Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chybí požadovaný oddíl jednotky

Dobrý den,

píši znova podobný dotaz ohledně recovery ve Win 8 (nyní 8.1). Aniž bych chtěl, tak se mi ntb. upgradoval na 8.1 a já zjistil, že se asi nedá dostat zpět. Neexistuje nějaká možnost jaķo ve Win 10, kde se dá vrátit k původnímu systému? Já chci ale z Win 8.1 na 8.

Chtěl jsem použít recovery, ale samozřejmě po upgradu přestala fungovat "chybí požadovaný oddíl jednotky". Netušíte, co se mohlo stát? Prozíravě jsem si před nějakou dobou poznamenal ID všech oddílů a přesně velikosti - všechny oddíly jsou netknuté.

Děkuji

Tu mám, ale jedinou, když byl ntb nový. Takže o systém nepřijdu, ale budu muset zpátky kopírovat tera dat a instalovat programy. Což o to, ta anabáze se dá přežít, ale budu muset používat Win 8, protože novější OS se nedá vrátit zpět a já mám hrůzu z toho, kdyby mi někde v terénu přestal fungovat, aby byl obnovitelný.

Proto bych chtěl vrátit Win 8 bez ztráty dat. Mimo to, vznikla nová složka v rootu systémového oddílu Windows.OLD, takže z toho usuzuji, že by to nějak mělo jít, neboť se zálohoval.

(první odpověď byl žert, to by ses neptal)

když si značíš velikosti oddílů, máš jich asi několik.

budu muset zpátky kopírovat tera dat

proto bych nečekal, že máš uživatelská data na systémovém disku - úmyslně, aby nešla udělat záloha.

místo vracení jednoho nepovedeného systému na jiný ještě nepovedenější: nejde prostě upgradnout na w10 a nechat ten shit už být?
samozřejmě předtím odsunout data na zvláštní oddíl a zmenšit systémový disk, aby šla konečně udělat průběžná záloha?

windows.old - někde na to bude vracecí zástupce, ale mrchosoft vždy vynutí upgrade a na vrácení nechá jen týden nebo měsíc, pak to přestane fungovat.

Win 10 mi skutečně dost nesedl. Nefunguje tam pár programů, co používám. Nechápu třeba, proč nemohu při instalaci pojmenovat PC jak chci. Místo toho je tam nějaká random vygenerovaná směsice znaků. A následně se nechci babrat s konfigurací (instalace driverů).
Ta možnost na to vrácení není tam, kde je v případě Win 10 tj. Nastavení - Obnovení - Obnovení předchozí verze. Netuším, kde bymohla být.

Teď mi není jasné, jestli myslíme totéž, ale nevadí. Název se samozřejmě dá změnit potom, ale je to zase babrání navíc.

Jinak asi to nebude problém jen v mém případě, ale děje se to vždy default.aspx?consultanswers=1
I tak mám ale dojem, že jsem kdysi Win 8.1 normálně na Win 8 obnovil. Skutečně by mě zajímalo v čem je ta záludnost ukrytá.

No nic... Jdu obnovit disk a pak dám bacha na aktualizace.

Recovery by ti ale tiez vsetko vratilo na vyrobny stav, takze nechapem o co sa snazis.
Win8.1 je bezproblemovy, nechapem naco chces ist nazad na nejake nepodporovane W8. Nerob nic. (resp. urob si zalohu/bitovu kopiu apod na nejaky USB stick apod a ked ti prestane pracovat tak to obnovis zo zalohy. Recovery rozbehat sda da ale to je cinnost mozgova a hodne komplikovana a popis presahuje moznosti prispevku tu).

Win 8 ani 8.1 mi nevadí, ale chci mít možnost bezproblémové obnovy.

Vím, že zprovoznění recovery je složitější (opravoval jsem jednu na Win 7, kde nesedělo ID oddílu obnovení). Problém je v tom, že v mém případě ID a velikosti na bajt odpovídají původnímu rozvržení od výrobce. Není se čeho chytit - není co opravovat.

Ano GUID (já psal zkráceně ID, ale jedná se o GPT, takže GUID) odpovídá původnímu u každého oddílu, jak jsem psal - překontroloval jsem to, proto nechápu, kde je problém.

Když už tam ta recovery je, tak by snad měla fungovat, ne? K čemu je pak takový balast. Má to 30 GB a je to k ničemu.

Nepytal som sa na nejake puvodni, ale na typove GUID. To je prvy predpoklad. Neviem jake guid kontrolujes a jak, ale pisat ze vsetko je dobre a nefunguje nema vyznam, keby bolo vsetko dobre tak to funguje.
Odiiely maju a) typove guid, to musi byt podla tabulky viz vikipedia. A b) ma particia svoje vlastne jedinecne guid, to ma byt jedinecne a suhlasit so zaznamami v bcdedit. Ked tieto dve veci su splnene tak to funguje, ale neodpovedal si ani ze kedy kto ti pise ze partition not found.

GUID i typ oddílů jsem překontroloval, to jsem již vícekrát zmínil výše.

Pak jsem kontroloval BCD soubory v oddílu recovery a systémovém oddílu. V recovery bylo netknuté - nechal jsem ho být. Na systémovém oddílu bylo úplně odlišné (GUID u recovery), tak jsem ho nahradil původním, které jsem extrahoval ze zálohy. Systém nabootoval zcela bez problému. GUID pak odpovídalo, ale recovery hlásila pořád stejnou chybu.

Kdysi se mi dva krát povedlo upgradovat systém, že pak šel obnovit pomocí recovery. Skutečně nevím, k čemu tam dochází nebo jestli je nějaký fígl odkud se upgrade spustí (např. z DVD, virtuální disk, rozbalené ISO na disku).

Každopádně Vám zatím děkuji za příspěvky.

A to guid disku si kontroloval jak?
Guid systemoveho oddielu si kontroloval jak a s cim a obe guid?
Ja neviem co tam kontrolujes, ked len pises ze si cosi kontroloval a ja neviem co si kontroloval, tak sa na to neda nijak reagovat. Uz to nechaj tak. Skus to upgradovat na W8.1 cez windows update (vlez tam daj vyhladat updaty a nainstaluj a tak dokolecka, neviem ci to je KB2919355 ci ktore), to snad neposaha oddiely, jak si to predtym upgradoval?

GUID disku přes příkazový řádek ve Win.

GUID oddílů kontroluji přes linux jednou recovery utilitou, kterou mám odzálohovaný starý počítač. Jsou tam naprosto všechny údaje o disku a oddílech. Pak je tam zobrazen typ oddílů (GPT/MBR) a dále pak typy jednotlivých oddílů (GUID => dlouhý shluk znaků oddělený na dvou nebo snad třech místech pomlčkami) a GUID konkrétního oddílu, které se pochopitelně liší u každého oddílu a je stejného formátu.

Posledně jsem zkusil upgrade přes update a recovery to dojebalo stejně.

A to recovery spustas z windows, alebo preco to pise hlasku cesky?

... urob si trebars sektorovu zalohu celeho GPT aj protective MBR (prve XY sektory) a potom ich porovnaj binarne. Hdat na dialku mi je tazko to by som musel vidiet vsetko co tam vypisuje bcdedit aj vsetko ostatne. Win ma nastroj diskpart, nemusis bootovat linux (na kontrolu oddielov, oni maju aj nejake vlastnosti a zhlavy neviem co vsetko je to v diskparte vsetko).

A porovnal by som cely recovery oddiel subory podla obsahu, ci tam nieco neposahal. On teoreticky moze nieco posahavat aj na recovery oddieli nejaky subor zhlavy neviem co vsetko tam je to vidim ked to mam pred sebou... V recovery oddieli byvaju aj scripty ktore pripravuju oddiely, a tam vidno vsetky prikazy ktore spojazdnuju recovery. Si to pripadne mozes najst a studovat niekedy (subory sa daju zobrazit tak ze sa prida pismeno pomocou diskapart (assign letter ci tak dajak viz google)

Hlášku píše česky, protože je celý systém lokalizovaný do češtiny, to je asi v pořádku. Soubory jsem již také kontroloval. Porovnával jsem je se zálohou.
Je to skutečně možná bezpředmětné, protože najít to nějaké kurvítko, které tam je, by bylo asi na dlouho, byť mě to štve.

Keby ten oddiel nevedel najst BIOS, tak by ta hlaska nebola cesky.
Takze ti nabootuje nejaky bootloader ceskych windows, ktory vie ze ma skocit na BCD recovery, a tam ti nesuhlasi ID. Pytam sa ci to hlasi ked mackas recovery klavesu, aby som vedel ci to hlasi bootloader, alebo ze ci to hlasi ked nieco klikas vo Windows, aby som vedel ci to hlasi nejaka debilna aplikacia vo Windows.
Neni to nadlouho, len to treba skontrolovat, vypis bcdeditu a vypisy diskpartu.
(a idealne aj najst si tie skripty v recovery oddieli a pozret tam vsetky commandy co robi ked vytvara oddiely, ale nemyslim si ze to je nutne, ale nevidim ti na to)

Nevím, jak svým přístupem ovlivním funkci recovery. Kdybych to chtěl řešit pomocí záloh, tak se tady neptám. Já řeším funkci recovery od Win, resp. její funkci po bezproblémovém upgrade.

Výše jsem na Vás zacílil dotaz ohledně Acronisu, který jste několikrát vychvaloval. Zajímá mě, jestli při obnově disků/oddílů náhodou také neprovádí něco jako automatickou obravu GUID oddílů nebo úpravu - "opravu" BCD?

záznamy v bcd nemám potřebu kontrolovat / opravovat, když přenos image na druhý disk s acronisem funguje.
když chci při obnově na jiný disk získat stejné id disku, ať to korektně nastartuje, má na to acronis zatrhávátko.
boot cd k trvalému vyzkoušení: http://dl2.acronis.com/s/AcronisTrueImage2016.iso

boot flashka jde bohužel udělat jen z nainstalované (koupené) verze, nebo snad s rufusem, nebo s chytrou krabičkou typu zm-ve300.