Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Notebook se sám vypíná

Dobrý den, tento problém se poprvé objevil tento týden a stává se stále častěji. Jedná se o samovolné vypínání notebooku při vyšší zátěži. Zejména během hraní her. Notebook se sám vypne během používání a to naposled i po 15 minutách hraní. Konkretně u her Counter Strike Global Offensive nebo Euro Truck Simulator 2 (hraju nejčastěji). to a spousta jiných her mi nikdy nedělaly problém, hrát je na přijatelné úrovni zážitku. Problém probíhá následovně: zhasne displej a zastaví se ventilátor. Vypadá to jako by vypadl elektrický proud v domě...:)) Sám počítač už nenaskočí, tedy dokud opět normálně nezapnu, pak se spouští úplně normálně. Četl jsem že to může být: hardwarem: deska, zdroj (u desktopu, u notebooku nvm jak je to se zdrojem - během hraní musí být notebook zapojen v el. síti), nebo problém v biosu nastavení max teplot, teploty cpu nebo gpu. Procesor jsem měřil v Core Temp (max 85 stupňů při vytížení). Zkoušel jsem i testy ve FurMarku Gpu max pod 90 (87-88 stupňů). Nevím kolik by to bylo po delší době, ale jelikož se mi to naposled stalo i po 15 min, tak je to jedno....

Notebook:
Lenovo IdeaPad Z51-70
Win 10 64 bit
Intel Core i5 Broadwell 5200U 2,2 gh x2
Ram 8 Gb DDR3
Gpu: AMD Radeon R9 M375 2gb

Notebook mám teď rok a půl, záruka vyprší až někdy v březnu 2018, stejně asi pude na servis. Chci se jen zeptat na vaše názory, popř. zkušenosti, nebo jak by jste postupovali vy. Díky za odpovědi :-)

Ked uz si ho rozoberal tak ti to nemusia vyreklamovat.

Vseobecne tazko povedat preco sa nieco vypina, ak mas v prehliadaci udalosti potom po znovuzapnuti kernel power error, tak sa to vypina hardwarovo nasilne, to je potom HW problem, kondiky/menice, alebo vseobecne naprd elektronika. Baterku mas vlozenu v notebooku dufam aby to buffrovalo pripadne nahovno konektor zdroja?

(... alebo keby to vypinal nejaky SW alebo powerbutton event tak nebude v prehliadaci udalosti kernel power error. To si pozri.)

To ja neviem ja mam fanless notebook, prave preto aby som sa s tym nemusel srat, notebook mam na pouzivanie a ne ako zvieratko tamagotchi :D Ale si myslim ze 2roky by to mohlo vydrzat bez cistenia (napr. kedysi ked som mal vetrakove tak som to tiez nikdy nemusel cistit). Ale tak uvidis ja neviem nie som posudzovac reklamacii (ale skor sa ta budu snazit odbit ze sa im to neprejavilo, a daju Win na povodny stav z recovery). mas teda v prehladaci udalosti jaky error presne?

Kernel power chyba 41 znamena ze sa to vyplo nasilne, t.j. nejaky HW problem. Slovo kernel je v tom nepodstatne :)
Mozes skusit nastavit energiu na maximalny vykon a v biose alebo v energii vypnut CStates ci sa to bude vypinat aj potom, ak ne tak su nahovno menice/kondenzatory.

CStates najdes len v biose alebo nikde, ak to tvoj OS nema v energii podrobnych nastaveniach. Nepoznam zhlavy nejaky tvoj OS.
Zatial este nikto netusi preco sa to vypina, tak ani nemoze vediet ci to ide opravit. Problemy s napajanim sa opravit moc nedaju, mozes vymenit dosku, ale moze to byt aj prehrievanim niecoho co ma doliehat na chladic a nedolieha trebars nejake tranzistory menicov, ja neviem co tam urobil tvoj vyrobca. Skusil by som preistotu recovery na vyrobny stav ale W10 sa zas zaktualizuje komplet to sa tazko testuje s W10, idealne by bolo zistit ci sa to vypne aj s inym os (live linux apod), ked je to ale uplne nahodne tak to je loteria to sa blbo diagnostrikuje. Mozes to reklamovat ale tazko povedat co s tym budu robit.

Díky za tipy, čistil jsem to sám vždycky, naposled asi před rokem (nevím přesně). Poprvé to začalo zlobit někdy před 14 dny, tak mě napadlo, že je asi na čase znovu vyčistit (prachu na ventu nebylo pomálu) jenže problém nepřestal tak mě to trklo, že to tím prachem není.
Jinak s tím win10 je to těžký no, ty jejich aktualizace - který přinesou víc škody než užitku....už jsem sem na poradnu psal s tím zvukem od Dolby. A furt něco. Hlavně že přidávají nějaký nový aplikace (creators pack) atd. co člověk ani nepoužije.

Pozri si preistotu historiu aktualizacii win, neviem kde to ma W10 a ci su tam vypisane aj updaty ovladacov (teoreticky by nejaky novy ovladac mohol nejaky menic pretazit alebo co ja viem co). Prip. nebol vtedy ntb mechanicky namahany alebo narazy apod.? Skus pripadne mozno aj obnovit Win z recovery (klavesa po restarte zavisi od vyrobcu) a neupdatovat (bez lan a bez wifi) ci sa to bude prejavovat aj tak

Tak těďka jsem zkusil hrát (přepnul jsem v nastavení napájení v ovládacích panelech na režim ,,vysoký výkon´´, předtím tam bylo ,,rovnováha´´). Hrál jsem přesně hodinu a nevyplo se to. Že by pomohlo tohle?

Teploty procesoru: (během hrání v červeném ohraničení) je to moc/málo na notebook, bývalo to tak si vždycky.

https://ctrlv.cz/u3qL

Ještě to zkusím testovat - hrát třeba delší dobu.....atd. fakt jsem z toho jelen, kdyby to bylo tím, tak proč to dřív nedělalo?? Že by nějaký softwarový glitch..

Ten chladic urcite sedel dobre nebolo tam nic ulomene nejaky uchyt alebo nieco podobne? Tazko povedat co tam je blbo, ten chladic na com vsetko je pripevneny co vsetko chladi? Aj nejake tranzistory? Neni prach aj niekde mimo chladica u DC menicov? Ocistil si vsetky otvory? Nepouzivas to nahodou v posteli/na nejakom vankusi ze by bol zapchaty spodok NTB? Ono sa to moze vypnut aj ked sa prehreje nejaky DC menic apod, a to nevidis v meraniach teplot CPU ani GPU.

ne ne a zase ne, používám na stole, ten problém mě postihl ještě před tím něž jsem do toho vlezl, tak nevím. Ptáš se mě jako bych tam něco způsobil já. Jinak nevím co to chladí, nějaký tranzistory nebo co, nevím o čem mluvíš, hodím ti sem screen jak to vypadá okolo toho ventu, jestli z toho něco vykoukáš...

https://ctrlv.cz/apFZ

Jestli to vypíná nějakej blbej drátek co se přehřívá tak je to u notebooku za 16 litrů fakt kvalita.....Lenovo, člověk si nevybere....

pokud to je čistěné i v tom místě co jsem označil, potom...

Problém probíhá následovně: zhasne displej a zastaví se ventilátor. Vypadá to jako by vypadl elektrický proud v domě...:)) Sám počítač už nenaskočí, tedy dokud opět normálně nezapnu, pak se spouští úplně normálně.

...už jen hw vada na základní desce, tipoval bych nějaký napájecí měnič.