Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výběr UPS

Dobrý den, rád bych se zeptal jakou byjste mi doporučili UPS pokud potřebuji aby utáhla 1 PC s win server + 3 switche po dobu 6 hodin děkuji :)

1. spočítáš odběr (jak činný, tak zdánlivý) všech komponent (switch může žrát 50W ale taky 500W, podle počtu portů a třeba PoE)
2. vybereš UPS

6 hodin je ale docela dost. To počítej řádově s UPS v ceně mnoha desítek až jednotek stovek tisíc Kč.

A nestačí obyčejný agregát, ale musí automaticky startovat při výpadku napájení. A bojím se, že to už taky nebudou jednotky nebo desítky tisíc.

Samozřejmě mohl by pořídit UPS, který by to utáhla třeba hodinu a obyčejný dieselagregát, ale musel by mít zajištěné, že ten agregát někdo ručně do hodiny nastartuje. Na to bych se ale moc nespoléhal.

Tohle znám z praxe:) UPS s několika metráky akumulátorů, k tomu agregát s další baterií aku, celé to zálohuje výrobní zařízení bratru za půl miliardy, provádějí se pravidelné kontroly a testy, vše se zapisuje do několika sešítků, protože jsme ISO a nakonec se to stejně zasekne na tom, že zaměstnanci rozkradou naftu.

1000W je 1kW, což neni málo. Po dobu 6 hodin to znamená že na svorkách UPS musí být energie 6kWh. Neni problém ten výkon (spotřební UPS se chlubí klidně i vyšším ale třeba jen 30 sekund), ale potřebná doba. V baterii musí být potom patřičně víc (protože účinnost neni 100%). Tam se opravdu pohybujeme v řádu statisíců.
(Jen tak odhadem, kdybych počítal baterie 12V a výkon 1200W ať se nám to dobře počítá (účinnost 80%) potřebujete z baterky po dobu 6 hodin vysávat 100A a tak kapacita 12V baterií musí být nejmíň 600Ah, neni to zase tak nepředstavitelné, ale je to dost. A to je jen minimalistický odhad. Takovýto výkon se asi nebude realizovat na 12V ale třeba na 120V).
Toto už skoro není na internetovou poradnu (ale je možná dobré si tady udělat přehled, takže proč ne), tady je potřeba obeslat výrobce, kteří navrhnou řešení na míru (pro tak malé výkony asi už mají nějaké typizované řešení), tohle se v obchodě hotové určitě neprodává. Ale taková řešení existují.
Nedávno jsem byl na jedné konferenci, kde se caterpilar chlubil svým řešením pro dukovany nebo temelím, to teď nevím, ale po problému s napájením ve fukušimě se musely dodělávat nějaké věci i jinde, aby ani v případě kdyby českou kotlinu postihlo zemětřesení o síle 7 stupňů následované cunami a pádem dopravního letadla nenastala jaderná havárie. Oni zaručují, že jejich agregát naběhne tušim do sekundy a tak ani nedávají do jejich UPS baterky. To jsem slyšel už několikrát předtím (protože UPS bez baterií je něco, co stojí za zmínku při různých příležitostech), to pro mě nebylo novinkou, taky protože oni se tím chlubí, kde můžou. Já osobně bych byl klidnější, kdybych věděl, že když naftový agregát nenaskočí napoprvé (ani napodruhé), že to třeba půl hodiny půjde z baterií.