Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bios

Prosím o pomoc,
byl jsem nucen fleshnout bios na desce K9N Neo V3 z důvodu nízké frekvence cpu.
Po zakoupení nových komponent
MSI-K9N Neo V3, AMD X2 4200+, 2x 1GB Ram, GF 8600GT, Mechanika LG, Skříň Eurocase s 400W Fortonem
jsem Pc sestavil, nainstaloval Win XP sp2 a potřebné ovladače a spustil 3D Mark 05. Výsledek 9639 bodů. Pak asi po půl hodině chodu, se mi zdálo jakoby PC zpomalilo, tak jsem test provedl znovu a jak jsem se divil, že jsem měl jen 5622. Po chvílí pátrání jsem zjistil, že procesor běží pouze na 1 Ghz namísto 2.2Ghz (Athlon X2 4200). Rychlost CPU jsem měřil v:

Sandra, kde to vypíše správný tip, ale v položce Speed je 1.01 GHz
Everest, kde to rozpozná tip procesoru, ale udávvalo to právě stejnou frekvenci 1,0 GHz
V 3D Marku 05 je to opět to samý. V položce system je CPU info, kde to udává frekvenci 1,0 GHz.
DirectX
Tento počítač – vlastnosti
V biosu to ale ukazovalo správně

Původní verze tam byla 2.0 a mě se povedlo tam dostat poslední verzy od výrobce
2.6. Hned v úvodu po restartu jsem si nastavil bios, jenže po uložení a restartu se nastavení resetovalo nápisem CMOS Checkumsum bad. na výběr mám pouze opět nastavení nebo loud deflout values. Po nastartování pc se aspoň ukázalo, že cpu už pracuje optimálně. V 3D Marku 05 to dalo 9618. Takže už jen vyřešit ten Bios. Kdo by jste cokoli věděli tak budu rád za každou radu. Dík

Bude-li to pokračovat, tak rovnou vyměň baterku, dvacet korun tě nezabije.
Předpokládám, že hodnoty v BIOSu máš pro procesor a RAM nastaveny OK
a nic nemáš přetaktováno. Pokud by ani výměna baterky nepomohla,
můžeš zkusit pustit o chlup více napětí do železa. Není taky vyloučeno,
že se ten nejnovější BIOS zase až tak nepovedl, to se uvidí...

Hodnoty mám ok, a procik jsem netaktoval. Baterku jsem taky skoušel měnit, ale je to furt to samý. Fleshnul jsem tam i starší verze , ale chová se furt stejně. Asi to vzdám a zkusím tu desku reklamovat, vždyť je nová a v záruce. Už jsem se prodejce ptal co s tím a právě mě poradil fleshnutí biosu. No a takhle to dopadlo.

Reklamace bude nejlepší. Ještě si zjisti, kolik voltů potřebují RAMky
a zkus do nich pustit o desetinu voltu více. Časování je OK? FSB taky?
Můžeš taky zkusit pustit do chipsetu o dvě setiny voltu více.

Při reklamaci se připrav, že to bude trvat i 30 dní.
Osobně jsem viděl reklamaci zdroje sluchátek, kde reklamující
přesně sdělil závadu, prodavač přinesl jiný zdroj a vše jelo OK.
Stejně to trvalo 31 dní, no hnus.

1. nastavit v BIOSe spravne FSB
2. skontrolovat to pri zatazi (napr. prime95) je mozne ze mas zapnuty speedstepping a ked to nic nerobi tak sa to podtaktuje. Skontrolovat aj ovl.panely - sprava napajania - profil nastav na desktop (resp. "stolny pocitac" alebo co to tam je), vtedy by nemal robit speedstepping. Prip. skus v BIOSe vypnut cool&quiet alebo do Win nainstalit cool&quiet ovladac pre athlon (najdes asi na webe vyrobcu dosky).

P.S. jo k tomu BIOSu skusit vypnut z 230V a prehodit na chvilu jumper clear CMOS, potom nazad (skontroluj podla navodu ze je v spravnej (default) polohe), zapnut a v BIOSe skusit load defaults a save & exit. Ak to nepomoze a po restarte bude cmos checksum error tak to reklamuj.