Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Reinstalace software + přidání dalších SW

Ahoj,

mám počítač Asus X550LN s orig. W10 Home. Pc je po záruce. Chtěl bych rozdělit svůj disk na 3 oddíly se 3 systémy, kde:
1. oddíl - Widows 10, 750 GB
2. oddíl - Windows xp, 125 GB
3. oddíl - Linux (který?), 125 GB.

Zálohu disku pro případně nezdary si umím udělat sám, chci se jen zeptat, jak rozdělit disk na 3 díly a jak nainstalovat všechny systémy tak, aby fungovaly (a abych měl oficiální W10, ztratil jsem klíč, který byl původně na W7 a updatoval jsem si to). Co se týče linuxu, tak bych chtěl takovou verzi, aby se na něm šlo postupně učit, ohledně linuxu jsem naprostý nováček.

Kdyby Vás ještě něco zajímalo, napište, rád odpovím na všechno.

Předem děkuji za rady a případné odkazy na články, jak tuto věc provést.

klíč k w10 má tvůj hw uložený u m$, snad se dá i vyčíst: nirsoft produkey.
rozdělení disku se dělá partition managerem: https://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html
ale nevím jak je bootloader w10 kompatibilní s cizími systémy, ani to nechcu zjišťovat. v ideálním případě bych w10 učitě instaloval později než xp.
co se týká bootování, jsou xp dost jednoduchý (tupý) systém. začínám vidět spíš problémy bez řešení.
pro jistotu si ověř, že disk není typu gpt.

čutňákama se nezabývám, i když na správu je to lepší systém než windows.

k velikostem oddílů: všimni si, že 1tb disk má 931gb.
bo 1024.

Zlé riešenie. V každom prípade ti chýba ešte jeden logický oddiel na predmetnom pevnom disku určený na zálohy, zálohy oddielov so systémami spravené pod WinPE či Linuxom, na doklady, maily, usw. Takýto oddiel má svoje objektívne výhody a opodstatnenie. Aspoň máš dáta a zálohy vždy po ruke, nemusíš sa onanovať s nejakým externým úložiskom, NAS, fleš, hdd, apod.
Ak sa jedná o x64 bit. systémy, pri ktorých začneš inštaláciou W10, je nutné mať oblasť oddielov GPT lebo sa vytvára jeden systémový, aktívny oddiel (cca350MiB) spoločný pre všetky zavádzače. Pri MBR je dovolené maximum mať iba štyri primárne oddiely, z toho je jeden aktívny.

https://www.linux-mint-czech.cz/2016/02/jak-nainstalovat-linux-mint-v-pocitaci-se-systemem-windows/
Pozor v prípade Linuxu na Grub, ale to určite ovládaš, ak sa púšťaš s vyhrnutými rukávmi do tejto transakcie.

Na samotné systémy ti bohate stačí max. 60GiB s rezervou, už aj pre swap a hiberfiléčko v koreni oddielov.

Po rozdelení disku nezabudni na zarovnanie oddielov (align partition), aby si nestratil výkon PC pri postupnom inštalovaní SW, čo býva tiež základným kameňom úrazu pri nespokojnosti s rýchlosťou mašín.

Napr.: https://superuser.com/questions/393914/what-is-partition-alignment-and-why-whould-i-need-it
-----
WXP-NT SP3 je prehistorická vykopávka, ak nemáš sakra dôvod a robíš to z nostalgie a len preto, že si vlastníkom licencie, je na PC úplne zbytočný. Radšej si nacpi W7 x64 vedľa desiny a Linuxu. Sedmu aktivuj nejakým daz_loader apod., prežiješ to.