Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Monitor na úpravu fotek

Po nedávném úspěšném sestavení PC pro rodiče prosím o další radu. V průběhu práce na sestavě se začal objevovat problém s mým monitorem. Nechce se zapínat a občas zčerná. Má už na to asi nárok, jelikož se jedná o tento: 22" LCD LG L226WTQ-SFL226WT který byl zakoupen 19.9.2007.
Prosím tedy o radu ohledně výběru nového monitoru, protože se vůbec neorientuju v těch nových technologiích displejů.
Na PC nejvíce upravuji fotky. Nejsem ale profesionál jen nadšený amatér, takže určitě nepotřebuju super profi hi-tech monitor se sondou za desetitisíce, ale zase bych byl rád, aby se na tom dalo alespoň přijatelně pracovat s fotkama. Navíc porucha přišla v dost nevhodnou dobu, takže cena bude určitě značně rozhodující měřítko.
Z dalších činností provozovaných na PC bych ještě zdůraznil vizualizování ve 3DS Max, sledování filmů a sem tam nějaká ta hra (i když na hraní už je času pramálo a současná sestava už novější hry neutáhne). Fotky a Photoshop jsou ale určitě nejdůležitější.
Současný monitor má poměr stran 16:10, což mi přijde lepší než 16:9, ale možná je to jen o zvyku. Preferoval bych tedy 16:10, ale případně zkousnu i jiný poměr.
Určitě bych se díval po úhlopříčce 24", v případě přijatelné ceny i 27".
Pokud by měl nastavitelnou a otočnou nohu, bylo by to super, ale to už se asi pohybujeme v oblasti profi kusů a mimo můj finanční limit.
Když jsem u toho, tak počítám s cenou do 5k. Samozřejmě čím méně, tím lépe. Ale v případě, že by to mělo smysl, možná bych byl ochoten jít až na cca 7k.
Povrch displeje musí být rozhodně matný.
A pokud to pomůže rozhodování, tak přidávám ještě popis sestavy: Intel Core 2 Duo E6750 BOX; Gigabyte P35-DS3L (rev.1.0); Kingston HyperX Genesis 4GB (kit 2x 2GB) 1066MHz + 2x Kingmax 1024MB 1066MHz; MSI N650 1GD5/OC V1. Základ pořízen spolu s monitorem, takže už je to fakt stařeček, ale zatím šlape. Nicméně mám obavu, že mě nová sestava čeká ve velmi blízké budoucnosti. I tomu bych samozřejmě rád přizpůsobil výběr.
Zkoušel jsem tady hledat i ve dřívějších diskuzích, ale většinou se řeší monitory na hry, pro něž budou asi rozhodující jiné parametry.
Předem děkuji za jakékoliv rady a návrhy.
Jura

Díky za tipy. Líbí se mi ten BenQ cenou a tím, že má otáčecí nohu, což využívám dost často. Jen nevím proč, ale mám BenQ zafixovaný jako shit značku. Nejspíš proto, že od nich máme celkem mizerné monitory v práci. Je ale pravda, že šéf kupuje vždy to nejlevnější a ten nejlevnější monitor bude asi mizernej od jakékoliv značky.
Jen bych teda potřeboval ujištění, že s ním neudělám chybu. Nebo se vyplatí připlatit 1200,- a vzít tu 27" iiyamu?

To je pravda, ale pořád je to tisícovka navíc. To už bych asi radši vzal 24" 16:9 a ušetřil ještě víc. Doba je zlá.
Jinak větší plocha by se hodila na sledování filmů - často se díváme z větší dálky - nemáme televizi. U fotek mi menší rozlišení snad vadit nebude - na současném monitoru mám ještě menší rozlišení a taky to nějak zvládám. Je mi jasné, že čím více tím lépe, ale mám taky určité limity.
Díky za názor.

Když se mi dnes po dlouhé době podařilo zapnout monitor, tak jsem si vyzkoušel co nejčastěji dělám a došel jsem k názoru, že na fotky je poměr 16:10 lepší než 16:9. U filmů závisí v jakém poměru je stažený (většinou samozřejmě 16:9 nebo ještě širší), ale mám i vyjímky a dívat se na ně v pohodě dá i na monitoru 16:10. Čermé pruhy nahoře a dole mi tak moc nevadí. Na hry teď nemám téměř vůbec čas a ostatní věci se vždy přizpůsobí.
Nakonec jsem tedy objednal tento: https://www.czc.cz/dell-ultrasharp-u2412m-led-monitor-24/95043/produkt
Díky všem za rady a názory.
Jura