Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Modra obrazovka - ruzne chybove hlasky

Ahoj,

mam Windows 10 a uz delsi dobu mi znicehonic umira system na modrou obrazovku. Problem je, ze zobrazena chybova hlaska je temer pokazde jina, takze nevim, kterym smerem se ubrat. Mam podezreni, ze by to mohl byt disk, protoze mi to jednou za cas pri zapinani PC zahlasi "Disk read error". Ale po restartu vse jede v poradku.

Mam dva disky:
1. Par let stary WDC WD20EARX-00PASB0 ATA na kterem mam data
2. Novy Samsung SSD 850 EVO 250 GB ATA na kterem mam system

Prikladam screenshot minidumpu, kde muzete videt, jak mi to pada.
Mate nekdo predstavu, kde by mohla byt chyba?

Diky za rady.

Ked je to vzdy ina tak ano je to HW zavada, ale skor tipujem na vadu v RAM systeme, jak na disk.
Ale disk read error je tiez zle, skus najprv vymenit SATA kabel, najprv jeden za treti, ked nic tak druhy za treti (nepredpokaldam ze by boli vadne oba aktualne).
Povrch mechanickeho disku si mozes aj otestovat v HD TUne sekcia error scan, odskrtnut quick. Do biosu preistotu daj load defaults a save&exit. Ak mas viac RAM modulov testoval by som to po jednom, a aj v roznych slotoch.

RAM sa da otestovat nabootovanim z memtest86+ media, alebo napr. ak mas viac modulov tak skusat RAM po jednom a skusat aj v roznych slotoch, ze ci to niekedy ide stabilne.
Vseobecne ale nestability mozu byt sposobene aj zakl.doskou alebo zdrojom apod., rozne zavady typu naprd kondenzatory alebo niekde studenak alebo nalomena doska apod.
(... mozes skusit v BIOSe aj RAM podtaktovat na nizsiu frekvenciu alebo aj vypnut cstates a EIST u CPU ak toto pomoze tak je problem v napajani na doske/zdroj apod. Alebo najprv len load defaults a save&exit do BIOSu nech sa pripadne zrusia nejake pretakty)

Chybové hlášky umí prohlížet BlueScreenView od NirSoftu, zaměř se na sloupec "Caused by driver". Ale různé hlášky opravdu spíš znamenají HW problém.
Stáhni si CrystalDiskInfo a pošli sem screeny S.M.A.R.T. statusů obou disků.
Pokud to bude OK, otestuj RAM programem Memtest86+: stáhni ISO -> vypal na CD/nahraj na flash -> nabootuj -> nechej více průchodů, ideálně přes noc.

Reinstal Windowsů nepomůže, protože to padá na jádře Windows (ntoskrnl) a chyba je skoro pokaždý jiná. To vše nasvědčuje tomu, že chyba není v SW ale v HW.
Když výměna zdroje nepomohla, tak jako další otestuj RAM - viz první posty od MM..
Když bude OK, tak už zbývá snad jen výměna základní desky...