Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC skříň probíjí

Zdravim, nedávno jsem sem dával problém, že se mi restartovával počítač a nešel zapnout. Teď jsem nejspíše zjistil co s tím souvisí, ale nevím jak dál. Počítač normálně neprobíjí, když se ho dotknu nebo tak. Ale jakmile jsem k němu přiložil vodivý konec například nabíječky, která je zapojená do zásuvky, nebo kabelu od monitoru, který byl zrovna taky zapojený do sítě, tak jakmile jsem se dotkl koncem kabelu skříně, tak přeskočila jiskra a case kterého jsem se v tu chvíli držel mi dal menší šok. Takhle pokaždé když k němu přiložím něco zapojené do sítě. Od té doby jsem PC nezapínal, abych ho nepoškodil. Takže problém s restartováním bude nejspíš úzce spjatý s tímhle.

PC jsem dával do servisu a dělali testy na všech komponentech a nikde nezjistili problém. Vždycky když se mi začalo PC restartovat a nešlo zapnout, přivezl jsem jim ho opět do servisu a po prvním spuštění jim hned všechno běželo. Měli tam počítač 3 dny na testech a ani jedinkrát se nerestartoval. Pak když jsem ho vždycky přivezl zpátky k sobě, tak opět restarty... Zásuvky jsem měřil multimetrem a naměřil jsem 236V což je v pořádku, zdroj jsem kupoval nový, problém přetrvává. Komponenty jsou jak jsem říkal podle techniků v pořádku.

Nějaké nápady jak dál postupovat? Už mě fakt nic nenapadá.

Žádný z komponentů neni víc jak 3 roky starý, HDD je nový, zdroj taky.

Specifikace:

Seasonic s12 ii 620w
GTX 970
Z97m Pro 4
8 Gb RAM ddr3 (test paměti proběhl a nic s ní neni)
i5 4690k
Seagate BarraCuda 1TB

Ještě dodám že nic není přetaktováno. Díky moc

Čau,
Ohledně toho restartování, mám zkušenost když jsem byl na praxi v jednom IT servisu, řešil tam PC, furt se restartoval ale nám jel vpohode.

Později itak zjistil, že problém je vtom (snad to napíšu dobře, v el. se nevyznám) že síť kterou měla doma má kolísavé napětí, nám jelikož jsme to měli napojené na UPSku tak jsem měli pořád stabilní napětí to jelo vpohode.

Snad pomůže.

Díky za odpověď. Jo to už mi taky pár lidí řikalo no, jenže teď jak zjistit jestli je to opravdu tim, protože nechci kupovat za 2500 UPSko s tim, že to ve finále třeba ani nebude tim. Už takhle jsem zbytečně koupil nový zdroj za 2500 s domněním že to bude nejspíše tím, pak hard disk, protože se přehříval + jsem dal prachy za servis... Multimetrem kolísavé napětí asi změřit nejde co? To bych to musel zachytit zrovna ve chvíli kdy by to kleslo a to je nepravděpodobný...

Neviem aku staru mas elektroinstalaciu ani ci je dvoj alebo trojvodicova (a teda TN-C alebo TN-S) ale podla toho popisu by to mohol byt preruseny PE vodic niekde v rozvode. V pripade ze pouzivas nejaku predlzovacku mohol by byt preruseny PE vodic aj v nej a tak isto by mohol byt preruseny aj v samotnom kabli k pc.

Kdysi byl podobný problém - přes "zloděje" byla otočená fáze. Připojené další spotřebiče - monitor, tiskárna atd. jsou připojené do stejné zásuvky nebo prodlužovačky? Viděl jsem problémy když bylo PC připojené do jiného el. okruhu než LCD.

Tak zkutečně, PC jsem měl připojené do zásuvky a ostatní zařízení do prodlužovačky. Po připojení všeho do stejné prodlužovačky problém zmizel. Teď jen počkat jestli tento problém souvisel i s restartem nebo ne. Pokud se restart zase objeví, vemu PC ke kamarádovi a pokud u něj půjde, tak to bdue asi určitě tou sítí a koupím to UPSko. Díky moc za pomoc :-)

Taky vidím příčinu u elektroinstalace
Letošní zkušenost po nákupu prodlužovaček s ochranou:
CyberPower Surge Buster, přepěťová ochrana, 3 zásuvky a
Eaton Protection Strip 6 FR, 6x zásuvka
Problém - všechny zásuvky mají fázi ve zdířce pod kolíkem vpravo a v panelákovém bytu z roku 1975 je dvouvodičový elektrorozvod. Navíc u jedné z nich vypínač neodpojoval fázi, ale nulák.
Po předělání obou prodlužováků už dotek na kovovou skříň nebrní a doutnavká zkoušečka nesvítí.

Na Poradně se dozvíš že fáze a nulák je co se týká připojení spotřebiče jedno a to že časovače a dálkově ovládané zásuvky vypínají nulák je bez problémů, tak proč se divit tomu samému u prodlužovaček... :-)

Edit - což nekritizuji, jen že je to asi běžné.

Problemje na 99,9% v elektroinstalacii, konkretne asi v pospojovani vodica PEN.
V TN-C sustave je to smrtelne nebezpecny stav, odporucam velmi dobre prekontrolovat celu elektroinstalaciu az od elektromera. Ked ta kopla skrina, kludne sa mohlo stat, ze pri opierani sa o napr. radiator a manipulacii so skrinou to zabije.

To ci je faza napravo alebo nalavo je absolutne jedno, dokonca ani norma striktne neprikazuje zapojenie vpravo. Predlzovacky samozrejme MUSIA byt vzdy 3 vodicove, to platilo aj v dobach davno minulých. Ziadne dvojvodicky a podobne cuda. Vypinanie by malo byt cez obe pracovne vodice (N a L), NIKDY samozrejme nie vodic PE.

Restart moze byt tiez sposobeny zemnymy sluckami. To sa moze diat aj v spravne zapojených elektroinstalaciach ak su rozne zdroje signalu (napríklad pc ako zdroj, TV ako prijem) napojene z rozdielnych miest. Vznikaju tam urcite ubytky na ochranných vodicoch co sa nasuperponuju na signal. Tento jav je nepriemny, ale nie je nezbezpecny. Pri audio signáloch pocutelne ako sietovy brum. Viem si teoreticky predstavit, ze to moze restartnut pocitac, aj ked som sa s tym nestretol. Urcite ale koli tomu nikdy nic nekope, cize len touto sluckou to nebude.

Díky za odpověď. Už jsem problém vyřešil. Bylo to tím jak říkal Karel o něco výše. Měl jsem napájecí kabel od PC zapojený do zásuvky a ostatní ext. zařízení do prodlužovačky, takže jestli jsem to správně pochopil se tím prohodily fáze. Teď když je všechno zapojené do jedné prodlužovačky už se to neděje. Zatím jde PC bez restartu tak uvidím jestli to spolu nějak souviselo. Každopádně díky moc.

Měl jsem napájecí kabel od PC zapojený do zásuvky a ostatní ext. zařízení do prodlužovačky, takže jestli jsem to správně pochopil se tím prohodily fáze.

nemohly. prodlužovačky po pádu komunismu už skoro vyhovují normám a hlavně už nemění fázi. buď tam byla zapojená lidová tvořivost, nebo ještě stará bílá komunistická rozdvojka.