Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Porucha UPS (APC)

Mám 1000VA APC (Smart-UPS).
Má deset let, před třemi roky jsem měnil baterie (neorigo).
UPS nemám připojeno na nějakou aplikaci v PC, žádný USB/sériový kabel, žádné "power chute". Prostě jen jako pasivní "držák" proudu a "vyhlazovač" napětí.
UPS je zapnuta prakticky pořád (vypínám jen při dlohoudobější nepřítomnosti), PC jede 12 a více hodin denně.

Z ničeho nic se rozblikaly všechny diody na předním panelu a PC se vypnul (jak při výpadku sítě bez UPS).

V manuálu se píše:

DIODY LED NA PŘEDNÍM PANELU SE POSTUPNĚ ROZSVĚCUJÍ A ZHASÍNAJÍ

PROBLÉM A MOŽNÁ PŘÍČINA
Jednotka UPS byla dálkově vypnuta
pomocí softwaru nebo doplňkové
karty.

ŘEŠENÍ
Žádné. Jednotka UPS se automaticky znovu spustí, jakmile se
obnoví dodávka z veřejné sítě.

Nic takového nemám a nevedu. Co s tím? Může odcházet elektronika UPS? Může se to "odcházení projevovat" takto nelogicky?

Odpojil jsem PC od UPS a nastartoval UPS bez ničeho. Po chvíli dtto, opět vše bliká.

Vzadu na UPS je jakási "spojka", má se při přepravě odpojit (přeruší se kontakt s baterii, "konektor baterie"). Tak jsem to rozpojil a zase zapojil. Připojil jsem UPS na jiný (záložní) PC, spustil, PC běžel asi hodinu, UPS v klidu, PC jsem vypnul. Odpojil jsem ten druhý PC, UPS jede bez zátěže (tedy není vypnutá), vše se zdá OK. Hlavní PC (z něho teď píšu) mám teď nechráněn, což mě znervózňuje..

edit: a jak ti píšu, opět se UPS rozblikala. Několik off/on, bliká pořád. Jednou chytne, po chvíli zase blikání. Asi je cosi kaput.

Manuál přikládám.

Elyty = elektrolytické kondenzátor, který postupem času ztrácí svoji kapacitu a znemožňuje funkčnost další části zařízení. Elyty se poznají podle nákresu polarity na jejich pouzdře - je tam nakreslený "mínus" (součástka je pólovaná).

Osobně bych to tipoval na kondenzátory okolo řídících švábů (integrovaných obvodů).

Ještě bych zkusil UPSku komplet vypnout, tj. odpojit napájení i baterku, nechat vybít kondíky a pak zkusit znova. Je možné, že ten mikrokontrolér je v nedefinovaném stavu a restart mu "domluví".

Nicméně s ohledem na stáří bych to spíše viděl na ty kondy.