Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Brýle - antireflexní vrstva

V pondělí jdu kupovat nové oči, už z kompů prostě slepnu.
Přečetl jsem si všechno možné o antireflexní vrstvě na sklech,
teď mě zajímá, zda to funguje v praxi. Určitě je mi jedno,
zda je mi vidět do očí nebo ne, ale o vše ostatní, tzn. menší
oslepování při nočním řízení auta od protijedoucích vozidel,
lepší sledování TV v nočních hodinách atd.
Chci si to nechat zkombinovat se samozabarvováním při slunečním světle,
nekoliduje to nějak? U optika mi samozřejmě slíbí všechno,
jeden mi dneska řekl, že do dioptrií 4 je to v poho a když jsem
se zeptal, co takhle 6 dioptrií, tak že prý se to dá nějak udělat, mno.
Každé sklo pořídím prý pod 4 litry! Jinde mi řekli cenu 1500, no a tak různě.

Mám už asi čtvrté multifokální brýle. U všech se mi antireflexní vrstva začala postupně odspodu loupat a tím se vždy asi tak po třech až čtyřech letech zhoršilo vidění a musel jsem si jít pro nové (vždy okolo 20 tis. Kč). Na můj požadavek, že chci skla bez antireflexní vrstvy bylo vždy namítnuto, že to už dneska nelze, že to žádný výrobce "neumí". Jsem odhodlaný spojit se s výrobcem a toto si vyjasnit. Antireflex, pravda, umožňuje druhým lidem, vidět mi lépe do očí, ale co je mi do druhých lidí, přece si kvůli nim nebudu pořizovat vrstvu na skla, která mi snižuje jejich životnost! Že mě s antireflexem méně oslňují světla protijedoucího auta? Ani to se mi nezdá, přeci skla s antireflexní úpravou propouštějí všechno světlo, žádné neodrážejí, takže do očí prochází všechno, co refektory protijedoucího auta vyprodukují. Přijde mi to spíše kontraproduktivní. Nehledě na to, že já v noci jezdím minimálně.

Mě v optice "Vidím dobře" na Vinohradské ul. v Praze obrousí do mých laciných plastových obrouček lenonek skla +6,5 DPT a +5,75 DPT (jsou skleněná, každé mi prodají za 500 Kč). Za obroušení každého si řeknou 150 až 200 Kč a já si je do svých někdy prasklých očnic sám zalepím sekundovým lepidlem. Když naposled antireflexní vrstva vydržela než se setřela jen 3 týdny, všiml jsem si, že to setřené místo brýlového skla leželo a třelo se v mém starém brýlovém pouzdře na izolepě (na její nelepivé straně) kterou jsem si to brýlové pouzdro opravoval. (Konkrétně obyčejná tenká balíková bílá izolepa šíře 5 cm s černým potiskem www.armyshop.cz.) Tedy výpary z barvy z potisku izolepy vrstvu rozpustily a smýkání po povrchu této izolepy v pouzdře vrstvu odstranilo, takže teď koukám přes matný flek několik mm krát několik mm. Tedy šlo o mou chybu, a do pouzdra teď dávám brýle už jen "skly k sobě a konci stranic nahoru" . A i v optice mě mohli varovat. Mám podezření že tedy antireflexní vrstva těchto levných skel je nejen citlivá na oděr ale že po narušení výpary některých chemikálií je její konec ještě třeba 20 krát rychlejší.... Takže taky bych radši měl skla bez antireflexní vrstvy. Držím palce, a napište jak jste dopadl!