Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jakou grafickou kartu

Ahoj, chtěl bych se zeptat, budu kupovat novou grafickou kartu na hry, a potřeboval bych vědět, jaké jsou zhruba nejvýkonnější grafiky do PCI-E ke kterým se dá připojit CRT monitor s VGA, klidně i přes redukci z DVI. Nebo jak se to pozná na e-shopu? Tam píšou že má konektor DVI, ale už tam nepíšou jestli je v něm i analogový výstup nebo ne.
Kupovat nový monitor kvůli grafické kartě se mi nechce, tak doufám že je i jiná možnost.

Vzdyt jsem ti to psal v tom vlakne na herni poradne.

https://hry.poradna.net/questions/2706088-nejde-spustit-hra-wolfenstein-ii-chybi-vulkan-1-dll

Ale vysvetlim teda podrobneji:

V soucasne dobe jsem na CZC nenasel ani jednu herni grafiku, ktera by naprimo umoznovala pripojit stary CRT monitor. Umi to jen zobrazovadla typu GeForce GT710, ktera neni na hry.

Proc tomu tak je:

V dobe CRT zpracoval monitor analogovy signal. Grafika pracovala v digitalnim rezimu, ale pred odeslanim signalu na monitor se prevedl signal na analog.

Zmena prisla s nastupem LCD monitoru, ktere pracuji take digitalne. Prevod signalu digital na analog uz nebyl potreba a od te doby jde proste digitalni signal z grafiky primo do monitoru digitalne pomoci DVI, HDMI, DP.

Zaroven vyrobci grafickych karet ponechavali na grafikach i prevodnik digital-analog pro ty, kdo meli jeste CRT monitory.

Nekteri vyrobci LCD monitoru tam bohuzel umistovali i analogovy VGA konektor a signal pak byl na grafice preveden z digitalu na analog a v monitoru zpet z analogu na digital.

V predminule generaci grafickych karet se AMD rozhodla na grafice prevodnik vyradit a grafika tak jiz umela jen digital. NVidia udelala tento krok v soucasne generaci GTX10xx a jiz tam take prevodnik nenajdeme.

Ty mas dve moznosti, koupit si LCD s digitalnim vstupem nebo si koupit externi prevodnik signalu z digitalu na analog. Melo by to fungovat, ale jsou ruzne prevodniky s ruznou kvalitou a nekdy to proste zlobi, proto se to doporucuje pouzivat jen kdyz je to opravdu nutne a treba docasne nez koupis novy monitor.

Nic dalsiho na tom nevymyslis.

Nvidia to udělala až u té poslední řady, a co GTX 980, 970?

Na tech by melo byt osazene DVI-I, to znamena, ze prevodnik je integrovan a ze pripojis VGA monitor pres redukci.

A co koupit nějakou bazarovou dvoujádrovou (dvouprocesorovou) grafiku, ta by mohla mít výkon jako nová jednoprocesorová.

Nesmyslna uvaha.

A ten převodník, to je třeba tohle?

Ano.

---

Jedno upozorneni: v obchodech casto nerozlisuji mezi prevodnikem (prevadi digital na analog) a redukci (analog signal tam je vyveden a redukce analog signal posle do spravneho konektoru). Ty budes potrebovat v pripade koupe nove soucasne grafiky prevodnik, ale obchody to casto oznacuji take jako redukce.

Jakou dvouprocesorovou?

viz. Wikan - chlazeni + zdroj, klidne se pochlub jaky zdroj mas?

A jeste nezminil problemy vyplyvajici z toho, ze vetsinou to vyvojari ty hry neprogramujou pro vicecipove reseni a teda to pak nemusi fungovat optimalne.

Zdroj mám Seasonic 750 W. Tak ten musí utáhnout všechno. A to ty dvouprocesorové grafiky žerou tolik? Tak zase zbytečně zvyšovat spotřebu PC se mi taky nechce.
Peníze na monitor by byly, až ho budu kupovat tak minimálně 28 palcový, přemýšlel sem i o 32 palcovém, i ty už jsou za 6-7 tisíc takže to by nebyl problém, ale nechce se mi vyhazovat ten starý když funguje. Teďka mám profi CRT 22palcový, který se nový prodával asi za 40 tisíc, já sem ho koupil bazarový za 1000 Kč a tak krásný a ostrý obraz jen tak něco nemá. A pořád mě od toho trochu odrazuje to, že LCD umí pořádně jen jedno rozlišení. A když to pořídili v práci, tak to bylo hrozné oproti CRT. Když se člověk podíval trochu z jiného úhlu tak to měnilo barvy, ještě je na povrchu nějaká folie a ne sklo takže to za chvíli bylo poškrábané.

anebo lepe a draz,

- A k cemu mu ten "AMD@FreeSync" s grafickou kratou Nvidia vlastne bude !?
* Nevybirat jen podle ceny, ale pokud mozno taky podle parametru a kompability s HW osazenim tazatele, nez doplacet za neco, co nebude fungovat ..

tak kompatibilní budou snad všechny, když mám na desce PCI-E 3?

- To nema s "PCI-E 3" nic spolecného, jde o technologii ktera je integrovana primo v monitoru, stara o "vertikalni synchronizaci" (k odstraneni TEARING|Trhani obrzu)na misto klasického "V-Sync", jestli jde o "FreeSync", tak ten funguje jen s GPU od AMD.
[Info] : Za "FreeSync", nebo "G-Sync" existuje i jina alternativa, kompatibilni jak s GPUs Nvidia tak AMD, jde o technologii "ULMB" (predstavovan mnohdy jako i jako 1ms motion blur,), ktery funguje tak, ze mezi tiskem obrazku vlozi jeden cerny, ale to by bylo delsi uvest jak funguje i pripady (mereni Input LAG vs FSync), klady a protiklady..

Ne, to je uplne neco jineho. Myslim, ze spravny nazev je V-phase a H-phase.

V-Sync se nastavuje primo ve hre a u CRT monitoru ho nemusis mit zapnuty. U LCD je vhodne mit V-Sync zapnuty, nekteri profi hraci ho ale i u LCD vypinaji.

V-Sync synchronizuje obraz mezi grafikou a monitorem. Ma ale par problemu jako je mozny mzikovy pokles FPS.

Aby se toto omezilo, vznikl FreeSync pro AMD grafiky a G-Sync pro NVidia grafiky.

Dobry G-Sync monitor pro NVidii ale stoji okolo 15.000 Kc a vys. Naopak u AMD nema Freesync vliv na cenu. Je to pro to, ze AMD uvolnila FreeSync zdarma, kdezto NVidia za G-Sync vybira licencni poplatky od vyrobcu monitoru.

Proto ja radim se na to vykaslat a koupit jakykoli monitor bez ohledu na FreeSync/G-Sync. Samozrejme i FreeSync monitor normalne funguje s NVidia grafikou, jen se jedna funkce nevyuzije.

- Voilà, max pro FHD@1080p je IMHO "27", nad uz je to podstatne vic pixelové, tedy az na 2 metrovou vzdalenost..
* Ono, stejne, je to jen muj nazor, ale kdokoliv muze napsat cokoliv, stejne se vratis s necim jinym a napise "A tento?"..

Opravdu pekny monitor. :-)

32" monitor fullHD bude na hry uplne v pohode, jdi do nej, ale pozor, na cteni textu uz to je prilis pixelovate a cteni treba webovych stranek nebude prijemne.

Pred nakupem monitoru teda rozhodne nejprve dojdi ozkouset nekam do obchodu, kde ho maji vystaveny, muzes zjistit, ze to neni to co chces.