Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Monitor na úpravu fotek

Po nedávném úspěšném sestavení PC pro rodiče prosím o další radu. V průběhu práce na sestavě se začal objevovat problém s mým monitorem. Nechce se zapínat a občas zčerná. Má už na to asi nárok, jelikož se jedná o tento: 22" LCD LG L226WTQ-SFL226WT který byl zakoupen 19.9.2007.
Prosím tedy o radu ohledně výběru nového monitoru, protože se vůbec neorientuju v těch nových technologiích displejů.
Na PC nejvíce upravuji fotky. Nejsem ale profesionál jen nadšený amatér, takže určitě nepotřebuju super profi hi-tech monitor se sondou za desetitisíce, ale zase bych byl rád, aby se na tom dalo alespoň přijatelně pracovat s fotkama. Navíc porucha přišla v dost nevhodnou dobu, takže cena bude určitě značně rozhodující měřítko.
Z dalších činností provozovaných na PC bych ještě zdůraznil vizualizování ve 3DS Max, sledování filmů a sem tam nějaká ta hra (i když na hraní už je času pramálo a současná sestava už novější hry neutáhne). Fotky a Photoshop jsou ale určitě nejdůležitější.
Současný monitor má poměr stran 16:10, což mi přijde lepší než 16:9, ale možná je to jen o zvyku. Preferoval bych tedy 16:10, ale případně zkousnu i jiný poměr.
Určitě bych se díval po úhlopříčce 24", v případě přijatelné ceny i 27".
Pokud by měl nastavitelnou a otočnou nohu, bylo by to super, ale to už se asi pohybujeme v oblasti profi kusů a mimo můj finanční limit.
Když jsem u toho, tak počítám s cenou do 5k. Samozřejmě čím méně, tím lépe. Ale v případě, že by to mělo smysl, možná bych byl ochoten jít až na cca 7k.
Povrch displeje musí být rozhodně matný.
A pokud to pomůže rozhodování, tak přidávám ještě popis sestavy: Intel Core 2 Duo E6750 BOX; Gigabyte P35-DS3L (rev.1.0); Kingston HyperX Genesis 4GB (kit 2x 2GB) 1066MHz + 2x Kingmax 1024MB 1066MHz; MSI N650 1GD5/OC V1. Základ pořízen spolu s monitorem, takže už je to fakt stařeček, ale zatím šlape. Nicméně mám obavu, že mě nová sestava čeká ve velmi blízké budoucnosti. I tomu bych samozřejmě rád přizpůsobil výběr.
Zkoušel jsem tady hledat i ve dřívějších diskuzích, ale většinou se řeší monitory na hry, pro něž budou asi rozhodující jiné parametry.
Předem děkuji za jakékoliv rady a návrhy.
Jura

Díky za tipy. Líbí se mi ten BenQ cenou a tím, že má otáčecí nohu, což využívám dost často. Jen nevím proč, ale mám BenQ zafixovaný jako shit značku. Nejspíš proto, že od nich máme celkem mizerné monitory v práci. Je ale pravda, že šéf kupuje vždy to nejlevnější a ten nejlevnější monitor bude asi mizernej od jakékoliv značky.
Jen bych teda potřeboval ujištění, že s ním neudělám chybu. Nebo se vyplatí připlatit 1200,- a vzít tu 27" iiyamu?

To je pravda, ale pořád je to tisícovka navíc. To už bych asi radši vzal 24" 16:9 a ušetřil ještě víc. Doba je zlá.
Jinak větší plocha by se hodila na sledování filmů - často se díváme z větší dálky - nemáme televizi. U fotek mi menší rozlišení snad vadit nebude - na současném monitoru mám ještě menší rozlišení a taky to nějak zvládám. Je mi jasné, že čím více tím lépe, ale mám taky určité limity.
Díky za názor.

Tak mám BenQ24 VA a už šlape 5 rokem,určitě můžu tuhle značku doporučit dělaj kvalitní monitory za dobrou cenu,značka moc neznamená když většinou dělaj panely stejně jenom LG a Samsung a ostatní je od nich berou.Jestli iiyamu nebo BenQ je už na tobě iiyama je AH-IPS ten BenQ je IPS jenže co jsem to projížděl je to fuk a na jedno brďo jenom značení ať v tom je větší bordel...Dohledej si recenze na netu někde,jako vyplatí otázka za co ty prachy navíc kvalita bude stejná záruka taky,možná ta iiyama líp vypadá,ale i obrázky klamou.:-)

Když se mi dnes po dlouhé době podařilo zapnout monitor, tak jsem si vyzkoušel co nejčastěji dělám a došel jsem k názoru, že na fotky je poměr 16:10 lepší než 16:9. U filmů závisí v jakém poměru je stažený (většinou samozřejmě 16:9 nebo ještě širší), ale mám i vyjímky a dívat se na ně v pohodě dá i na monitoru 16:10. Čermé pruhy nahoře a dole mi tak moc nevadí. Na hry teď nemám téměř vůbec čas a ostatní věci se vždy přizpůsobí.
Nakonec jsem tedy objednal tento: https://www.czc.cz/dell-ultrasharp-u2412m-led-monitor-24/95043/produkt
Díky všem za rady a názory.
Jura