udělat, mno.
Každé sklo pořídím prý pod 4 litry! Jinde mi řekli cenu 1500, no a tak různě.

bude ti to asi plat prtný, ale poslední brýle jsem si nechal dělat u fi. NovusOptik v Praze.
A potřeboval jsem i přípravek na zatlačení očí, protože s takovým profesiálním přístupem, jsem se nesetkal u žádného optika /a že jich předtím bylo/.
Špičkový jednání, špičkový přístup, špičkové vyšetření - a happy end - do starých obrouček, na který jsem zvyklý, špičková skla.
A cena ? - o malinko vyšší, než kdekoliv jinde.
A proč to vůbec dávám do placu ?
Asi proto, že je lepší renomovaná firma, než optik, jako takovej.

Já si nechal dělat brejle u Eiffel Optik. S dvojím ostřením, protože na blízko už taky vidím prd. Nerozbitné, samozabarvující, nepotivé. Při placení mi nadskočila čepice až do mraků a zapotil jsem se celej. Mě bylo divné, že na skla dávají slevu 2000,-. Celá sranda stála 11 400,-. Zabarvují se dobře, nerozbitnost jsem nezkoumal, vidím v nich kulový jak na dálku, tak na blízko protože mám po každý před očima zrovna ty nesprávné dioptrie. V cimře se potějí taky :)).

Já teda dioptrické brýle zatím nenosím, jenom si dovolím malou poznámku. Ptal ses na brýle s antireflexní úpravou, s tím zkušenost nemám ale jako sluneční používám polarizační a co jsem googlil tak je dělají i dioptrické. V autě jsou přímo vynikající, vždycky mě rozčiloval a unavoval odlesk palubní desky v čelním skle, s touhle věcičkou to úplně zmizí, to samé když je čelní sklo špinavé a jede se proti slunci. Koupil jsem si je původně na ryby v rybářských potřebách, pak jsem je zkusil v autě a teď když svítí slunce tak už bez nich nevyjíždím. Pro oči velká úleva.

Možná to bude něco podobného, proto se ptám.
Jinak ty cenové rozdíly mezi jednotlivými prodejnami jsou fakt drsné.
Skoro stejné obroučky ze stejného materiálu mají cenový rozdíl i 1000 Kč.
Jestli se vlezu do příplatku 500 za jedno sklo, tak do toho asi půjdu,
když mi to někdo se zkušenostmi nevyvrátí.

Leč zmizely i displeje

To jsem nezaznamenal, moje popelnice displeje nemá.:-D Ale mám tady nový notebook, skočil jsem pro brýle a odzkoušel. Výsledek je docela zajímavý:
Vodorovná poloha-obraz trochu tmavší, ale jde to.
Brýle v úhlu 45 st. (hlava nakloněná vpravo)-obraz bez ztmavení.
Brýle v úhlu 45 st. (hlava nakloněná vlevo)- absolutní tma.

Ano to znamena ze tvoje skla su natocene v 45° uhle oproti polarizacnej folii v LCD displayi. Ktory z nich (LCD alebo bryle) je nasikmo to netusim :-) V kazdom pripade to bude robit problemy s LCD displaymi kedze LCD je zalozene na polarizacii a naslednom polarizacnom filtre (v LCD). Ja osobne by som to na bryle (ktore by som mal neustale nosit) asi nechcel :-) P.S. ale do auta to moze byt super...

Rce, skus si tie klapky otocit okolo zvislej osi (alebo mozno 90° okolo vodorovnej) ak sa to nejak da (alebo na skusku si ich len nasad "spredu", alebo len jedno oko 90° natocit :) Displaye v aute by sa ti potom mali objavit, a odlesky by to malo filtrovat tak ako predtym ;-)
P.S. resp. ak nepomoze otocenie okolo zvislej osi, tak mas tie polarizacne folie na zvislo, v tom pripade by pomohlo pootocit o 45° ale potom budes vidiet trochu odlesky od cesty, takze sorry nie vzdy sa to da poriesit. V tom pripade si musis otocit display v aute o 90 :-D

Ahoj, věnoval jsem více než 2 hodiny čtení na netu o tom problému.
Přečtu si všechno ještě v neděli a paní u optika, kde chodím nejraději,
je JIMHO profesionálka, má velmi dobré ceny, bere karty,
akorát obroučky jsem viděl jinde jen za 1130, které se mi vyloženě líbily.

O akom probleme? :) Antireflexnu upravu by som si na bryle urcite dal (myslim ze ju aj mam, uz sa nepamatam kupoval som bryle pred 5rokmi). Urcite je to lepsie ako bez nej, ja uz si to moc nepamatam ale ked som vtedy kupil tie nove tak sa mi zdalo ze je to v noci v aute trochu lepsie ako stare bryle co som mal predtym. Ale zas nie je to o tom ze odstrani odlesky napr. od mokrej cesty, neodstrani. Odlesky od cesty odstranuje polarizacna folia a to je nieco ine a na bezne bryle polarizacnu foliu NIE ptz budes mat problem s LCD (ked polarizacnu tak len ako klapky).

P.S. a s automatickym stmavovanim skiel nemam skusenosti takze v tom neporadim. Ale moze to byt dobra vec :)

Já měl 1,5 dioptrie a už zase nemám. S antiněco zkušenosti nemám. Ale nechal jsem si tenkrát udělat nějaké superspešl to zabarvování. Příplatek byl asi 300 a v místnosti se odbarvovaly téměř do čira snad něhem tří vteřin. Na slunci zase uměly ztmavnout, že by se s tím dalo snad pozorovat zatmění slunce místo diskety.

To se dělá u těch imrvére ztmavených. Co jsou na slunci ztmavena málo a když je tma, jsou ztmavena a nevidíš. :-)
Heliovary se zabarvují podle množství světla samy. když je ho hodně, ztmavnou a když málo, zesvětlí. Normálně jsou však i v tom "čirém stádiu" malilinko nahnědlá. Když je hodně slunečno, ztvavnou nejvíce tak na 75 % a celý ten přechod z tmavého do čirého (vlezeš ze slunce do tmavého krámu) jim trvá třeba minutu.
Ty mé spešl za příplatek se uměly odbarvit do téměř "čira", na slunci uměly ztmavnout o dost víc, než ty "normiš" a celé přebarvení měly v pár vteřinách. Nevím, co na tom bylo spešl. Mě tenkrát (tak 8 let) řekla optička jen že je to nějaká lepší technologie s příplatkem a byly fakt super. Ale třeba je tato technologie už běžný standard a po staru se to ani nedělá - nevím.
Přemýšlím o tom, že si tam nechám dát ty samozabarvovací skla (ale bez dioptrií - jedl jsem hodně mrkve a už dioptrie nepotřebuji), místo těch slunečních od Vietnamce by byly fajn.

Spatne jsi me pochopil. Pokud mas slunecni bryle na kazdodenni pouziti, jiste jsi za kvalitu ochoten zaplatit (ja taky). Jezdim ale po kopcich na horaku - spadle, poskrabane, prejete ci jinak cracknute brejle uz ani nepocitam... Beru Exity ci Polaroidy do patnacti set a nestezuju si.

Já myslel, že to jsou ty zabarvovací, jak je teď reklama v televizi. Pozlacené brýle nepotřebuji - je to spíše prestižní záležitost do společnosti. Potřebuji brýle na denní nošení. Ostatně já ani nejsem na tu barvu. Z kovových barev se mi líbí spíše měď, nebo "šedá ocel" a pilotoval jsem naposledy tříkolku (lehokolo). :-)

To pozlacení má hlavně ten význam, že ti pot nesežere rámeček. Teda, tak asi těch dvacet let...A do společnosti nechodím, používám je výhradně v autě. Samozabarvovací údajně zvyšují únavu tím, že nejdou přesně spolu. RB naopak garantují přesně stejnou hustotu, když rozbiješ sklo, mění se obě. Barvy se dělají tuším tři n. čtyři.

(Ale ty asi myslíš barvu rámečku)

Ty lepší jsou tzv. Transitions, existuje zabarvení do šeda a do hněda. Ale nezabarvují se podle světla, ale podle UV záření, což může působit problém např. v autě. Dnes je již tuším šestá řada těchto Transitionu. ;-) Jsou výborné.

Intenzita zabarvení se volí pouze u stálezabarvených sklíček, u samozabarvovacích to nelze. Tam se probarvují dle intenzity UV záření. Existují jakésik dva typy samozabarvovacích. Jedny jsou v místnosti čiré a ty druhé (levnější) mají nějakých tuším 20% zabarvení stále i v místnosti a venku pak více.

Anťák funguje v praxi, při večerní řízení určitě doporučuju!!! Oči nejsou tak unavené a je to celkově pohodlnější koukání (při PC,TV a i umělém osvětlení). Třeba v zahraničí pokud máš řidičák, tak MUSÍŠ mít antireflex. Jinak samozabarvovací sklíčka jsou super,měla jsem je je to velice pohodlné na nošení. I na horách tě neoslepuje čerstvě napadaný sníh. Jediný nedostatek je ten, že reagují na UV záření, které např. do auta ani nepronikne (čelní sklo auta pohlcuje VĚTŠINU UV záření), takže buď se v autě probarví velice málo nebo vůbec. Známé řetězce optik mají nekvalitní skla své vyroby (čína atd...=neznámý původ). Lepší je zajít k soukromým optikům většinou nabízejí osvědčené dodavatele sklíček Omega, Hoya, Rodenstock.. a v neposlední řadě Essilor. Momentálně běžela v TV reklama na jejich výbornou povrchovou úpravu Crizal (kde je už i již zmíněný antireflex+ nějaké další povrchové úpravy které proflouží životnost plastového skla- tvrzení atd...)Essilor má dle mého názoru výborné povrchové úpravy, skla se mnohem lépe čistí a jsou odolnější. Cena všech plastových skel se odvíjí od případného ztenčení, povrchových úprav nebo dokonce dle dioptrií (většinou nad 4D jsou skla výrobní, což se promítne na ceně i na době dodání). Pokud by jsi potřeboval ještě radu, tak jsem ráda k dispozici. anonyminka@centrum.cz :)

Mě taky doporučovali plast - ty Crizal. Začíná to cca od 600/čočka podle vybavení...Kdybys měl astigmatismus jak mám já tak je to aj s malýma dioptriema do 2D přes dva tácy za obě.Ale nevím kolik stojí víc dioprtriíí. Alke zkusil bych to i když plastu nevěřím.
Na to ztmavování bych se vykvákl /pokud už to nemáš osvědčený/ měl sem to 2x kdysi a nic moc (heliovar a něco novějšího).

Já měl to samozatmavování u 1,5 dioptrií a když jsem vylezl ven na slunce, bylo to během snad deseti vteřin krásně tmavé, přitom v místnosti zase krásně čiré.
Dioptrie už nemám. Asi se mi z mrkve zlepšil zrak, protože asi 5x jsem jí jedl, a tak jsem si nechal dát do těch obrouček nedioptrická skla, ale sabozatmavovací, abych nemusel nosit sluneční brýle. Ale to se za deset minut neztmaví ani z poloviny co tamty. Nevím na čem záleží.

Spíš asi záleží na typu samozabarvovacích a značce skel. Mám osvědčené Transitions nějakou šestou řadu od Essiloru. V kombinaci s povrchovou úpravou Crizal (stačí i Alizé) je to úplně nejlepší varianta i co se čištění týče. Neusazuje se na nich tolik prach a mají větší odolnost proti poškrábání a nějaké další výhody jako výbornej antireflex a tak... :-)

Mám už asi čtvrté multifokální brýle. U všech se mi antireflexní vrstva začala postupně odspodu loupat a tím se vždy asi tak po třech až čtyřech letech zhoršilo vidění a musel jsem si jít pro nové (vždy okolo 20 tis. Kč). Na můj požadavek, že chci skla bez antireflexní vrstvy bylo vždy namítnuto, že to už dneska nelze, že to žádný výrobce "neumí". Jsem odhodlaný spojit se s výrobcem a toto si vyjasnit. Antireflex, pravda, umožňuje druhým lidem, vidět mi lépe do očí, ale co je mi do druhých lidí, přece si kvůli nim nebudu pořizovat vrstvu na skla, která mi snižuje jejich životnost! Že mě s antireflexem méně oslňují světla protijedoucího auta? Ani to se mi nezdá, přeci skla s antireflexní úpravou propouštějí všechno světlo, žádné neodrážejí, takže do očí prochází všechno, co refektory protijedoucího auta vyprodukují. Přijde mi to spíše kontraproduktivní. Nehledě na to, že já v noci jezdím minimálně.

neresi datum a pokud je moznost odpovi...

asi by na základních školách v rámci aktuální občanské výchovy měla tučně znít poučka: "neseru se do 10 let starých threadů, pokud nechci být za vola"
mě to připadá, že s brýlovým omezením nastalo i mentální postižení, jinak to nazvat neumím.

Mě v optice "Vidím dobře" na Vinohradské ul. v Praze obrousí do mých laciných plastových obrouček lenonek skla +6,5 DPT a +5,75 DPT (jsou skleněná, každé mi prodají za 500 Kč). Za obroušení každého si řeknou 150 až 200 Kč a já si je do svých někdy prasklých očnic sám zalepím sekundovým lepidlem. Když naposled antireflexní vrstva vydržela než se setřela jen 3 týdny, všiml jsem si, že to setřené místo brýlového skla leželo a třelo se v mém starém brýlovém pouzdře na izolepě (na její nelepivé straně) kterou jsem si to brýlové pouzdro opravoval. (Konkrétně obyčejná tenká balíková bílá izolepa šíře 5 cm s černým potiskem www.armyshop.cz.) Tedy výpary z barvy z potisku izolepy vrstvu rozpustily a smýkání po povrchu této izolepy v pouzdře vrstvu odstranilo, takže teď koukám přes matný flek několik mm krát několik mm. Tedy šlo o mou chybu, a do pouzdra teď dávám brýle už jen "skly k sobě a konci stranic nahoru" . A i v optice mě mohli varovat. Mám podezření že tedy antireflexní vrstva těchto levných skel je nejen citlivá na oděr ale že po narušení výpary některých chemikálií je její konec ještě třeba 20 krát rychlejší.... Takže taky bych radši měl skla bez antireflexní vrstvy. Držím palce, a napište jak jste dopadl!