Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak najít příčinu krátkodobých výpaků sítě?

Zajímavá otázka. U 2 konstruktérů z 10 dochází k tomu, že 1x za 1 - 2 týdny není třeba na 30 - 60 vteřin dostupné síťové úložiště ( NAS ). A pak se to samo spraví a zase to jede. U jiných PC tento problém není. U těchto 2 konstruktérů problém trvá dlouho, ale nikdy současně. Nyní už oba mají jiná PC. Problém zůstal v těch místech kde byl kdysi, bez ohledu na to, které je tam pc. Kabely k PC vyměněny už několikrát.
Měřákem jsem kontroloval rozvody/NET, ale nepodařilo se mi nic zjistit. Rozvody dělala PC firma.
Viděl jsem to na vlastní oči. ( Jen aby někoho nenapadlo, že si kolegové dělají srandu )
Ve stejné době na ostatních PC je všechno dostupné.
Jak sledovat, co se děje na těchto 2 PC? Zavirované nejsou.

Které aktivní prvky jsou mezi konstruktéry a NASem? Nějaký switch?
Jsou na stejném segmentu sítě jako konstruktéři i jiní uživatelé, kterým to nedělá?
Co poskytuje v síti přidělování IP adres? Už jsem se setkal s tím, že nějaký dobrák na routeru nastavil 60minutový interval a spolehlivě to pravidelně odpojovalo síť.

Switch HP ProCurve 1800-24G
Ano. Celkem 7 PC a projevuje se to u 2.

Router a DHCP:
Model ZyWALL 2 Plus
Bootbase Version V1.12 | 12/20/2007
Firmware Version V4.04(XU.1) | 04/18/2008
Up Time 508:26:15
System Time GMT+01:00 DST
Device Mode Router

před pár dny jsem měnil kabely kolem routeru. Proto UpTime jen 508 hodin

A můj pc je taky ve stejném segmentu. IP adresa 192.168.1.78 viz obr.
Dělám kancl. práci s celkem velkým množstvím účetních dokladů a jiných uložených na NASu. Domnívám se, že pokud by to nastalo u mě, tak to zpozoruji.

Všechny PC jsou Win7 64b. Všichni konstruktéři používalají SolidEdge ST7.
Všude antivirus ( jen antivirus ) Eset.

Siet ako taka asi nebude mat problemy. Zrejme obcas nefunguje len pristup na ten NAS. To sa bude tykat zdielania suborov podla nejakeho protokolu, najcastejsie SMB a z toho by sa dalo asi vychadzat. Ked uz si sa dal do takeho podrobneho testovania siete neurobis nic spatne ak si nastudujes ako funguje protokol SMB. Byva tam problem s prehadzovanim "Master browsera", ktory moze robit ktory-kolvek pocitac na sieti a moze to blbnut to pri vypinani/restarovani. Aby sa obmedzil vyskyt tohoto problemu je vhodne aby server (NAS) bezal neustale 24/7 a neprepinal sa do nejakeho setriaceho modu.

Kdysi jsem zkoumal něco podobného v jedné domácí síti.
Pomohla až výměna kabelu mezi Switchem a PC.
Byl to normální kupovaný CAT5E kabel se zatavenými koncovkami, ani ten tester nehlásil nic podezřelého.
Těžko říct, co tam bylo... někde nějaké vychýlené vlákenko mědi? Fakt nevím. Ale výměna pomohla.

Zrovna teď se mi přihodila na mém počítači divná věc.
Posílal jsem malý mail.
TB se zamyslel a napsal, že ztratil spojení se smtp.gmail.com.
Okamžitě jsem pustil příkazový řádek dal ping -t na bránu. Odpověď byla asi 5x 400 - 800 ms.
Spustil jsem podruhé příkazový řádek a ping na síťovou tiskárnu byl pod 1 ms. A mezitím se opravil sám i ten ping na bránu ( Zyxel Zywall ) na dobu menší než 1 ms. A teď už zase všechno jede.

Ode mě k tiskárně je to kabel 2m do zásuvky na zdi, odtud ve zdi do 1. patra do rozvaděče na patch panel, a krátkým kabelem do toho HP 24 port switche. A zase zpět k tiskárně u mě v místnosti Konica Minolta C200 s portem 100Mb.

Ode mě k bráně je do toho switche HP24 port, kabelem v zemi mezi budovami a přímo do Zywallu v malém rozvaděči. ( kabel je v hadici, je venkovní tlustý modrý. Kdyby byl potřeba přesný typ, dohledám ve starých objednávkách )

Kdyby se to neprojevovalo jen na pár vteřin. Někde na něco sáhnu a pak několik týdnů čekám, jestli problémy pokračují.